Elektrik kesintilerine karşı PC nasıl korunmalı?

FURKAN CANN

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
A520M-K ANAKART / AMD RYZEN 5 3600 / GT 730 EKRAN KARTI / 8GB 2666MHZ RAM / 240GB KİNGSTON A400 SSD
Meslek
Elektrik - Elektronik teknikeri
Rüzgarda nasıl bir önlem alınmalı? Tunçmatik akım korumalı priz kullanıyorum fakat rüzgar çıktığı zaman yine kapatıyorum ne olur ne olmaz diye. Yapılabilecek en iyi önlem nedir? UPS demeyin, herkesin UPS alacak parası yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Akım korumalı prizler yüksek/düşük gerelim koruması yapar elektrik kesintilerinde seni koruyacak tek şey harici güç kaynaklarıdır.

Ben rüzgar yağmur gibi zamanlarda akım korumalı priz olmasına rağmen PC'nin şalterinden kapatıyorum iyi mi yapıyorum risk almak istemiyorum.

Son düzenleme:
En garantisi UPS ama onu demeyin demişsiniz. Akım korumalı priz yüksek voltaja karşı koruma yapar. Düşük ve kesintilerde etkisi yok diye biliyorum. Ne kadar korur orası size kalmış.

Hocam ben rüzgar veya yağmurlu havalarda PC'nin şalterinden kapatıyorum iyi mi yapıyorum bilmiyorum.

Şalter kapalıyken bir sıkıntı olmaz tabii ki. Ben PC'nin çalıştığını varsayarak konuşmuştum. Kapalıyken, özellikle de şalter kapalıyken sıkıntı olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şalter kapalıyken bir sıkıntı olmaz tabii ki. Ben PC'nin çalıştığını varsayarak konuşmuştum. Kapalıyken, özellikle de şalter kapalıyken sıkıntı olmaz.

Teşekkür ederim şalter kapalı hocam ama elektrikli kesilmedi ben kapattım önlem almak istedim ne olur ne olmaz diye genel olarak yağmurlu rüzgârlı havalarda şalterden kapatmayı tercih ediyorum iyi mi yapıyorum?

Yağmurlu hava değil de fırtınalı, gök gürültülü hava tehlikeli esasen. Akım korumalı priz dalgalanmadan korumaz, sadece anlık gelen yüksek akıma karşı korur. Yağmur çamur kaynaklı voltaj sorununa çözüm UPS olur. Ama hani Allah korusun yıldırım inse UPS'nin de yüzde yüz koruma garantisi yok. Bana kalırsa en iyi çözüm, fişini çekmek olur. Kafa rahat eder

Yağmurlu hava değil de fırtınalı, gök gürültülü hava tehlikeli esasen. Akım korumalı priz dalgalanmadan korumaz, sadece anlık gelen yüksek akıma karşı korur. Yağmur çamur kaynaklı voltaj sorununa çözüm UPS olur. Ama hani Allah korusun yıldırım inse UPS'nin de yüzde yüz koruma garantisi yok. Bana kalırsa en iyi çözüm, fişini çekmek olur. Kafa rahat eder.

Bende öyle yaptım ama fişi değil şalteri indirdim sorun olur mu şalteri indirmek.

Geri
Yukarı