Elektrik Elektronik mühendisliği için üniversite önerisi

437935

Hectopat
Makaleler
1
11. sınıf öğrencisiyim. Şu ana kadar sabit bir hedefim olmadigindan motivasyon kaynagim yoktu ve bundan dolayi ders calisamiyordum.
En son makine ve elektrik elektronik mühendisliklerinde karar kıldım.

Normalde mekanikte daha ilgili oldugum icin makine mühendisliğine daha sıcak bakıyordum fakat çok mezunu olduğu için iş bulmanın iyi üniversite olmazsa sıkıntı olduğunu gördüm.

Şu an TYT denemelerine (henüz AYT yapmıyorlar) hiç çalışmadan giriyorum ortalama 45-50 net yapıyorum -ki tabii ki yükselteceğim böyle kalmayacak- ve ODTÜ vesaire gibi aşırı yüksek bir hedefim yok, o kadar ağır çalışabilen biri değilim zaten. Belirttiğim gibi çok uçuk netleri olmayan lakin eğitim düzey ve desteği iyi olan üniversiteler var mı bildiğiniz?

1 saat önce bakmıştım bende elektrik elektronik öğrencisiyim 9. sınıf meslek lisesinde Çorum hitit üniversitesine baktım güzel duruyor.

11. sınıf öğrencisiyim. Şu ana kadar sabit bir hedefim olmadigindan motivasyon kaynagim yoktu ve bundan dolayi ders calisamiyordum.
En son makine ve elektrik elektronik mühendisliklerinde karar kıldım.

normalde mekanikte daha ilgili oldugum icin makine mühendisliğine daha sıcak bakıyordum fakat çok mezunu olduğu için iş bulmanın iyi üniversite olmazsa sıkıntı olduğunu gördüm.

Şu an TYT denemelerine (henüz AYT yapmıyorlar) hiç çalışmadan giriyorum ortalama 45-50 net yapıyorum -ki tabii ki yükselteceğim böyle kalmayacak- ve ODTÜ vesaire gibi aşırı yüksek bir hedefim yok, o kadar ağır çalışabilen biri değilim zaten. Belirttiğim gibi çok uçuk netleri olmayan lakin eğitim düzey ve desteği iyi olan üniversiteler var mı bildiğiniz?

Şehir belirtmemişsin. YÖK Atlas'tan devlet üniversitelerine baktığımda o bölüm için Eskişehir Teknik Üniversitesinden kötü bir yere gitmemeye çalışırdım ben. 50 bin sıralaması var.
Zaten soruların yarısını yapsanız 100 bin civarı sıralamanız oluyor. Daha "çok uçuk netleri olmayan lakin eğitim düzey ve desteği iyi olan üniversiteler" soruların yarısını bile doğru yapamıyorsa bölümler pek de öyle değillerdir diye düşünüyorum. Bu yüzden sıralaması kötü olup eğitimi güzel olan bir yer olsa sıralaması iyi olurdu.

Şehir belirtmemişsin. YÖK Atlas'tan devlet üniversitelerine baktığımda o bölüm için Eskişehir Teknik Üniversitesinden kötü bir yere gitmemeye çalışırdım ben. 50 bin sıralaması var.
Zaten soruların yarısını yapsanız 100 bin civarı sıralamanız oluyor. Daha "çok uçuk netleri olmayan lakin eğitim düzey ve desteği iyi olan üniversiteler" soruların yarısını bile doğru yapamıyorsa bölümler pek de öyle değillerdir diye düşünüyorum. Bu yüzden sıralaması kötü olup eğitimi güzel olan bir yer olsa sıralaması iyi olurdu.

Şehir belirtmedim çünkü zaruri illa şu şehir olacak diye bir kaide yok, ha illa olsun derseniz kıyı şehirleri tercihimdir.

Kötü derken o kadar düşük bir hedefim de yok yani, mantıken de zaten dediğiniz gibi çok düşük sıralamadan bir şey beklenmez. Ortalama 75-125 bin civarı sıralamaya sahip yerler tercihimdir. 200 bin altı zaten gitmek için gitmek sayılır görüşümce. Uçuk kaçıktan kastım en az atıyorum 30 40 matematik (TYT-AYT) netlerle alan yerler.

Geri
Yukarı