Elektrikli motor vs. benzinli motor

perfectoo

Hectopat
Bütçem 32, 33K ya kadar çıkar. Okula gitmek için motor alacağım. Yaşım 16. ehliyetim şu an yok. Elektrikli motor alırsam arora ZR5 veya RKS MT3 Pro alacağım. Benzinli alırsam ise ehliyet almam gerekecek. Yani 25k ya kadar olan motorlara bakabileceğim. Geri kalanını da A1 ehliyete vereceğim. Hız tutkunu değilim. Okula götürsün yeter. Kafasında alacağım. Elektrikli alırsam plakalığa e bisiklet plakası takacağım. Kask aldıktan sonra çevirmede sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Okula git gel yapmam 15km yapıyor. Elektrikli mi alayım yoksa benzinli alıp ehliyet mi çekeyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
15 km az bir mesafe değil benim görüşüm benzinli motor alman yönünde. 125 CC kullanıyorum, çok memnunum. Ben de 16 yaşımdayken almıştım. A1 bence mantıklı olan 125 CC bir motosiklet alman.

Seçimden önce 125 CC altına A1 ehliyeti zorunluluğu kalkacak demişlerdi, bilmiyorum nasıl yapacaklar. Ancak belki bunu öğrenirsen seçimlerin değişir diye söylemek istedim.

Bütçem 32, 33K ya kadar çıkar. Okula gitmek için motor alacağım. Yaşım 16. ehliyetim şu an yok. Elektrikli motor alırsam arora ZR5 veya RKS MT3 Pro alacağım. Benzinli alırsam ise ehliyet almam gerekecek. Yani 25k ya kadar olan motorlara bakabileceğim. Geri kalanını da A1 ehliyete vereceğim. Hız tutkunu değilim. Okula götürsün yeter. Kafasında alacağım. Elektrikli alırsam plakalığa e bisiklet plakası takacağım. Kask aldıktan sonra çevirmede sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Okula git gel yapmam 15km yapıyor. Elektrikli mi alayım yoksa benzinli alıp ehliyet mi çekeyim?

Kanka elektrikli yavaş kısa ama ehliyet istemek ve ucuz benzinli pahalı mazot hızlı ama ehliyet ister.

15 km az bir mesafe değil benim görüşüm benzinli motor alman yönünde 125 CC kullanıyorum çok memnunum bende 16 yaşımdayken almıştım A1 bence mantıklı olan 125 CC bir motosiklet alman.

Hocam şimdi A1 ehliyetin pek bir özelliği kalmadı. Zaten b ehliyet alan biri A1 ehliyetin kullandığı motorları kullanabiliyor. Zaten 18 yaşında b ehliyet alacağım için A1 ehliyete çok sıcak bakmıyorum. Ama önümde 1.5 yıl var. Mesafe olarak ise elektrikli alırsam alacağım elektrikli bana 70km menzil sunacak ortalama olarak. Elektrikli motorların kış aylarında akü performansı düşüyor. Bu menzil 40 km ye kadar düşebilir belki de. Ne yapsam bilemiyorum.

Kanka elektrikli yavaş kısa ama ehliyet istemek ve ucuz benzinli pahalı mazot hızlı ama ehliyet ister.
125cc ve ehliyet çeksem mantıklı olur da benzin parası fazla. 125cc olan motorla 100 km/h hız yapsam. Elektrikli ile 60 km/h hız yaparım. Böyle bir artısı da var.

Daha 125 cc yasası geçmedi gözüküyor. Geçse bile 16 yaşındaki birisi için geçerli olmaz. Her elektrikli de ehliyetsiz kullanılmıyor. Genelde M ehliyet gerekiyor. Galiba 250W'a kadar olanlar ehliyet istemiyor. 125 cc yasası olsa bile B ehliyet olanlar gidip sürücü kursundan eğitim alıp sürerler gözüküyor.

Daha 125 CC yasası geçmedi gözüküyor. Geçse bile 16 yaşındaki birisi için geçerli olmaz. Her elektrikli de ehliyetsiz kullanılmıyor. Genelde m ehliyet gerekiyor. Galiba 250W'a kadar olanlar ehliyet istemiyor. 125 CC yasası olsa bile b ehliyet olanlar gidip sürücü kursundan eğitim alıp sürerler gözüküyor.

Teşekkürler. Sanırım ehliyet alıp yanına benzinli bir motor alacağım. Superboy 125CC tarzında motorsikletlere bakıyorum.

KTM freeride gibi bir elektrikli almadığın sürece elektrikliye bulaşma. Min 100CC bir motosiklet bütün işini görür. "sıkılırsın" diyenlere de aldırma. Ben 07'de kullandım, 125CC motosiklet de sürücü motoru sonuna kadar kullanabiliyorsa sıkılmaz. Ama dediğim gibi çok iyi bir elektrikli alamıyorsan elektrikliye sakın bakma.

KTM freeride gibi bir elektrikli almadığın sürece elektrikliye bulaşma. Min 100CC bir motosiklet bütün işini görür. "sıkılırsın" diyenlere de aldırma. Ben 07'de kullandım, 125CC motosiklet de sürücü motoru sonuna kadar kullanabiliyorsa sıkılmaz. Ama dediğim gibi çok iyi bir elektrikli alamıyorsan elektrikliye sakın bakma.

Yorumunuz için teşekkürler. Sanırım 50CC ama 80CC'ye dönüştürülmüş bir motosiklet alacağım. Veya 100CC, 125CC tarzında bir şey düşünüyorum.

CG tip motorlar da iyidir. Parçası da bol. Fazla da yakmaz.

Geri
Yukarı