Elektrik motor ve batarya

muhendsssss

Femtopat
Merhaba belirli bir güçteki motora sahip elektrikli aracın ne kadar bir batarya ya ihtiyacı olduğunu nasıl hesaplayabiliriz.
Mesela 1kwhlık bir motora ne kadar bir batarya lazım ve bu bataryayı nereden temin edeceğim. Bitirme projemde yardıma ihtiyacım var. :)

Projen nedir tam olarak? Ayrıca motorun sadece gücünü vermen yetmez. Kaç voltta çalışıyor?
Kurşun asit akü ya da lityum pil kullanabilirsin.

Şöyle hesaplayabilirsiniz. 1 KWh'lik 12 volt bir motor çalıştırıldığında tam güçte 1 saatte 1000 mah bir aküyü bitirir. Kaç saat çalışmasını istiyorsanız bu hesaptan gidiniz. Veya değerleri yazın hesaplayıp söyleyim.

Projen nedir tam olarak? Ayrıca motorun sadece gücünü vermen yetmez. Kaç voltta çalışıyor?
Kurşun asit akü ya da lityum pil kullanabilirsin.
Ya projem tam olarak şu. Kocaeli makine bitirme projesi Bir elektrikli araç yapımı. 300 kg civarı olacak. 20km/h max hızla gidecek. Bunun motor gücünün pil ihtiyacının bulunması ve seçilmesi. Motor gücünün ihtiyacını buldum. 1.5 kw ama kaç volt olması lazım onuda bilmiyprım. :(((
Şöyle hesaplayabilirsiniz. 1 KWh'lik 12 volt bir motor çalıştırıldığında tam güçte 1 saatte 1000 mah bir aküyü bitirir. Kaç saat çalışmasını istiyorsanız bu hesaptan gidiniz. Veya değerleri yazın hesaplayıp söyleyim.
Hmm mesela 1kwh 320 volt bir motor için ne kadarlık bir batarya gerekir. Burda bakmam gereken mah mı yani akım mı

Ya projem tam olarak şu. Kocaeli makine bitirme projesi Bir elektrikli araç yapımı. 300 kg civarı olacak. 20km/h max hızla gidecek. Bunun motor gücünün pil ihtiyacının bulunması ve seçilmesi. Motor gücünün ihtiyacını buldum. 1.5 kw ama kaç volt olması lazım onuda bilmiyprım. :(((

Hmm mesela 1kwh 320 volt bir motor için ne kadarlık bir batarya gerekir. Burda bakmam gereken mah mı yani akım mı
Mah bir pilin kapasitesini gösterir. Şöyle ki; 1000 mah bir pilden siz 1 amper sabit akım çekerseniz 1 saatte boşalacaktır. 1 Kwh bir motor eğer 12 volt ise sizin onu bir saat çalıştırabilmeniz için 83000 Mah bir pile ihtiyacınız var. Size önerim şudur ki madem ki çok hızlı gitmeyecek 12 volt bir motoru şanzıman aracılığıyla tekerlere bağlayın. 200 wattlık bir motoru 1'e 5 oranında bir şanzıman ile bağlarsanız tekerler hem yavaş dönecek yani hızı azalacak hem de tekerler 1 KW'lık bir iş yapabilecek.

bu pilin boşalması süresi ve mesela 1 kwh 12 V motorun seçeceği mah hakkındaki hesabı nasıl yaptınız. bunun hakkında bana önerebileceğiniz bir kaynak var mı acaba. bu konuda bilgim yok maalesef
çok sevinirim yardımcı olabilirseniz :))))

bu pilin boşalması süresi ve mesela 1 kwh 12 V motorun seçeceği mah hakkındaki hesabı nasıl yaptınız. bunun hakkında bana önerebileceğiniz bir kaynak var mı acaba. bu konuda bilgim yok maalesef
çok sevinirim yardımcı olabilirseniz :))))
Mah=miliamper*saat formülü uygulanır. 12 volt 1 Ah bir batarya o motoru bir saat çalıştırır.

Biraz konuyu hortlatmış gibi oluyorum affınıza sığınarak kendi fikrimi açıklıyorum. Bağlantılarını aşağıda verdiğim gibi bir 220V elektrik motoru, 12V-220V çevirici ve bunları besleyecek 2 adet 12V
100 Ah jel akü ile projenizi yapabilirsiniz. Aküleri paralel bağlayarak 12V 200 Ah enerji kaynağı elde edeceksiniz. Aküleri çeviriciye bağlayıp çeviricinin çıkışından 220V gerilim ve yaklaşık 11.36 Ah akım şiddeti elde edeceksiniz. Örnek olarak verdiğim elektrik motoru 2.2 kW güçle çalışıyor yani çeviriciden gelen 2.5 kW güç ile motoru rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Aküler ise toplamda 12V 200 Ah olduğu için aküler dolu iken 1 saat boyunca örnek verdiğim motor tam güçte çalışabilir.

Merhaba şimdi anlamadığım bir iki nokta var izninizle onları sorayım

1) invertere neden ihtiyaç duyduk

2) 11.36 yı nasıl buldunuz

3) 1 saati nasıl buldunuz

😬😬😬😬 açıklayabilirseniz çok memnun olurum ☺️☺️☺️☺️

Merhaba şimdi anlamadığım bir iki nokta var izninizle onları sorayım

1) invertere neden ihtiyaç duyduk

2) 11.36 yı nasıl buldunuz

3) 1 saati nasıl buldunuz

😬😬😬😬 açıklayabilirseniz çok memnun olurum ☺️☺️☺️☺️
1) Kusura bakmayın biraz yorgundum akülerin direkt akım verdiğini unutmuşum.
2) Volt* Amper = Watt denkleminden çeviricinin çıkışındaki değerleri buldum.
3) Akülerin kapasitesini de dediğim denklemden 12*200=2400 W buldum. Motor 2200 W olduğu için yaklaşık 1 saat çalıştırır kanısına vardım.
Başka bir hatam veya yanlış bilgim varsa tekrardan özür diliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı