Elektro gitar amfisi için yüzey soğutması

ilkerDeveci

Centipat
Merhabalar ben bir yüzey soğutmak istiyorum. Elektro gitar amfimin dış metal aksamını, yani şase kısmını.
4x4 veya 5x5 Cm'lik bir alanı sogutacağım. Nasıl bir ürün ile bunu yapabilirim? Çok masraflı bir şey istemiyorum. Sogutacağım yüzey işlemci gibi kritik bir yüzey değil fakat mutkala bir miktarda olsa ısıyı soğutmam gerek. Soğutma nedenim ise, ısınan şase uzun vadede düşünülürse elektronik komponentleri zamanla yıpratabilir. Bu nedenle bir miktarda olsa soğutma gereği duydum. Soğutucuyu niye direkt komponentlere değil de dış şaseye veriyorsun diyenleriniz olabilir. Şöyle açıklayayım; ısıya neden olan eleman bir yükseltici lamba(transistörün icadından önce kullanılan eleman). Bu eleman dışarda ve tasarım gereği şaseye değiyor. Şase bu nedenle ısınıyor. Şaseyi soğutursam zaten ısı şasenin içindeki elemanlara çok ulaşmaz. Ayrıca orjinalliği bozmamak, şaseyi ve PCB'yi delmemek için içerden soğutma yapmak istemiyorum.
Nasıl bir şey yapabilirim?

Aklıma şöyle bir ihtimal geldi, heatsinkli olarak satılan fanlardan bir tane alsam(mesela DC12 v olandan) sonra bu fanı şase de soğutmak istediğim yere heatsinginden termal bant ile tuttursam yapıştırsam olur mu? Hatta on-of düğmeside koyulabilir.

Daha iyi verim alabileceğim fikirleri bekliyorum.
Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Amfiniz çok mu pahalı ki böyle bir masrafa gireceksiniz? Boşverin, ömrünü tamamlamadan zaten yeni bir amfiye geçmiş olursunuz zaten. Diğer taraftan işin içinde coil wine gürültüsü / dip gürültürü / hum gibi sorunlarda da maruz kalmanız olası.

Geri
Yukarı