Elektrik Kesintisinin PC'ye Verebileceği Zararlar Nelerdir?

BigSmoke

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar aniden giden bir elektrik PC'ye ne gibi zararlar verebilir? (Elektrik gider gitmez fişlerin çekileceğini varsayalım.)

Kaliteli bir PSU'n varsa zarar minimuma inecektir. Fakat uzun süreli voltaj düşmesi PC'ye ağır zararlar verebilir. PSU bunu başta dengeleyecektir ama bunun süresi uzarsa dengeleyemeyip sistemi kapatacaktır veya reset attıracaktır. UPS kesinlikle tavsiyem.

Arkadaşlar aniden giden bir elektrik PC'ye ne gibi zararlar verebilir? (Elektrik gider gitmez fişlerin çekileceğini varsayalım.)

Ani olarak düşen-kesilen voltaj genelde bir sorun çıkarmaz. Asıl sorun ani olarak yükselen-gelen voltajda yaşanır. Bunun da zararı yalnızca PC'ye değil, tüm cihazlara olur. Bir de birkaç saniye içinde gidip gelen kesintiler var ki favorim. Bir monitör, bir televizyon ve 2 PSU yaktı şimdiye kadar. Eğer bu olayların sık yaşandığı bir bölgede oturuyorsanız ben de bir UPS edinmeniz gerektiğini düşünüyorum. Çok muazzam bir ürün olmasına gerek yok. Bilgisayarı kendiniz kapatıp ani akımdan etkilenmeyecek şekilde tekrar açmanızı sağlasın yeter.

İlk başta gücü sağlayan psu gider. Sonra en çok gücü çeken hangi cihaz ise sırasına göre gider tabi akım ve şiddetine bağlı olarak. Elektrik dalgalanmalarına bağlı kesintiler pek sorun çıkarmaz açılma kapanma sorunlarından başka tabi fazla olmamak kaydı ile.

Oturduğum yer elektrik gitmesiyle meşhurdur. Mart ayı gibi bir haftada 34 kere elektrik gitmişti ve bilgisayar hep açıktı. Casper'ın bilgisayarı 250 Watt Power Supply var. Bir zarar gelmedi.

Elektrik gidince hemen gelmiyor, 15-20 dakika sonra geliyor. Elektrik gidince hemen fişleri çekiyorum ki ani gelen yüksek voltaj PSU'ya zarar vermesin. Yani bu şekilde yapmaya devam edersem PSU zarar görür mü?

Elektrik gidince hemen gelmiyor, 15-20 dakika sonra geliyor. Elektrik gidince hemen fişleri çekiyorum ki ani gelen yüksek voltaj PSU'ya zarar vermesin. Yani bu şekilde yapmaya devam edersem PSU zarar görür mü?
Gidince hemen gelmiyorsa hemen çekmene gerek yok. Gittikten birkaç dk sonra çekebilirsin evet yararı olur. Geldiğinde de 1/2 dk sonra tak.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı