Elektro gitarı bilgisayara bağlamak için kablo

Nefrioble

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kargodan gelmesini beklediğim bir elektro gitarım var. Yanında herhangi bir kablo gelir mi hiçbir bilgim yok ve amfim de yok. İlk başta bilgisayara bağlayacağım. Sonrasında ses kartı almayı düşünüyorum. Nasıl bir kablo almalıyım?

İlk olarak her iki ucu TS bağlantı olan (Tip Sleeve) 1/4 inch Phone Jack diye tabir ettiğimiz bir gitar kablosu al. Bütçene göre envai çeşit bulursun. En ucuzunu alma çok can sıkar 80-100 liraya falan eli yüzü düzgün kablolar var.

Gitarını amfiye ve ses kartı aldığında ses kartına, D.I. Box'a aklına ne gelirse bununla bağlayacaksın.

Şimdi heveslisin tabi gitar ilk geldiğinde hemen bilgisayara bağlamak isteyeceksin o zaman şuna ihtiyacın var. Bunun adı da 1/4 inch to 1/8 inch adaptör. Elin havya tutuyorsa kablo biçiminde kendin de yapabilirsin 1/4TS bağlantı 1/8TRS'e bağlanacak Yani artı artıya, eksi ve toprak eksiye bağlanacak.

Linkleri sadece örnek olsun diye attım sen bütçene uygun olanları alırsın.

İlk olarak her iki ucu TS bağlantı olan (Tip Sleeve) 1/4 inch Phone Jack diye tabir ettiğimiz bir gitar kablosu al. Bütçene göre envai çeşit bulursun. En ucuzunu alma çok can sıkar 80-100 liraya falan eli yüzü düzgün kablolar var.

Gitarını amfiye ve ses kartı aldığında ses kartına, D.I. Box'a aklına ne gelirse bununla bağlayacaksın.

Şimdi heveslisin tabi gitar ilk geldiğinde hemen bilgisayara bağlamak isteyeceksin o zaman şuna ihtiyacın var. Bunun adı da 1/4 inch to 1/8 inch adaptör. Elin havya tutuyorsa kablo biçiminde kendin de yapabilirsin 1/4TS bağlantı 1/8TRS'e bağlanacak Yani artı artıya, eksi ve toprak eksiye bağlanacak.

Linkleri sadece örnek olsun diye attım sen bütçene uygun olanları alırsın.
Bu kablo nasıldır? Ayrıca şu kabloyla tam olarak farkı nedir?

Şunlara da göz atabilirsiniz, hangisi en iyisidir? :)
1
2
3
4
5
6

Aralarında kablo olarak bir fark yok. Sadece bir tanesi L şeklinde bağlantıya sahip.

Misal amfiye taktığında o L şeklinde olan ucu sayesinde ağırlık gereksiz yere kabloya binmiyor. Sata kablolarında da vardır bu. Bazıları düzdür bazılar L şeklinde o hesap.

Fender marka kablo kullanmadım hiç ama hepsi iş görür kötü olduğu için demiyorum al birini farketmez.

Klotz iyidir. Planet Waves kullanmışlığım var onlar da güzel.

Kargodan gelmesini beklediğim bir elektro gitarım var. Yanında herhangi bir kablo gelir mi hiçbir bilgim yok ve amfim de yok. İlk başta bilgisayara bağlayacağım. Sonrasında ses kartı almayı düşünüyorum. Nasıl bir kablo almalıyım?

Gitar bilgisayara bağlanarak çalınmaz.
Sizi kim yönlendiriyorsa enstrümandan tez zamanda soğumanızı amaçlıyorlar. Bundan vazgeçin kendinize 10w bir amfi alın.

Tüh bak görüyor musun tam bir genci gitardan soğutacakken hızır gibi yetiştin yine engel oldun ya alacağın olsun senin:).

O amfi aldırdığın çocuklar bel fıtığı olunca kulakların çok çınlar haberin olsun:).

Hiç bana gitar tonuyla falan gelme 10w tranzistörlü amfi tavsiye ediyorsun zaten neyin havası bu anlamadım. Tak işte ses kartına bilgisayara mis gibi çal nedir yani bu uhrevi gitar tonu havaları.

Hadi bana gitardan anlamıyorsun falan dedin yuttuk söz gümüşse sükut altındır dedik.

Bu bey amca da mı anlamıyor gitardan gitmiş utanmadan bir de ipad'e falan bağlamış.

Pratiklik önemli pratiklik, yıl olmuş 2020.

