Elektriğin sık gidip gelmesi sorun çıkarır mı?

Elektriğin gidip gelmesi yalnız kesintilerle ilgili olmaz, evin iç tesisatındaki iç tesisat sıkıntıları (otomat, kaçak akım rölesi, buat, vb. iç ve dış bağlantıları) nedeniyle de bu kesintiler oluşabilir. Öncelikle kesinti olduğunu komşularınızda da ayni durum ayni anda varsa bunu görerek (veya o anda asansör varsa asansöre veya otomatik koridor aydınlatmasına direk olarak kontrol edip bakarak) ona göre kesintiye karşı önlem alırsınız. Şebekenin dağıtımıyla ilgili bir sorun da buna neden olabilir, bu yönden de bir araştırmayı yapın.

Ayda 1-3 kereden fazla sayıda olan devamlı kesintilerde mutlaka UPS' leri kullanmalısınız, eğer devamlı olan kesintilerde UPS' eri kullanmazsanız PC'nizdeki çok hassas parçalar (HDD, SSD, RAM, anakart, vb.) bozulabilir. Kolay gelsin.

Ben bu yüzden UPS sipariş ettim. Sana da öneririm.
Ben de bir şey sorayım, arkadaşlar UPS aldıktan sonra akım korumalı prize ihtiyaç var mı?
Harici olarak (2. kere) kullanıp kullanmamak tümüyle size kalmıştır, çünkü UPS'lerin girişinde zaten varistor denilen akım korumalı prizin iç elektronik elemanı mutlaka bu iç yapıda bulunur. Ama 2. kere bunu akım korumalı priz olarak yine kullanırsanız herhangi bir kullanım olumsuzluğu olmaz. Örneğin çok fazla değer verdiğim masaüstü PC'sinden hemen önce monitör ve kasa için 2'li SBS (Koçtaş ürünü) markalı akım korumalı prizini kullanıyorum, o da PSU'ya fazla güvenmediğimden veya onun çok iyi markalı bir PSU olmamasından dolayıdır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Harici olarak (2. kere) kullanıp kullanmamak tümüyle size kalmıştır, çünkü UPS'lerin girişinde zaten varistor denilen akım korumalı prizin iç elektronik elemanı mutlaka bu iç yapıda bulunur. Ama 2. kere bunu akım korumalı priz olarak yine kullanırsanız herhangi bir kullanım olumsuzluğu olmaz. Örneğin çok fazla değer verdiğim masaüstü PC'sinden hemen önce monitör ve kasa için 2'li sbs (Koçtaş ürünü) markalı akım korumalı prizini kullanıyorum, o da PSU'ya fazla güvenmediğimden veya onun çok iyi markalı bir PSU olmamasından dolayıdır. Kolay gelsin.

Akım korumalı prizi UPS'ye mi takıp kullanıyorsunuz.

h
Akım korumalı prizi UPS'ye mi takıp kullanıyorsunuz.
Hayır, o cevap biraz bana özel olmuş, o cevap şekli sadece bana özeldi ve genel bir korunma için verilmişti, sizde UPS varsa UPS'ye de akım korumalı prizin UPS çıkışında takılması çok abartılı olur, çünkü varistor UPS'de PSU'da ve akım korumalı prizde ayrı ayrı zaten vardır, bende UPS olmadığından 2 yoldan bir korumayla PC' imi garantiye almış oluyorum. Sizde zaten UPS varsa onda varistor mutlaka içten olacağından direk PC'ye yani PC PSU' suna takın, PSU içindekiyle beraber iki yoldan korumanız garanti olur yine. Ama araya akım korumalıyı bu durumda koymanıza hiç gerek yoktur, çünkü 3 ayrı yoldan (varistorlu) koruma her yönden çok gereksiz olur. Kolay gelsin.

h

Hayır, o cevap biraz bana özel olmuş, o cevap şekli sadece bana özeldi ve genel bir korunma için verilmişti, sizde UPS varsa UPS'ye de akım korumalı prizin UPS çıkışında takılması çok abartılı olur, çünkü varistor UPS'de PSU'da ve akım korumalı prizde ayrı ayrı zaten vardır, bende UPS olmadığından 2 yoldan bir korumayla PC' imi garantiye almış oluyorum. Sizde zaten UPS varsa onda varistor mutlaka içten olacağından direk PC'ye yani PC PSU' suna takın, PSU içindekiyle beraber iki yoldan korumanız garanti olur yine. Ama araya akım korumalıyı bu durumda koymanıza hiç gerek yoktur, çünkü 3 ayrı yoldan (varistorlu) koruma her yönden çok gereksiz olur. Kolay gelsin.
teşekkür ederim.

Geri
Yukarı