Elektrik- elektronik malzeme önerisi

Kendi devreni tasarlaman en güzeli. Ama bu sefer de üretim maliyeti çok oluyor.

PCB çizmek ucuz değil hocam, dediğiniz gibi, zor olur. Ama ileride elektronik mühendisliği seçerse güzel olur.
Bunun için STM32F0 serisi işlemcileri baz alarak giriş yapmanı tavsiye ederim. Ben onlarla çalışıyorum ve internette sayısız kaynağı mevcut. Hem Arduino'ya göre daha geniş kullanım alanına da sahip bir mikroişlemcidir kendisi. Hatta donanım kısmını öğrendikten sonra STM32F4 serisi işlemcilerle çok çok daha iyi projeler geliştirebilirsin.

Ben bunlarla ilgilenmekten korktuğum için hiç girmedim.
Nedense zor görünüyor.

@Megaton Aslında çok kolay. STMCubeMX programını öğrenirseniz gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Ya da şöyle söyleyeyim. Arduino'da çoğu kodlar, tanımlamalar ve kütüphaneler hazır alınıyor. Burada kullanıcının tek yapması gereken şey fonksiyon yazmak ki onu da çok kısa sürede öğrenebiliyor. İşin asıl kısmı temelini iyi bilmek.

Donanım olarak da aslında Arduino'nun yaptığı çok bir şey yok. İşlemcinin pinlerini kablolar yardımıyla kullanabilmeni sağlıyor.

Yani işin içine girip forum sayfalarında zamanını çürütürsen dediklerim çok daha iyi anlaşılır.

@Megaton Aslında çok kolay. STMCubeMX programını öğrenirseniz gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Ya da şöyle söyleyeyim. Arduino'da çoğu kodlar, tanımlamalar ve kütüphaneler hazır alınıyor. Burada kullanıcının tek yapması gereken şey fonksiyon yazmak ki onu da çok kısa sürede öğrenebiliyor. İşin asıl kısmı temelini iyi bilmek.

Donanım olarak da aslında Arduino'nun yaptığı çok bir şey yok. İşlemcinin pinlerini kablolar yardımıyla kullanabilmeni sağlıyor.

Yani işin içine girip forum sayfalarında zamanını çürütürsen dediklerim çok daha iyi anlaşılır.

Ben elektrik elektronik istiyorum son sınıfım eskiden yazılım işleri ile daha çok uğraşırdım şimdi bıraktım. Ders çalışıyordum onu da bıraktım😔 geç olmadan başlarım.
Sizce şimdi başlasam mı yoksa yaz tatilinde mi başlayayım?

Dostum ben Arduino almanı öneriyorum. Giriş seviyesi için erken bir tık ilerisi içinde biraz kısıtlı. Yapman gereken konu konu ve deneyerek ilerlemek. Temel malzemelerini (Direnç, kondansatör, diyot, transistör, bobin, devre kartı, lehimleme uygulamaları,devre şemaları) breadbord üzerinde deneyerek test etmelisin uzun bir süreç değil ama etkili.

Birde forumda herkes elektronik konusunda yeterliymiş gibi konuşuyor. Elektronik için önce elektrik altyapısı gerekli dostum. Elektronik yazılımsız çok eksik ama herşey sırayla. Sondan başlamak daha zor ve eksik bir süreç. Evde sigorta degiştiremeyecek arkadaşların "önce yazılım öğren" demesi oldukça saçma geldi bana.

Hocalarım verdiğiniz çok değerli cevaplar için teşekkür ederim. Gerçekten aydınlanmış hissediyorum kendimi 😁 Ben yılbaşı için bizimkilerden dilenmeyi düşünüyorum. Zaten bir işe başladım mı tam başlarım. 70 TL ile olacak bir şeye benzemiyor. Tam teçhizat başlayıp gelişme gösterdiğim zaman bir blog yazıp sizlerle paylaşırım.

@Black Swordsman Donanım kısmı için güç kaynağı, multimetre, osiloskop gibi malzeme ihtiyaçların da olacak. Ek olarak bunlarla çalışabileceğin devrelere ihtiyacın var. Bu devreleri hazır alırsan nerede ne olduğunu tam bilsen de olası sorunları çözme gibi bir imkanın olmaz. Kendi devreni tasarlaman en güzeli. Ama bu sefer de üretim maliyeti çok oluyor.

Donanım olarak PCB çizimini ve kurallarını bilmen gerek. Arduino kiti gibi kendi kitini geliştirerek bu işe başlamanı öneririm. Ardından yazılıma giriş yaparsın. Modüllerle işi ve fikrini büyütebilirsin.

Bunun için STM32F0 serisi işlemcileri baz alarak giriş yapmanı tavsiye ederim. Ben onlarla çalışıyorum ve internette sayısız kaynağı mevcut. Hem Arduino'ya göre daha geniş kullanım alanına da sahip bir mikroişlemcidir kendisi. Hatta donanım kısmını öğrendikten sonra STM32F4 serisi işlemcilerle çok çok daha iyi projeler geliştirebilirsin.

Donanımla ilgilenmek güzel. Ama yazılım olmadan sadece donanım bilmek bana göre anlamsız. 🙂

Yeni başlayacak birisi için çok ağır terimler bunlar. Osiloskop mesela. Kaç zamandır uğraşırım ama Osiloskop hiç alamadım, 2000 TL'den başlıyor iş yapanları...

70 TL'ye Arduino Nano ve birkaç sensör ile başlanabilir.

Yeni başlayacak birisi için çok ağır terimler bunlar. Osiloskop mesela. Kaç zamandır uğraşırım ama Osiloskop hiç alamadım, 2000 TL'den başlıyor iş yapanları...

70 TL'ye Arduino Nano ve birkaç sensör ile başlanabilir.

Hocam elektrik elektronik ile haberleşme arasında ne fark var?
Açtığınız konunuz var mı? Yoksa yeni konu mu açayım?

Hocam elektrik elektronik ile haberleşme arasında ne fark var?
Açtığınız konunuz var mı? Yoksa yeni konu mu açayım?

Tam bilmiyorum, yani okuyan pek arkadaşım da yok, benim bölüm de Elektrik Elektronik idi.

Uzmanlaştığı alanlar farklıdır, dersler ve müfredat farklıdır.

@SideWinder Hocam bende şu linkteki gibi set almayı düşünüyordum. Yada sizin dediğiniz gibi nano ile mi başlamalıyım?

Satıcıyı bilmiyorum ama set güzele benziyor. :)

Geri
Yukarı