Elektrik kesintileri bilgisayarı yakar mı?

Emir Maden

Centipat
Geçtiğimiz günlerde efsane cuma indirimlerinden yararlanmak istedim. Aşağıya yazdığım parçaları aldım. Fakat hesaba katmadığım bir şey oldu. Bulunduğum mahallede daha yeni trafo patladı. Elektrik kesintileri ayda en az iki kez oluyor. Tabi bir tedirgin oldum. Bilgisayar başındayken trafo vakası olursa sistem çöp olur korkusu var. Eski sistemim elektrik kesintilerinden bu zamana kadar bir zarar görmedi. Ama yenisi için korkuyorum. Sisteme UPS al dediler. UPS alacak parayı biriktirmem iki ay sürer. Bu süreçte sisteme herhangi bir elektrik kesintisinde zarar gelir mi?

Ryzen 5 3600X.
RX 5700 XT Pulse.
Corsair 2x8 RAM 3000 MHz.
MSI B450 Tomahawk Max.
Thermaltake Smart RGB 700W 80+ fanlı PSU.
Sharkoon TG5 RGB.
AOC 24g2U.
SX8200 PRO 512 GB.

Her teknolojik alet gibi sansina sorun olabilir..Daire elektrik girisine regulator devre koruyucu taktir 250 300 tl arasi fiyati var butun esyalari garantiye alin derim *bilgisayarin bagli oldugu prize de takabilirsinz elektrikciyle konusup...

Geçtiğimiz günlerde efsane cuma indirimlerinden yararlanmak istedim. Aşağıya yazdığım parçaları aldım. Fakat hesaba katmadığım bir şey oldu. Bulunduğum mahallede daha yeni trafo patladı. Elektrik kesintileri ayda en az iki kez oluyor. Tabi bir tedirgin oldum. Bilgisayar başındayken trafo vakası olursa sistem çöp olur korkusu var. Eski sistemim elektrik kesintilerinden bu zamana kadar bir zarar görmedi. Ama yenisi için korkuyorum. Sisteme UPS al dediler. UPS alacak parayı biriktirmem iki ay sürer. Bu süreçte sisteme herhangi bir elektrik kesintisinde zarar gelir mi?

Ryzen 5 3600X.
RX 5700 XT Pulse.
MSI B450 Tomahawk Max.
Sharkoon TG5 RGB.
AOC 24g2U.
SX8200 PRO 512 GB.
Riskli bir durum bulunduğunuz mahallede çok sık oluyorsa sıkıntı oluşturabilir ups almakta fayda var ama dediğiniz gibi sistemin yanında ekonomik olarak ek masraf çıkarıyor durumunuza üzüldüm.

Ryzen 5 3600X.
RX 5700 XT Pulse.
MSI B450 Tomahawk Max.
Sharkoon TG5 RGB.
AOC 24g2U.
SX8200 PRO 512 GB.
Konuyla alakalı olmasada sistemden memnun musnuz bende bunlar dışında r5 3600 ve fsp nin bir powerıyla sistem kuracağım şimdiden teşekkürler

Bilgisayarım bozulduğunda servise vermiştim ve elektrikler kesildikten sonra açılmadığını belirttim. Anakartınızın kuzey köprüsünde hasar oluşmuş denildi. Ne kadar doğru bilmiyorum testler yapmışlar ama yeni anakart aldığımda sorun düzeldi. Zarar verebiliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı