Elektrik kesintisinden sonra bilgisayarım reset tuşuna basmadan açılmıyor

canyakan64

Centipat
Daha fazla  
Elektrikler gidip geldiğinde bilgisayar reset tuşuna basmadan açılmıyor. BIOS ekranına atyor bazen, o zaman da Windows'un kurulu olduğu diski görmüyor ki tek diskim (M.2 SSD) var. Üç kez F10 save yapınca açılıyor. O kadar BIOS, VBIOS, işlemci driverı güncelledim bir işe yaramadı. Bunun bir çözümü yok mu?

Ryzen 5 5600X
ASUS DUAL RTX 3070 OC
ASUS TUF GAMING B550+

Disk gözükmemesi sıkıntı. Hasar almış da olabilir. BIOS'u resetleyip deneyin. Fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin. Boot menüye de bakın. Boot Manager'in gözükmesi gerekiyor.

Elektrikler gidip geldiğinde bilgisayar reset tuşuna basmadan açılmıyor. BIOS ekranına atyor bazen, o zaman da Windows'un kurulu olduğu diski görmüyor ki tek diskim (M.2 SSD) var. Üç kez F10 save yapınca açılıyor. O kadar BIOS, VBIOS, işlemci driverı güncelledim bir işe yaramadı. Bunun bir çözümü yok mu?

Ryzen 5 5600X
ASUS DUAL RTX 3070 OC
ASUS TUF GAMING B550+
hocam aynı sorun bende de var bazen siyah ekranda kalıyor ama genelde biosa atıyor. PCyi açarken açma tuşuna ardından reset tuşuna basıyorum ben de :D

Disk gözükmemesi sıkıntı. Hasar almış da olabilir. BIOS'u resetleyip deneyin. Fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin. Boot menüye de bakın. Boot Manager'in gözükmesi gerekiyor.
Normalde gözüküyor diskimde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Sadece elektrik kesintilerinde bu durumu yaşıyorum.
Hocam aynı sorun bende de var bazen siyah ekranda kalıyor ama genelde BIOS'a atıyor. PC'yi açarken açma tuşuna ardından reset tuşuna basıyorum ben de :D

Evet tıpatıp aynı sorun.

@canyakan64 elektrik kesintisi çeşitli hatalara sebep olabilir. En iyi sistemin bile buna karşı garantisi yoktur hocam. Güzel bir sisteminiz var. Tavsiyem UPS kullanın. Kendim de uzun zamandır kullanıyorum. Ki zaten sizin kadar güzel bir sistemim de olmadı.

Evet tıpatıp aynı sorun.
Hocam BİOS'la felan hiç uğraşmayın zibilyon tane ayar yaptım olmadı. Bence fiziksel olarak bir şeyler yapılması lazım benim de canımı çok sıkmaya başladı bu durum. BİOS pilini felan çıkarın deneyin bir şeyler olursa lütfen bilgilendirin.

@canyakan64 elektrik kesintisi çeşitli hatalara sebep olabilir. En iyi sistemin bile buna karşı garantisi yoktur hocam. Güzel bir sisteminiz var. Tavsiyem UPS kullanın. Kendim de uzun zamandır kullanıyorum. Ki zaten sizin kadar güzel bir sistemim de olmadı.

UPS kullanıyorum hocam. Bazen UPS'i kapatma gereği duyuyorum uzun süreli seyahatlerimde. O da elektrik kesintisindeki olayın etkisini yaratıyor.

Tamamdır hocam. Anladığım kadarıyla UPS açık kalıyor ve kesinti uzun sürdüğü zaman siz kapatmadan kapanıyor. Doğru mu hocam?

Seyahat
Hocam BİOS'la felan hiç uğraşmayın zibilyon tane ayar yaptım olmadı. Bence fiziksel olarak bir şeyler yapılması lazım benim de canımı çok sıkmaya başladı bu durum. BİOS pilini felan çıkarın deneyin bir şeyler olursa lütfen bilgilendirin.
Önceden de buna banzer bir konu açmıştım birisi RAM uyuşmazlığı gibi bir şey demişti ASUS kaynaklı. Ama zannetmiyorum.
Tamamdır hocam. Anladığım kadarıyla UPS açık kalıyor ve kesinti uzun sürdüğü zaman siz kapatmadan kapanıyor. Doğru mu hocam?
Pardon yanlış anladım düzeltiyorum. Ben kendim manuel olarak kapatıyorum UPS'i evden uzun süreli çıkışlarımda.

Tamamdır hocam. Maalesef böyle sıkıntılar da olabiliyor. PC'yi açık bırakmak da gerekebiliyor. Elbette UPS de akü bitene kadar koruyor. RAM uyuşmazlığı ise farklı bir durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı