Elektroniğe başlangıç için havya istasyonu önerisi

Kayzıy

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Elektroniğe merak saldım. Öğrenmek istiyorum bunun içinde havya istasyonu bakıyorum kalitelisinden. Havya istasyonlarının fiyatlarını çok bilmediğim için bütçe belirtemiyorum maalesef.
İnternette dolaşırken şöyle bir şey buldum nasıl sizce?:

Üstteki attığım pahalı geldi bana ,alttaki sizce yeter mi?

Benim de senin gibi elektroniğe merakım var uzun zamandır. Class 978D var bende hobi olarak ilgileniyorum. Çok profesyonel değil ama idare ediyor bence. Maddi durumun iyi değilse hiç bulaşmamanı tavsiye ederim çünkü bu iş sadece havya istasyonu almakla bitmiyor.

Ürünler aynı gibi duruyor sanki.
Benim de senin gibi elektroniğe merakım var uzun zamandır. Class 978D var bende hobi olarak ilgileniyorum. Çok profesyonel değil ama idare ediyor bence. Maddi durumun iyi değilse hiç bulaşmamanı tavsiye ederim çünkü bu iş sadece havya istasyonu almakla bitmiyor.
Hocam ekonomi kötü ama bu şekilde bir yere varamayız sadece daha kötüye gider. Eğer temel ihtiyaçlarınızdan yoksun kalmayacaksınız elektronik gibi konularla ilgilenmek, kendini geliştirmek çok önemli. Bu felaketten çıkışın tek yolu üreten bir ülke olmak. Bu da kendini geliştiren, bilim teknik alanlara merak salan insanlar ile ancak mümkün olabilir.
Kimse elektroniğe merak salamaz ise nasıl mühendisler yetişecek bu ülkede hocam? Nasıl teknoloji üretebilen bir ülke haline geleceğiz?

Son düzenleme:
Birikimim vardı 3 bin kadar 2 bin yeter mi bu iş için?

Havya istasyonu için ise bence attığınız model güzel. Ucuz olanı alabilirsiniz aynısı zaten. Başlangıç için işinizi fazlasıyla görecektir. Tabi asıl önemli olan havya değil diğer elektronik parçalar.

Kullandığınız modeli Youtube'da görmüştüm. Güzel model bildiğim kadarıyla peki konuda yazdığım modeller ile ilgili bir fikriniz var mı? Yoksa 978D almayı düşünüyorum.

Birikimim vardı 3 bin kadar 2 bin yeter mi bu iş için?
Hocam birikiminiz 2k ise bence 600 havya harcamayın. Ucuz bir havya ve havya standı işinizi görür. Başka şeylere yatırım yapın. Arduino parçaları gibi. Veya ne ile uğraşmak istiyorsanız. Gerçekten projeniz için parça almaya başladığınızda o para hızlıca buharlasacak çünkü. Tecrübeyle sabit. Hele hele dolar bu kadar artmışken. En son 2 sene önce uğraşıyordum bir proje ile o zaman bile pahalıydı parçalar.

Ben sana ihtiyacın olan malzemelerden bazılarını yazayım SMD elektroniği kastediyorsan;
Sıcak hava istasyonu üfleme havyasıyla beraber.
150-200 kat büyütebilen tercihen LCD ekranlı dijital bir mikroskop
Ayarlanabilir güç kaynağı. Notebook için ise 30V 5A
Bunlardan ayrı olarak osiloskop veya BGA cihazı olabilir.
Multimetre şart ve ince uçlu prob lazım yanında vermiyorlar onu verdiklerinin ucu çok ince olmadığından çok küçük kompanentleri ölçmek sorun oluyor ayrıca LCR metre de gerekebilir. Kapasitör ölçmüyor çünkü multimetreler veya sınırlı aralıklarda ölçüyor.
Diğer ekipmanları tek tek yazmayacağım çok var çünkü. Yanmaz havya örtüsü, yedek havya uçları ve çeşit çeşit. Lehim emme teli, flux, lehim pastası vesaire. Ben hobi olarak ilgileniyorum. Uzman olan birisi daha iyi bilgilendirebilir.

Ek olarak yüksek ışık kaynağı çalışmak için ve termal gözlük olabilir aklıma gelenler. Board boyası, UV ışık kaynağı, kit olarak satılan SMD kompanent setleri, hurda kartlar... Bu liste uzar da uzar. Kimsenin hevesini kırmak istemem ama bu iş için çok malzeme gerekir.

Son düzenleme:
Hocam birikiminiz 2k ise bence 600 havya harcamayın. Ucuz bir havya ve havya standı işinizi görür. Başka şeylere yatırım yapın. Arduino parçaları gibi. Veya ne ile uğraşmak istiyorsanız. Gerçekten projeniz için parça almaya başladığınızda o para hızlıca buharlasacak çünkü. Tecrübeyle sabit. Hele hele dolar bu kadar artmışken. En son 2 sene önce uğraşıyordum bir proje ile o zaman bile pahalıydı parçalar.
Ben yine de alacağım. Yoksa içimde kalacak iyisinden alayım almışken, bütçemi arttırırım ya da harçlıklarla alırım.
Ben sana ihtiyacın olan malzemelerden bazılarını yazayım SMD elektroniği kastediyorsan;
Sıcak hava istasyonu üfleme havyasıyla beraber.
150-200 kat büyütebilen tercihen LCD ekranlı dijital bir mikroskop
Ayarlanabilir güç kaynağı. Notebook için ise 30V 5A
Bunlardan ayrı olarak osiloskop veya BGA cihazı olabilir.
Multimetre şart ve ince uçlu prob lazım yanında vermiyorlar onu verdiklerinin ucu çok ince olmadığından çok küçük kompanentleri ölçmek sorun oluyor ayrıca LCR metre de gerekebilir. Kapasitör ölçmüyor çünkü multimetreler veya sınırlı aralıklarda ölçüyor.
Diğer ekipmanları tek tek yazmayacağım çok var çünkü. Yanmaz havya örtüsü, yedek havya uçları ve çeşit çeşit. Lehim emme teli, flux, lehim pastası vesaire. Ben hobi olarak ilgileniyorum. Uzman olan birisi daha iyi bilgilendirebilir.
Çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı