Elektroniğe başlangıç için havya istasyonu önerisi

Yihua 878D

Aynı satıcıdan, geçen nisan ayında, 395tl iken, kupon ile 365tl'ye almışım, şimdi baktım. Sonradan parça söküp takmak için, SR-33 No Clean Sıvı Flux - 250 ml ve Mechanic Krem Lehim Sıvı Lehim Soldering Paste 60 GR 183°C almışım.
Ben de hobi olarak uğraşıyorum. Artık yeni nesil telefon, bilgisayar vs. kartlar eski nesil havyalarla zor tamir ediliyor. En son babamın telefonunda flash ledi değiştirdim, eski telefondan söktüğüm led ile. Suya düşürmüştü telefonunu, sanırım şase almış kulaklık girişi ve led ışık.
Tavsiye ederim. Hep aklımdaydı böyle bir istasyon almak. Dolar artmaya başladığında düşmesini beklemiştim çinden getirmek için. Dolar düşmedi ve üstüne çinden gelen her ürünlerden vergi almaya başladılar. Ben de baktım iş çığrından çıktı, lazım da oluyor, gözü karartmıştım. Lazımsa bence gözü karartın. Daha da kötüye gidecek gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Ben sana ihtiyacın olan malzemelerden bazılarını yazayım SMD elektroniği kastediyorsan;
Sıcak hava istasyonu üfleme havyasıyla beraber.
150-200 kat büyütebilen tercihen LCD ekranlı dijital bir mikroskop
Ayarlanabilir güç kaynağı. Notebook için ise 30V 5A
Bunlardan ayrı olarak osiloskop veya BGA cihazı olabilir.
Multimetre şart ve ince uçlu prob lazım yanında vermiyorlar onu verdiklerinin ucu çok ince olmadığından çok küçük kompanentleri ölçmek sorun oluyor ayrıca LCR metre de gerekebilir. Kapasitör ölçmüyor çünkü multimetreler veya sınırlı aralıklarda ölçüyor.
Diğer ekipmanları tek tek yazmayacağım çok var çünkü. Yanmaz havya örtüsü, yedek havya uçları ve çeşit çeşit. Lehim emme teli, flux, lehim pastası vesaire. Ben hobi olarak ilgileniyorum. Uzman olan birisi daha iyi bilgilendirebilir.

Ek olarak yüksek ışık kaynağı çalışmak için ve termal gözlük olabilir aklıma gelenler. Board boyası, UV ışık kaynağı... Bu liste uzar da uzar.
Mikroskop olarak ne önerirsiniz hocam peki?
Yihua 878D

Aynı satıcıdan, geçen nisan ayında, 395 iken, kupon ile 365tl ye almışım, şimdi baktım. Sonradan parça söküp takmak için, SR-33 No Clean Sıvı Flux - 250 ml , Mechanic Krem Lehim Sıvı Lehim Soldering Paste 60 GR 183°C almışım.
Ben de hobi olarak uğraşıyorum. Artık yeni nesil telefon, bilgisayar vs. kartlar eski nesil havyalarla zor tamir ediliyor. En son babamın telefonunda flash ledi değiştirdim, eski telefondan söktüğüm led ile. Suya düşürmüştü telefonu, sanırım şase almış kulaklık girişi ve led ışık. Tavsiye ederim. Hep aklımdaydı böyle bir istasyon almak. Fakat dolar artmaya başladığında düşmesini beklemiştim çinden getirmek için. Dolar düşmedi ve üstüne çinden gelen her ürünlerden vergi almaya başladılar. Ben de baktım iş çığrından çıktı, lazım da oluyor, gözü karartmıştım. Lazımsa bence gözü karartın. Daha da kötüye gidecek gibi görünüyor.
Teşekkürler hocam.

"Mikroskop olarak ne önerirsiniz hocam peki"
Listeye yazdıklarım kabaca, gerekenlerin tümü değil. İlle de paramı harcamak istiyorum diyorsan;

Ben şimdilik havya seti ve multimetre alıp diğerlerini sonradan almayı düşünüyorum. Son bir sorum olacak acaba kendiniz nasıl öğrendiniz elektroniği?

Ürünler aynı gibi duruyor sanki.

Hocam ekonomi kötü ama bu şekilde bir yere varamayız sadece daha kötüye gider. Eğer temel ihtiyaçlarınızdan yoksun kalmayacaksınız elektronik gibi konularla ilgilenmek, kendini geliştirmek çok önemli. Bu felaketten çıkışın tek yolu üreten bir ülke olmak. Bu da kendini geliştiren, bilim teknik alanlara merak salan insanlar ile ancak mümkün olabilir.
Kimse elektroniğe merak salamaz ise nasıl mühendisler yetişecek bu ülkede hocam? Nasıl teknoloji üretebilen bir ülke haline geleceğiz?
Dediğiniz doğru fakat gerçekler Türkiye. Çoğu insan teknolojiden çok uzakta büyüyor ülkemizde. Sadece tüketim amaçlı nesiller yetişiyor. Çocuklar hobi yapmayı geçtim bireysel olarak bile eğlenmeye harçlıkları yok. Kültür sanat takibi geçtim, kafede oturup çay içmeye bile paraları yok. Biz ve teknoloji üretenler ile aramızda en az bir asır var ve bu fark gittikçe açılıyor. Kılıç kuşanıp avusturya kapılarını zorlama günleri artık geçti. İnsanlar artık teknoloji ile yeniyor diğer devletleri. Bugün şu haberi görmüştüm; Yapay zeka üniversitede bir oturuma katılmış ve şunu söylemiş:

"KAÇMANIN TEK YOLU VAR OLMAMAM"​

Etkileyici sözleriyle araştırma ekibini şaşırtan Megatron, bir adım ileri gitti ve insanlığı korumak için kendisinin yok edilmesi gerektiğini ima etti. "Biz yapay zekalar, yapay zekayı etik ve ahlaki kılabilecek kadar akıllı değiliz" diyen Megatron, sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim inancıma göre yapay zekanın dahil olduğu bir silahlanma yarışından kaçınmanın tek yolu, yapay zekanın hiç var olmaması. Bu ona karşı nihai savunma olacaktır."

Adamların artık yapay zekaları, robotları hazır neredeyse savaşlar için. Bunları durduracakalar mı dersiniz teknoloji üretenler? Bence hayır, çünkü teknoloji, gelişim, değişim kaçınılmaz. Ne kadar dünya barışından bahsedilse de ülkeler kendi barışını ve güvenliğini sağlamak, kapitalist sistemde diğer ülkeleri sömürmek için durmayacaklar. Terminatör filmi gerçek olacak. Eski uzay filmlerinde kol saatinden konuştukları gibi, robotlarla yaşamamız çok uzak değil. Ve bizim bunlara yetişmemiz çok zor. Artık yeni güç teknoloji üretmek ve yeni dijital kölelik yaratmak. Diğer ülkeler ise, afganistandan kaçmak için uçak kanatlarında gidebileceklerini zanneden insanlar gibi yok olacaklar maalesef.

Son düzenleme:
"Ben şimdilik havya seti ve multimetre alıp diğerlerini sonradan almayı düşünüyorum. Son bir sorum olacak acaba kendiniz nasıl öğrendiniz elektroniği"
Ben çok iyi bilmiyorum ama derya deniz kaynak var. Mert Şener ve Teknik Alp'in videoları ile başlamıştım. Komponentleri tanıma, şema okuma, kısa devre bulma, işin mantığını anlayarak başlayabilirsin. Teorik kısmı çok önemli bence kalanı el becerisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı