Elektrik kesilmesi laptopa zarar verir mi?

Bunu kimse kesin olarak bilemez. Zarar verme ihtimali var. Bu üç arkadaş nasıl kesin hüküm verebiliyor anlamış değilim.

Çünkü yaşadık gördük biliyoruz kardeşim.
Yüksek voltaj var bir anda kestiğinde o voltajı hangi teknolojik cihaz olursa olsun 1 de olmaz bir şey 2 de olmaz 3 de olur.

Hamza'cım şimdi şöyle düşün sen normal su içerken birisi su şişene bir anda bastırıyor ve boğulma riski yaşıyorsun. Anladın mı? Normal voltaj alırken cihaz elektrik gittiğinde batarya devreye girer ve zarar görmez fakat yüksek voltaj bir anda gelince elektronik bir cihaz olduğu için anakart veya farklı parçaların/bileşenlerin zarar görme ihtimali var.

Hayır direk olarak zarar vermez. Dolaylı yoldan verir. O da şu; elektrik tekrar geldiğin de aşırı akım gidebilir laptopa ve parçalara zarar verebilir. Direk elektrik gitme esnasında sonuçta laptop kapanmıyor zarar verecek durum olmuyor. Bu hasar ve arıza konusu ise kesin olmamakla beraber ihtimali olan olaylardır.

Technopat'ta bir sürü konu açıldı zarar verdi diye hala diyorsan bir şey olmaz diye ne deyim ki.

Ben olmaz demiyorum. "olabilir" diyorum. Kesin hüküm verilebilecek bir konu değil bu. Onu anlatmaya çalışıyorum.

Hamza'cım şimdi şöyle düşün sen normal su içerken birisi su şişene bir anda bastırıyor ve boğulma riski yaşıyorsun. Anladın mı? Normal voltaj alırken cihaz elektrik gittiğinde batarya devreye girer ve zarar görmez fakat yüksek voltaj bir anda gelince elektronik bir cihaz olduğu için anakart veya farklı parçaların/bileşenlerin zarar görme ihtimali var.

Kesin zarar verir diyemeyiz ama.

Yeni konular

Geri
Yukarı