Elektriğe bağlı olmayan laptop adaptörü çarpar mı?

BirEfe

Hectopat
Daha fazla  
Bu tarz şeylere meraklı olduğumdan eski kırık aletlerin falan içini açar incelerim hep. Eski bir laptop adaptörünün içini açtım görselde paylaştığım kısmın altına bakmak istemiştim. Adaptörü avuçladığımda elektrik çarptı beni. Bu nasıl mümkün oluyor ve tam olarak hangi parça çarptı bilen, anlayan çıkar mı?

Dosya Ekleri

• 20240525_220133.jpg
    20240525_220133.jpg
    76,6 KB · Görüntüleme: 37
Ayrıca bu şey kaç yaşında.

Bu resim bize 1 Şubat 2003ü anlatıyor olabilir mi?

Bu resim bize 1 Şubat 2003ü anlatıyor olabilir mi?

Sallamışım işlemci 2009'muş.

Açmadan kısa bir süre önce prize taktıysanız kondansatör çarpmıştır.

Hocam açmadan kısa bir süre önce diyoruz ya bu kondansatör uzun bir süre sonra da gücünü nereye verecek ki biz çekmediğimiz sürece? Bildiğimden değil de düşününce bir mantıksız geldi. Nedir doğrusu?

Dosya Ekleri

• 20240525_222216.jpg
    20240525_222216.jpg
    202,7 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleyen: Moderatör:
Ben küçükken prize demir civi sokmuştum o hissi hala hatırlıyorum.

On elimin istemsizce kasıldığını büküldüğünü falan hatırlıyorum çok kötüydü tavsiye edilmez:D.

Bu bütün elektronik aletlerde böyle fişten çeksende içinde az bir elektrik akımı kalır. Mesela telefon şarj aletini prize tak çıkar sonra telefona tak fişe takılı değilken telefona 1 saliseliğine şark ediyor gibi gözükür gibi gibi ama gitmiştir artık rahat ol.

Giriş katındaki kondansatör carpmistir. Giriş katında yer alan kondansatörleri deşarj etmeli veya bir süre bekledikten sonra temas etmelisiniz. Deşarj etmek için de eski tip akkor ampul kullanabilirsiniz. Ayrıca DC gerilim olduğu için güzel çarpıyor.

Bu resim bize 1 şubat 2003ü anlatıyor olabilir mi?

Sallamışım işlemci 2009muş.

Hocam açmadan kısa bir süre önce diyoruz ya bu kondansatör uzun bir süre sonra da gücünü nereye verecek ki biz çekmediğimiz sürece? Bildiğimden değil de düşününce bir mantıksız geldi. Nedir doğrusu?

Kondansatör devredeki düzensizlikleri tolere etmek için kullanılır ve bir miktar enerjiyi içinde tutar. Üzerinde LED bulunan laptop adaptörlerini fişten çektiğinizde bir süre daha LED'in sönmesi kondansatör kaynaklıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı