Elektrik Devresi- Seri ve Paralellik

Arkadaşlar merhaba, üniversite 2. sınıf öğrencisiyim. Bir devrenin elemanlarının akımını ve gerilimini kanıtlamam gerek.

Kanıtlamaktan kastın, teorik değeri mi bulmak? Öyleyse diğer arkadaşların da dediği gibi, harflendirme yöntemiyle hangi eleman paralel hangi eleman seri ayırt edebilirsin, ki tek devre elemanı direnç olduğundan kolayca gerçekleşecektir.

Tamam şimdi hatırladım Proteus bu. :D Şimdikilere Elektronik derslerinde LT Spice kullandırıyorlarmış. Ben çok şükür online eğitim yokken geçtim oraları. :D Çekilecek dert değil online devre simülasyonları.
LTspice çok kolay hocam Proteus'a göre. Daha iyi sayılabilir belki. Proteus'ta asıl amaç farklı, LTspice'ta sadece simülasyon.

LT Spice mı bu? Bir de tam soruyu atabilir misin, Lab sorusu mu bu?

1. sınıf 2. dönem Fizik 2 dersinde gösteriyorlar. Daha doğrusu göstermeleri gerekiyor.
proteus, evet lab sorusu, soru şu, benim bu devreyi görselde ki gibi bir şeye dönüştürmem gerekiyor. İlk haftalarda ki dersleri kaçırdığım için seri ve paralellikte eksiklerim var.
Mühendislik öğrencisi olmayabilir.
Bilgisayar mühendisliği, 2. sınıf, elektrik-elektronik devreler dersi
Kanıtlamaktan kastın, teorik değeri mi bulmak? Öyleyse diğer arkadaşların da dediği gibi, harflendirme yöntemiyle hangi eleman paralel hangi eleman seri ayırt edebilirsin, ki tek devre elemanı direnç olduğundan kolayca gerçekleşecektir.
evet, mesela ilk resimde görünen R3 direnci üzerinden geçen akım 14.1mA ve gerilim 7.87V, bunu en son eklediğim görseldeki gibi çizip değerleri hesaplamam gerekiyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    6,9 KB · Görüntüleme: 28
Arkadaşlar kusura bakmayın, devreyi sonunda harflendirip basit hale getirdim. Burada R5(R9) direncini hesaplarken hangisine seri, hangisine paralel nasıl karar vereceğim. Tüm yanıtlarınız ve uğraşmlarınız için teşekkür ederim bu arada.

Dosya Ekleri

• asdasdasd.jpg
    asdasdasd.jpg
    122,5 KB · Görüntüleme: 32
  • 2.jpg
    2.jpg
    110,5 KB · Görüntüleme: 24

Yeni konular

Geri
Yukarı