Elektrik kesintisi sonrası bilgisayar zarar görmüş müdür?

Direkt kapandı hocam elektrik kesilince neyse ki bir şey olmamış ama yine de sonraki seferde bozulma ihtimali her zaman var.
Evet hocam bu gibi ihtimallere karşı UPS almak gerekiyor. Anakartım yandığı için tüm sistemi yenilemek zorunda kalınca bana da dank etmişti.

Evet hocam bu gibi ihtimallere karşı UPS almak gerekiyor. Anakartım yandığı için tüm sistemi yenilemek zorunda kalınca bana da dank etmişti.
Elektrik gittiği için mi yandı elektrik gidip gelmesinden mi? Ups mantığı nasıl hocam jeneratör gibi bir şey mi?

Masaüstü 300W'lık HP PSU kullanıyorum şimdiye kadar hiçbir şey olmadı.
Tamamdır hocam teşekkür ederim.

Bu kadar paniğe gerek yok. Sürekli fişten çekmezseniz 1-2 seferden bir şey olmaz. Hele SSD'de hiç bir şey olmaz. HDD'de diske bir şey yazılırken elektrik giderse kafa disk üstünde kalabilir ve kafa vurması yapabilir. SSD'de mekanik bir parça olmadığı için böyle bir şey olmaz. Olduğunda da elektrikten kaynaklı olduğunu kanıtlayabilirseniz bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketinden şikayetçi olup zararı karşılattırabilirsiniz.

Bu kadar paniğe gerek yok. Sürekli fişten çekmezseniz 1-2 seferden bir şey olmaz. Hele SSD'de hiç bir şey olmaz. HDD'de diske bir şey yazılırken elektrik giderse kafa disk üstünde kalabilir ve kafa vurması yapabilir. SSD'de mekanik bir parça olmadığı için böyle bir şey olmaz. Olduğunda da elektrikten kaynaklı olduğunu kanıtlayabilirseniz bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketinden şikayetçi olup zararı karşılattırabilirsiniz.
Ssd de indirme kurulum yaparken elektrik gitmesi sorun olmaz yani. Teşekkür ederim hocam. 3 5 civarı fps düşmesi arada normaldir değil mi? God of warda mekan değiştirdiğim zaman 70-80 arası iken 60 lara düşüyor.

Elektrik gittiği için mi yandı elektrik gidip gelmesinden mi? Ups mantığı nasıl hocam jeneratör gibi bir şey mi?
Gece fırtına çıkmış hocam pc kapalıydı ama fişe takılıydı. Sabah baktım görüntü atmıyor anakart mefta olmuş.
UPS en basit tabiriyle bir elektronik devre ve içerisinde 12v akü var. Kendisi elektrik varken şarj oluyor ve elektrik gittiği anda içindeki aküyle birlikle belli bir süre cihazınızı tutuyor. Jeneratörde daha çok dışardan motorla alternatör döndürülüp elektrik elde edilir ama UPS'de akü yardımıyla enerji depolanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı