Elektrik kesintisi sonrası laptop yavaş açılıyor

abc_123

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık bir iki gün önce birkaç kez elektrik kesintisi yaşandı ve laptopum şarjdaydı.
Elektrik kesintisi yaşandıktan sonra sorunsuz kullandım, akşam laptopu kapattım sabah açmaya çalıştığımda ise önce siyah ekranda bekletti sonra tekrar açınca hızlıca şifre yerine geldi şifreyi girdim ancak hoş geldiniz kısmında normalde 3 4 saniyede geçerken 2 dakikaya yakın bekletti. Açıldıktan sonra hiçbir yavaşlama, performans düşüşü gözlemlemedim sadece açılışta var bu sorun. Bazen siyah ekranda bekletiyor, tekrar açıyorum hoş geldinizde bekletiyor. Oyun testlerini vs yaptım ne ısınma ne performans düşüşü hiçbir sorun yok, dosya taşıma, surf gibi konularda da hiçbir sorun yok sadece yavaş açılıyor. SSD'min güncel CrystalDiskMark ve CrystalDiskInfo sonuçlarını ekledim. Çok ilginç bir sorun lütfen yardımcı olur musunuz? SSD modeli: Adata XPG SX8100 512 GB NVMe.

Dosya Ekleri

• tst1.PNG
    tst1.PNG
    31,1 KB · Görüntüleme: 28
  • tst2.PNG
    tst2.PNG
    66,6 KB · Görüntüleme: 29
Hocam elektrik ile bir alakası olmadığını düşünüyorum.

Elektrik kesildiğinde SSD'ye fazla akım gelmiş, hasar görmüş olabilir.
Hocam hasar görmüş olsa test sonuçları ve performans neden bu kadar sorunsuz olsun ? Kullanımda dosya transferlerinde, oyun açılışlarında ve performanslarında da hiçbir sorun yok. Ben anlamlandıramadım şahsen. İlginç bir sorun.
Hocam elektrik ile bir alakası olmadığını düşünüyorum.
Ne ile alakalı olabilir hocam? Çok canımı sıktı bu sorun, internette de benle aynı sorunu yaşayan birini bulamadım. Umarım çözebiliriz.

Hocam hasar görmüş olsa test sonuçları ve performans neden bu kadar sorunsuz olsun ? Kullanımda dosya transferlerinde, oyun açılışlarında ve performanslarında da hiçbir sorun yok. Ben anlamlandıramadım şahsen. İlginç bir sorun.
Çok düşük ihtimal SSD'ye giden güç kablolarında bir sorun olmuş olabilir mi? Elektrik kesintisinden sonra olduğu kesin çünkü bu olaydan önce laptobunuzun geç açılma problemi yoktu.

Çok düşük ihtimal SSD'ye giden güç kablolarında bir sorun olmuş olabilir mi? Elektrik kesintisinden sonra olduğu kesin çünkü bu olaydan önce laptobunuzun geç açılma problemi yoktu.
Bilmiyorum hocam belki dediğiniz gibi kabloda sorun olabilir. Kesintiden önce geç açılma sorunu yoktu evet.
Bilgili hocalarım yardımcı olabilir mi lütfen?

Son düzenleme:
Elektrik kesildiğinde SSD'ye fazla akım gelmiş, hasar görmüş olabilir.

Hocam kapalı bir laptop SSD güç gitmiyor zaten laptoplarda akım koruma var SSD hasar görmesi imkansız BIOS'tan varsayılanlara döndürmeyi denesin belki düzelir.

BIOS'u varsayılanlara döndürdüm yine aynı hocam... Geri kalan tek yol format sanırım, şimdi format atacağım. Umarım düzelir.

Hocam çok geçmiş olsun aklıma hiçbir çözüm yolu gelmiyor alışagelmedik nadir bir durum oluşmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı