Elektrik elektronik mühendisi hangi programlama dilini öğrenmeli?

ibrahiiimkara

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar ben elektrik elektronik mühendisliği 3.sınıfım. İş ilanlarına baktığımda elektrik alanında çizim programı olarak çok fazla Autocad istiyorlardı. Bunu öğreniyorum ancak yanında bir de programlama dili öğrenmek istiyorum. Sizce iş bulma konusunda ve gelişim açısından en rahatı hangisi olabilir? Yani iş bulma alanı olarak en geniş program hangisidir?

Aslında baya araştırdım. Hep C, C+, C# öneriyorlar. C ve C+ birbirine çok yakın ancak C# biraz daha farklı diye biliyorum emin olmamakla beraber. Java android için galiba. Yani demem o ki C+ ve C# öğrensem daha iyi olabilir. En geniş iş alanı olarak sizce hangisidir?
Nerede okuyorsunuz ben de boğaziçi elektrik elektronik mühendisliğinde okuyorum ilerleyen dönemler için bir şöyle yap şunu geliştir gibi tavsiyeniz var mı?
Hacettepedeyim. Arduinodan zevk almıştım. Dediğim gibi zevk aldığın şeye yöneldikten sonra gelişmesi kolay oluyor. Hangisi daha faydalı ben de araştırma içerisindeyim. Ama zevk aldığım şeyler Arduino, Autocad, C+, Python.

Aslında baya araştırdım. Hep C, C+, C# öneriyorlar. C ve C+ birbirine çok yakın ancak C# biraz daha farklı diye biliyorum emin olmamakla beraber. Java android için galiba. Yani demem o ki C+ ve C# öğrensem daha iyi olabilir. En geniş iş alanı olarak sizce hangisidir?
C, C+ önerenler başlangıç için öneriyorsa bilgisi olmayan kişilerdir. C# bir nebze olabilir Java ile çok benzer diller. Python basit diye olabilir ama bence mantıksız white space tabanlı olduğu için. Bana göre en uygunu Java olacaktır. Ama C# da başlasan hemen hemen aynı şeye denk geliyor.

C, C+ önerenler başlangıç için öneriyorsa bilgisi olmayan kişilerdir. C# bir nebze olabilir Java ile çok benzer diller. Python basit diye olabilir ama bence mantıksız white space tabanlı olduğu için. Bana göre en uygunu Java olacaktır. Ama C# da başlasan hemen hemen aynı şeye denk geliyor.
Sanırım herkesten anladığım kadarıyla bazı diller birbirine çok yakın. Yani birisine gerçekten hakim olmaya başlayınca diğerlerini öğrenmek daha kısa sürüyor. Mesela gruplara ayırırsak C ve C+ bir grup, Java ve C# bir grup gibi vs.

Geri
Yukarı