@Nefrioble kardeşim bu yazdıklarım seni bağlamaz sen zaten kararını vermişsin umarım güzel günlerde çalarsın gitarını fikrini değiştirmek için falan yazmadım bunları @Single_factor'e latife ettim sadece.

Tüh bak görüyor musun tam bir genci gitardan soğutacakken hızır gibi yetiştin yine engel oldun ya alacağın olsun senin:).

O amfi aldırdığın çocuklar bel fıtığı olunca kulakların çok çınlar haberin olsun:).

Hiç bana gitar tonuyla falan gelme 10w tranzistörlü amfi tavsiye ediyorsun zaten neyin havası bu anlamadım. Tak işte ses kartına bilgisayara mis gibi çal nedir yani bu uhrevi gitar tonu havaları.

Hadi bana gitardan anlamıyorsun falan dedin yuttuk söz gümüşse sükut altındır dedik.

Bu bey amca da mı anlamıyor gitardan gitmiş utanmadan bir de ipad'e falan bağlamış.

Pratiklik önemli pratiklik, yıl olmuş 2020.

@Nefrioble kardeşim bu yazdıklarım seni bağlamaz sen zaten kararını vermişsin umarım güzel günlerde çalarsın gitarını fikrini değiştirmek için falan yazmadım bunları @Single_factor'e latife ettim sadece.
Kafam cidden çok karışık. Discord kullanıyor musunuz? Birkaç soru sormam gerekebilir. :D

Hmm. Yani şöyle bir şey den bahsediyorsun sanırım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu sistemi ve bahsettiğin diğer tüm ses kartı da barındıran Plug-in VST lerin tamamını çok iyi biliyor ve kullanıyorum.

Şu, benim son 5 yıldır sahnede kullandığım setup. Gitar Ipad
e bağlı. içindeki efektleri kotrol etmek için de bir foot midi controller var. Amfi sadece monitör işlevi görüyor normalde Ipad i direk mixera gönderirim. Sahne önü monitörlerinden kendimi duyarım.

IMG_0522.JPG

Sahnelerde sadece Ipad ile çalıyorum. Arkada Cihazı görebilirsin.

Son düzenleme:
Hmm. Yani şöyle bir şey den bahsediyorsun sanırım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu sistemi ve bahsettiğin diğer tüm ses kartı da barındıran Plug-in VST lerin tamamını çok iyi biliyor ve kullanıyorum.

Şu, benim son 5 yıldır sahnede kullandığım setup. Gitar Ipad
e bağlı. içindeki efektleri kotrol etmek için de bir foot midi controller var. Amfi sadece monitör işlevi görüyor normalde Ipad i direk mixera gönderirim. Sahne önü monitörlerinden kendimi duyarım.

Eki Görüntüle 757940

Sahnelerde sadece Ipad ile çalıyorum. Arkada Cihazı görebilirsin.

Ya, var ya neyse bir şey demeyeceğim sana alacağın olsun. :) Kendi ağzınla itiraf ediyorsun sadece monitör olarak kullanıyorum diye. Neyse uzatmayacağım güzel setup aklın yolu bir.

Üzgünüm ama @Nefrioble 'le konuştuk biz amacıma ulaştım. Sen kaybettin ben kazandım gitardan soğuttum onu. Siparişini iptal ettik :). Şaka bir yana kendi yüzü burada behringer ses kartı almak vardı kafasında onu alacağına aslında amfi alsan daha iyi olabilir dedim. ( Bütçe meselesi biraz ) Neyse daha kararını vermedi gitarı gelince karar verecek.

Madem setup atıyoruz eteğimizdeki taşları döküyoruz bir fotoğrafta benden olsun madem.
img 67.jpg

Tarihini unuttum diyecekken bereket makine not almış 2007 senesinde kullandığım setup buymuş. Gitar Fender Meksika Strat, (hala duruyor) Dod Yjm 308 od, Boss Ds-2'di sanırım hatırlamıyorum Dist, (normalde bağlı değildi) Sansamp gt2, sonra işte boss eq, delay, chorus, reverb falan filan. Amfi de sanırım Vs230'du tam hatırlamıyorum 2x30.

Sonra Boss Gt-8 gelmiş. Şimdi fotoğraflara baktım tek tek atıp kalabalık yaratmıyım. En son Pod xt'den sonra tamamen ses kartına dönmüşüm.

Bu arada gitar scalloped fretboard. Kendim yaptım konusu açılırsa anlatırım bir gün.

Videonu izledim beğenimi de eksik etmedim bak bırak artık erisin şu buzlar. :)

Geri
Yukarı