Elektronikten anlayan arkadaşlar bakabilirmi (joystick-potansiyometre)

Mehmet Çinar

Hectopat
Daha fazla  
Usb joystick ten direksiyon yapmayı düşünüyorum.
Analog yönlendiricinin direncinin bacakları 3'lü, potansiyometre de 3'lü sağ ve sol olarak
Direncin ayaklardan kablo çıkartarak potansiyometre bağlayıp sadece sağ ve sol olarak ayarlamak istiyorum böyle bir şey bence mümkün ama kaç k lık olması lazım onu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim. :D

Dosya Ekleri

• Noble-Japan-Joystick-font-b-Potentiometer-b-font-font-b-B10K-b-font-10K-Linear-Taper.jpg
    Noble-Japan-Joystick-font-b-Potentiometer-b-font-font-b-B10K-b-font-10K-Linear-Taper.jpg
    32,9 KB · Görüntüleme: 496
  • pr_01_12368_min.jpg
    pr_01_12368_min.jpg
    9,3 KB · Görüntüleme: 1.055
Multimetre ile joystick tam sola basılı ilken orta bacaktan geçen akımı ölç sonra potosyometreden tam açıkken ölç. Potasyometreden daha çok akım geçiyorsa V=I.R göre dirençini yerleştir

200k lık birtane denedim ama 180 derece dönenlerden olmadı 5 derecelik yerde sağ ve sol yapıyor sona dayanıyor 10k lık olsa nasıl olur ?

Joystick'e bağlı iken joystick tuşunun en sola dayalı durumda çıkış bacağından kaç amper geçiyor onu ölç sonra, gnd ile + bacagında ki gerilimi ölç Gerilim = Drienç x Akım diyerek direnç değerini bul, sonra hesapladığın değerde yada onun daha altında bir değerde potosyometre bul, Bulduğun potosyometrenin hesapladığın direnç değerinden küçükse , Akım daha yüksek olacaktır , istediğin akımı elde etmek içinde potasyometrenin çıkış bacağına direnç ekle.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı