Elden Ring'e nasıl alışabilirim?

LeeiTo7

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Biraz uzun olabilir şimdiden kusura bakmayın.

Daha önceden herhangi bir souls-like oyun deneyimim olmamasına rağmen Elden Ring'e karşı uzaktan bir merak ve hayranlık besliyordum. En sonunda madem indirimler de başladı diye alıp deneyeyim dedim.

Oyun etkileyici bir sinematikle başlıyor, dünyası çok güzel klasik şeyler tamam da hiçbir rehber olmaması ve sürekli internetten bir şeylere bakıp oynamak istemiyorum. Oyuna başlar başlamaz biraz keşfedeyim diye dolaşmaya başladım. Koca haritada yürüyorum ama bir yandan ata binebiliyor olmam lazım, izlediğim videolarda öyle. 30 40 dakika dolaştım en sonunda internetten bakarak ATI nasıl alacağımı öğrendim.

Bunun dışında item kullanımları, envanter yönetimi, eşyalar, savaş mekanikleri vs. O kadar çok içerik olmasına rağmen bu kadar az detay verilmesi yüzünden sürekli bir yerlerden bakıp oyunu oynamak istemiyorum. Kendim keşfetmeye kalksam tek bir olay saatler sürecek. Bu konuda oyunu oynayan kişiler yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Diğer ve benim için en önemli konu olan savaş mekanikleri. Oyunu 6 saat oynadım ve 40 kere falan öldüm sanırım. Düşmanların patternleri birbirinden farklı, bir anda garip garip hareketler yapıyorlar ve özellikle sersemleme olayı bana garip geldi.

At üzerinde savaşmak da ayrı bir sorun gibi. Çoğu zaman olması gereken yerde ya da anda vuruş yapamıyorum. Bazı düşmanlar ben at üzerindeyken tek darbede beni yere düşürüp öldürebiliyor. Buna da bir çözüm bulamadım.

Yani kısaca memnuniyetsiz, oyunu aşağılayan biri gibi görünmek istemem. Oyunu gerçekten sevip uzunca bir süre oynamak istiyorum fakat bu tarz şeylere alışmak ya da öğrenmek ne kadar kolay ya da mümkün mü bilmiyorum. Bana benzer şekilde başlayıp oyunda ilerleyen varsa tecrübelerini paylaşabilirse çok sevinirim.

Benzer sekilde cok ilerledigim sayilmaz ama bende uzun sure olmustum.

Bir kere oyunda internete bakmaniz lazim. Rehber izlemeyin, ben hic izlemedim. Daha cok yaptigim itemlere bakmakti. Ozelliklerine falan baktim. Mapteki dungeonlara ve bosslara baktim.
Ekstradan, oyundaki gorevleri hizlica bitirmek istiyorsaniz onlara bakmak zorundasiniz. Milicentin gorevinde neredeyse hicbir sey soylemeden bir anda mapin bir ucundan diger ucuna falan isinlaniyor.
Oyle random karsilasinca onun verdigi guzel bir his var tabi. Onu yasamak isterseniz bakmayabilirsiniz. Ama o zaman diyaloglari iyice ozumsemeniz ve okumaniz gerek.

Suanda silahinin ve buildinin ne oldugu onemli. Oyun basi buyucu basladiysan cok zorlanabilirsin ozellikle faith buyucusu basladiysan.

Dusmanlarinin patternlarinin birbirinden farkli olmasi normal. Eger cok acgozlu oynamazsan bunlarin ustesinden rahat gelirsin. Bir dusmana yaklas. Hareketlerini yapmasini bekle. Hareketlerini izle, bu sirada attack yapmaya calisma. Sonra ayni hareketi yaptiginda hareketi bildiginden ona gore saldir. Hareketleri izlerken aciklarini bulmaya calis.

Oyunun bir tutorial kismi var, oraya girdin umarim? Orada bircok seyi anlatiyor cunku.

Birde, mesela ati nasil alabilecegini Kale veya Vare soyluyor diye hatirliyorum. Oyundaki diyaloglari okuman cok onemli.

At uzerinde savasirken bir yerde durmaman lazim. Surekli hareket halinde ol, vurkac yap. Heavy attacke basili tutarsan kilicini sabit sekilde tutar, biraktiginda vurur. Onla vurmak cok daha kolaydir onu dene. Ya da heavy weapon varsa elinde, direkt oyle sabit tutman bile buyuk hasar verir.

Ben oyunu çözme ile alakalı yazacağım, oyundaki düşmanlara ölmen senin sorunun. Oynaya oynaya alışacaksın eğer beceremiyorsan oyun türü sana göre değildir.

Kendimden örnek vereyim sadece başlangıçta silahlara Ash of War basan bıçak ile Rünlerin nasıl aktifleştiğini internetten baktım gerisini ful kendim çözdüm daha bitirmedim ara verdim sonra oynayacağım şuan Witcher 3 DLC'leri var sırada. Limgrave'de atı aldığın yerin yanındaki düşman kampının içinde yeraltına uzanan tünelin sonunda sandık var içinde dediğim bıçak var onu mutlaka al.

Rünler de oyundaki büyük BOSS'ları öldürünce, o BOSS'ların kuleleri oluyor o kuleye gidip etkinleştiriyorsun eğer rün yayı kullanırsan nitelikler daha da artıyor. Dha güçlü etkinleştirmiş oluyorsun ama ölürsen rün yayı etkisi gider.

Gerisi sana kalmış eğer mutsuz oluyorsan yakında bir konu açabilirim Trainer ile karakteri güçlendirip oyuna başlıyorsun çok abartmadan skillerden bir kaçını 40-50 levele getiriyorsun.

Herkese merhaba,

Biraz uzun olabilir şimdiden kusura bakmayın.

Daha önceden herhangi bir souls-like oyun deneyimim olmamasına rağmen Elden Ring'e karşı uzaktan bir merak ve hayranlık besliyordum. En sonunda madem indirimler de başladı diye alıp deneyeyim dedim.

Oyun etkileyici bir sinematikle başlıyor, dünyası çok güzel klasik şeyler tamam da hiçbir rehber olmaması ve sürekli internetten bir şeylere bakıp oynamak istemiyorum. Oyuna başlar başlamaz biraz keşfedeyim diye dolaşmaya başladım. Koca haritada yürüyorum ama bir yandan ata binebiliyor olmam lazım, izlediğim videolarda öyle. 30 40 dakika dolaştım en sonunda internetten bakarak ATI nasıl alacağımı öğrendim.

Bunun dışında item kullanımları, envanter yönetimi, eşyalar, savaş mekanikleri vs. O kadar çok içerik olmasına rağmen bu kadar az detay verilmesi yüzünden sürekli bir yerlerden bakıp oyunu oynamak istemiyorum. Kendim keşfetmeye kalksam tek bir olay saatler sürecek. Bu konuda oyunu oynayan kişiler yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Diğer ve benim için en önemli konu olan savaş mekanikleri. Oyunu 6 saat oynadım ve 40 kere falan öldüm sanırım. Düşmanların patternleri birbirinden farklı, bir anda garip garip hareketler yapıyorlar ve özellikle sersemleme olayı bana garip geldi.

At üzerinde savaşmak da ayrı bir sorun gibi. Çoğu zaman olması gereken yerde ya da anda vuruş yapamıyorum. Bazı düşmanlar ben at üzerindeyken tek darbede beni yere düşürüp öldürebiliyor. Buna da bir çözüm bulamadım.

Yani kısaca memnuniyetsiz, oyunu aşağılayan biri gibi görünmek istemem. Oyunu gerçekten sevip uzunca bir süre oynamak istiyorum fakat bu tarz şeylere alışmak ya da öğrenmek ne kadar kolay ya da mümkün mü bilmiyorum. Bana benzer şekilde başlayıp oyunda ilerleyen varsa tecrübelerini paylaşabilirse çok sevinirim.
Elden Ring zor oyun değil. Siz souls-like oyun oynamadığınız için size zor geliyor. Oyun zorluğuna bir süre sonra alışıyorsunuz yani oynayarak alışmanız gerek eğer zevk almak istiyorsanız.

From Software oyunları internetten bakmalı oluyor ne yazık ki. Örneğin Sekiro'da bir seçim sonucu oyunun yarısını bile göremiyorsunuz. Eğer internetten bakmazsanız oyunun yarısını oynamadan bitirmiş oluyorsunuz yani. Bu nedenle sürekli bir internetten bakma durumu var ve bunu takıldığınız yerde yapmalısınız ne yazık ki. Buna itemler, envanter, build vs. dahil.

At üzerinde savaşmak sıkıntılı ama alışırsanız çok rahatınıza gelebilir. Yine oynayarak öğrenmeniz gereken bir şey

Oyunu da aşağılama durumu yok. Aşağılasanız da problem değil neticede bir oyun ve beğenmemiş olabilirsiniz. Hoşnut olmadığınız durumlar normal. Sonuçta oyun oynarken sürekli internetten bakmak keyif almayı zorlaştırıyor.

Oyun zor olmasına gelirsek, oyunu oynayarak daha iyi olmanız gerekiyor. Mekanikleri anlayıp düşmanı okumanız gerek. Ona göre oynadıktan sonra daha rahat oynayıp zevk alacağınız bir oyun olacaktır. Bir süre daha oynamanızı öneririm.

Ölmek gayet normal bir zamandan sonra alışırsınız diye düşünüyorum. Grace'ler size gitmeniz gereken yolu gösteriyor. Ama benim fikrim oyunun haritasına çok bakmadan "acaba şurada bir şey var mıdır? Şuraya gitsem bir item çıkar mı?" kafasıyla hareket edip etrafı gezmeniz. Ondan sonra gezmekten sıkılırsanız gitmeniz gereken yolda biraz ilerlersiniz. Eğer zorlanıyorsanız internetten rehberlere bakın bu oyunlar bazen cidden rehber gerektirebiliyor. Tecrübe paylaş derken ne demek istedin biraz daha açarsan yardımcı olabilirim çünkü ben de tıpkı senin gibi ilk souls-like oyunu olarak Elden Ring'e başladım ve ne yapacağımı hiç bilmiyordum.

Yazdıklarınızı okudum teşekkür ederim, tek tek cevap veremiyorum ama sanırım benim de biraz türe yabancı olmamdan da kaynaklanıyor olabilir ama oyun sadece oyun oynanmaktan ziyade ciddi bir araştırma ve bilgi istiyor gibi. Ne kadar öğrenip oynamak istesem de ilk deneyimim olacağı için haftalarımı verip uzun bir süre kendimi bağlar mıyım o konuda bir şey söyleyemem.

Son olarak klavye ve fare ile oynuyorum fakat bir gamepad alıp onunla oynasam daha verimli bir deneyim elde eder miyim diye de düşünüyorum. Gamepadlere kıyasla klavye-fare'nin ciddi bir eksikliği ya da dezavantajı var mı?

Yazdıklarınızı okudum teşekkür ederim, tek tek cevap veremiyorum ama sanırım benim de biraz türe yabancı olmamdan da kaynaklanıyor olabilir ama oyun sadece oyun oynanmaktan ziyade ciddi bir araştırma ve bilgi istiyor gibi. Ne kadar öğrenip oynamak istesem de ilk deneyimim olacağı için haftalarımı verip uzun bir süre kendimi bağlar mıyım o konuda bir şey söyleyemem.

Son olarak klavye ve fare ile oynuyorum fakat bir gamepad alıp onunla oynasam daha verimli bir deneyim elde eder miyim diye de düşünüyorum. Gamepadlere kıyasla klavye-fare'nin ciddi bir eksikliği ya da dezavantajı var mı?
Ciddi bir eksi veya dezavantaji yok. Gamepadle daha zevkli o ayri konu. Ben 45 saat mouse+klavye, 70 saat civarida gamepad ile oynadim. Aralarinda oynanis olarak cok bir fark yoktu.

Tutorial alanina girdin degil mi? oraya girmediysen donup bir kerede olsa gir bence.
İlk oyuna basladigin yerde sag taraftan asagiya atlayacaksin

Ciddi bir arastirma ve bilgiye gerek yok bu arada. Mesela Levo (yayinci olan Levo) oyunu neredeyse hic yardim almadan, neredeyse cogu yeri gorerek (1-2 yer kacirdi) 115 saat civarinda bitirdi.

Son düzenleme:
Elden ring en kolay souls oyunlarından birisidir. Bu ture attığınız ilk adım olduğu için zor gelmesi normaldir ama bu oyunu internetten bakarak halletmen lazım biraz. Hikayesini, buildlerini, itemlerini hep bakman gerekiyor. Bir itemi kaçırmak cok kolaydır bu tarz oyunlarda mesela. Dark souls 3 oyununu ilk oynadığımda sinirden kafayı yemiştim, boss savaşı falan yaptıysan ne demek istediğimi anlarsın. Tamamen sabret karşılığını al oyunudur elden ring.

Tutorial alanina girdin degil mi? oraya girmediysen donup bir kerede olsa gir bence.
İlk oyuna basladigin yerde sag taraftan asagiya atlayacaksin

Tabi, girdim. Oyundaki savaşlara kıyasla tutorial biraz basit kalmış gibi geldi ama temel mekanikleri vs falan anlatıyor o açıdan faydası oldu elbette.

Geri
Yukarı