Elektrik kesintilerine karşı PC nasıl korunmalı?

Elektrik kesintisi için UPS güç kaynağı alabilirsin, kesildikten sonra PC yi ayakta tutacaktır ve kendin kapatabilirsin manuel bu sayede. Ek olarak akım koruyuculu bir priz alabilirsin. Evden çıkarken veya kullanmazken eğer ses sistemi veya bilgisayara elektrik veren harici bir adaptör vs varsa onları söküp, bilgisayarın PSU düğmesini OFF moduna getirirsen içerisindeki elektrik boşalır.
Eğer RGB bir anakartın varsa zaten ışıklar bunu yaptıktan 2 sn sonra söner elektriği atmış olursun. Ben her gün veya geceleri bu şekilde hareket ediyorum bir sorun yaşamadım.

@FURKAN CANN
Bu kadar çok takılmanıza gerek yok. Yağmurlu veya rüzgarlı havada kullanmamak gereksiz bence.
Bilmiyorum hocam eskiden kalmamı artık alışkanlık olmuş
@FURKAN CANN
Bu kadar çok takılmanıza gerek yok. Yağmurlu veya rüzgarlı havada kullanmamak gereksiz bence.

Peki fazla şalterden kapatmak sorun olur mu PC'yi normal kapatıp.
Elektrik kesintisi için UPS güç kaynağı alabilirsin, kesildikten sonra PC'yi ayakta tutacaktır ve kendin kapatabilirsin manuel bu sayede. Ek olarak akım koruyuculu bir priz alabilirsin. Evden çıkarken veya kullanmazken eğer ses sistemi veya bilgisayara elektrik veren harici bir adaptör vs varsa onları söküp, bilgisayarın PSU düğmesini off moduna getirirsen içerisindeki elektrik boşalır.
Eğer RGB bir anakartın varsa zaten ışıklar bunu yaptıktan 2 sn sonra söner elektriği atmış olursun. Ben her gün veya geceleri bu şekilde hareket ediyorum bir sorun yaşamadım.

PSU şalterinden bahsediyorsunuz sanırım off kısmına getirdiğimiz zaman statik elektrik mi boşalıyor anladığım kadarıyla o zaman yapmak sağlıklı.

Son düzenleme:
@FURKAN CANN
Normal şekilde kapatırsan sorun olmaz. Şalteri sürekli kapatıp açarsanız şalter dügmesi ömrü kısalır. Onun dışında sorun olmaz.

Yok hocam ben şalteri durmadan kapatan biri değilim sadece yağmurlu havalarda bazen kapatırım bir de elektrikler gittikten sonra anı pik atak olmasın diye indiririm elektrikler geldiğinde de 10dk açmam.
Elektrik kesintisi için UPS güç kaynağı alabilirsin, kesildikten sonra PC'yi ayakta tutacaktır ve kendin kapatabilirsin manuel bu sayede. Ek olarak akım koruyuculu bir priz alabilirsin. Evden çıkarken veya kullanmazken eğer ses sistemi veya bilgisayara elektrik veren harici bir adaptör vs varsa onları söküp, bilgisayarın PSU düğmesini off moduna getirirsen içerisindeki elektrik boşalır.

Ben sabah şalteri indirdim hocam şu an işteyim eve gidene kadar elektrikği iyice boşaltır herhalde.

Yok hocam ben şalteri durmadan kapatan biri değilim sadece yağmurlu havalarda bazen kapatırım bir de elektrikler gittikten sonra anı pik atak olmasın diye indiririm elektrikler geldiğinde de 10dk açmam.

Ben sabah şalteri indirdim hocam şu an işteyim eve gidene kadar elektrikği iyice boşaltır herhalde.
5-6 Saniyeden fazla sürmez zaten o hocam merak etmeyin.

Ben sabahtan kapatmıştım rüzgar vardı hocam bu arada şalterden kapatmak zararlı mı PC'yi normal kapatıp.
Değil hocam neden olsun kapadıktan sonra istediğinizi yapabilirsiniz, çok az da olsa hala elektrik çeker bu cihazlar kapalıyken. Fiş çekmek şalter indirmek bunlar elektrik tasarrufu sağlar.

Değil hocam neden olsun kapadıktan sonra istediğinizi yapabilirsiniz, çok az da olsa hala elektrik çeker bu cihazlar kapalıyken. Fiş çekmek şalter indirmek bunlar elektrik tasarrufu sağlar.

Ama şöyle hocam Tunçmatik prizin tuşundan da kapalı.

Merhaba. Hocam, sürekli (düzenli) elektrik kesintisi olmuyorsa sadece rüzgar, fırtına, vb. kötü hava şartları nedeniyle mutlaka UPS almanız gerekmez ve bu anlarda şalteri indirmeniz gerekmez. Ana şalteri kapatırken önce PC'yi kapatırsanız PC için hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Evinizde kaçak akım rölesi ve akım korumalı prizler PC'den önce bulunuyorsa yıldırım düşmesi anında şalteri indirmenize veya tüm fişleri çekmenize de gerek yoktur. Ancak her İkisi de bulunmuyorsa yıldırım deşarjına karşı kritik cihazlı fişleri çekmeniz ihtiyati bir tedbir olur.. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı