Elektrik elektronik mühendisi hangi programlama dilini öğrenmeli?

Ne yaptığına bağlı ama C ve C++ dilleri gömülü sistemler ve mikroişlemciler için olmazsa olmazdır. Bize bunları öğreterek sistem dersleri vermişti.

Mikroişlemciler ve gömülü sistemlerde gelişeceksen ya da mantığını anlamak istiyorsan, Assembly de bakabilirsin. Sistem Programlama dersleriniz vardır büyük ihtimal, orada temel de olsa vereceklerdir. Bizimkiler artık ARM Assembly vermeye başlamış mesela. :)

C, C++ kullanılıyor gömülü sistemler için. Bizim okulumuza gelen bazı şirketlerde gömülü sistem tasarlamak için C# kullandıklarını da söylemişlerdi.

@The Elite Elektrik Elektronik Mühendisliği söz konusu, C ve C++ en ideali başlangıç için. Bu kişi uygulama tasarlamayacak ya da yazılım geliştirmeyecekse, gömülü sistemler ve mikroişlemciler ile çalışacaksa, neden başka bir dille zaman kaybetsin.

Bazı okullar başlangıçta tüm mühendislik öğrencilerine Python veriyor. Ama EE için odak noktasındaki dil C ve C++'dır.

Hadi ya, öyle mi? Bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin başlaması gereken yoldur ki derslerde de gösteriliyor. Arka planda ne olduğunu bilmeyen mühendisler yetişiyor sonra.
Haha yok ya? Bilgisayar mühendisliği okumamış olsam veya etrafımdaki mühendislik okuyan 5-6 arkadaşımın hiçbirinden duymamış olsam belki inanırdım. Bildiğim ve eğitim aldığım okulların hepsi yurt dışı üniversite (Genelde Amerika) müfredatına uygun olarak Schema tabanlı "Racket" dili ile başlıyor, ben de dahil. Arkadaşlarımın (bilgisayar, yazılım ve elektrik-elektronik mühendisliği okuyan da var İTÜ'de) da hepsi ya Java ya Python ile. C dili ya 2. ya 3. Sınıfta gösteriliyor. Bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin başlaması gereken yol C diliymiş. Vay be üstat keşke bu derin bilgini profesörlerle de paylaşsaydın da müfredat ona göre ayarlansaydı. Sana sormamaları ayıp olmuş.

@The Elite kaçırdığın nokta şu, konu sahibi 3. Sınıfım diyor.

Dediklerin doğru, artık bazı okullar Python ile başlıyor. Hatta artık özel okullar tüm mühendislik öğrencilerine Python veriyor, ilk sene.

Ama 3. Sınıfa gelmiş bir EE öğrencisi bana göre Python ile zaman kaybetmemeli.

Haha yok ya? Bilgisayar mühendisliği okumamış olsam veya etrafımdaki mühendislik okuyan 5-6 arkadaşımın hiçbirinden duymamış olsam belki inanırdım. Bildiğim ve eğitim aldığım okulların hepsi yurt dışı üniversite (Genelde Amerika) müfredatına uygun olarak Schema tabanlı "Racket" dili ile başlıyor, ben de dahil. Arkadaşlarımın (bilgisayar, yazılım ve elektrik-elektronik mühendisliği okuyan da var İTÜ'de) da hepsi ya Java ya Python ile. C dili ya 2. ya 3. Sınıfta gösteriliyor. Bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin başlaması gereken yol C diliymiş. Vay be üstat keşke bu derin bilgini profesörlerle de paylaşsaydın da müfredat ona göre ayarlansaydı. Sana sormamaları ayıp olmuş.

Muhtemelen 31 yaşında biri olarak bir şirkette Senior veya Architect pozisyonunda görev alıyorsunuzdur. Bilemiyorum.

Ben de bir yazılımcı olarak naçizane fikrimi söyleyeyim, ileride mesleği yapacak kişilere başlangıç olarak algoritma bilgisi gelişsin diye C önerilir, öneririm. Otur hayatının sonuna kadar C yaz demiyoruz zaten. Adam akıllı algoritma yazan biri çok da zamanını kaybetmeyecektir.

Ondan sonra da geçersin obejct oriented bir dilde kendini geliştirir framework'lerle uğraşırsın. Gelip üniversitedeki arkadaşlarını bana burada anlatma, geçtik biz o yollardan.

Geri
Yukarı