Elveda Firefox

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Elveda Firefox... Maalesef ki seni bırakmalıyım. Lütfen bana kızma. Öncelikle Firefox'u kayırmak için elimden geleni yapardım. En iyi tarayıcı olarak görürdüm fakat, dedim insanlar neden Opera diyor? Bir yükledim ki teması, özelleştirmesi, özellikle RAM kullanımı beni benden aldı. Aklımda tek soru vardı Firefox'u aldatmalı mıyım? Ve karar verdim Firefox'u aldatıyorum. Opera yüklerken bana dedi ki yılın en iyi kararını vermiş olabilirsiniz dedi, ben de inanmamıştım fakat gerçekten de öyleymiş. Şu an yeni cici gibi Opera'mdan yazıyorum. Çok mutluyum iyi ki varsın Opera. Sizce doğru karar mı?
Veri satıyor, forumda çok fanboy var.
Eğer sen de benim gibi aldatmaya niyetlendiysen Edge dene:D.
Gönlüm hala tilkide ama hayvan gibi RAM yiyor :D.

Ayrıca şunu belirtmekte fayda var. Görev yöneticisinden baktığın RAM miktarı doğru değil.
Oradan bakan mı var ya :D?

Ben htop verisiyle konuştum.
Mesela ben Lubuntu kullanırken boşta 200MB kullanıyordu. Windows 8.1 ise 1.5 GB. Bu durumda Lubuntu mu hızlıydı hayır. Windows 8.1'de sistem uygulamalarını ve normal uygulamaları tek tıkla açarken Lubuntu'da beklemek zorundaydım
Kullanım deneyimi açısından evet, fakat uygulama optimizasyonu dağıtım ve ortamdan ortama değişir. Ben ne wine, ne de native uygulamalarda KDE ile bekleme yaşamadım. Hatta 3. parti uygulamaya gerek bile duymadım.

Olay boşta RAM kullanımı değil ki. Olay optimizasyon. Kde masaüstü kötü bir optimizasyona sahip. ayrıca şunu belirtmekte fayda var. Görev yöneticisinden baktığın RAM miktarı doğru değil. mesela ben Lubuntu kullanırken boşta 200 MB kullanıyordu. Windows 8.1 ise 1.5 GB. Bu durumda Lubuntu mu hızlıydı hayır. Windows 8.1'de sistem uygulamalarını ve normal uygulamaları tek tıkla açarken Lubuntu'da beklemek zorundaydım. Bir de uygulamaların ilk hedefi Windows ve genelde ona göre optimize ediyorlar. En basitinden Chrome bile Windows'ta daha iyi performans veriyor. Bu durumda boştaki RAM miktarının hiçbir anlamı kalmıyor.

Ben de Mate masaüstü kullandım ve 2.5 GB'a kadar çıktığı oldu. Ayrıca her şey boşta RAM kullanımı değil. Sanki boşta 1 MB kullansa her şey daha hızlı olacak?

Mate en hafif masaüstü ortamlarından bir tanesi nasıl 2.5GB oluyor? Hangi dağıtımı kullandığına bağlıdır o mesela Zorin OS boşta 2 3 GB RAM yiyorken gnome ile boş Debian'da 800 900 MB civarı yiyor.

Optimizasyona gelirsek ben hiçbir sorun yaşamadım.

Mate en hafif masaüstü ortamlarından bir tanesi nasıl 2.5GB oluyor? Hangi dağıtımı kullandığına bağlıdır o mesela Zorin OS boşta 2 3 GB RAM yiyorken gnome ile boş Debian'da 800 900 MB civarı yiyor.

İşte bakın farklılıklar olabiliyor. Bazı dağıtımlar 2.5 GB tüketirken bazıları 200MB tüketiyor. Ama siz Linux adı altında hepsi 400MB kullanıyor gibi göstermişssiniz.

İşte bakın farklılıklar olabiliyor. Bazı dağıtımlar 2.5 GB tüketirken bazıları 200 MB tüketiyor. Ama siz Linux adı altında hepsi 400 MB kullanıyor gibi göstermişssiniz.

Hafif dağıtımlarda var yani oradada adam Linux dağıtımları aldında linux çok gereksiz RAM kullanıyor demiş bende ona karşılık böyle cevap verdim zaten.

İşte bakın farklılıklar olabiliyor. Bazı dağıtımlar 2.5 GB tüketirken bazıları 200MB tüketiyor. Ama siz Linux adı altında hepsi 400MB kullanıyor gibi göstermişssiniz.
O tamamen yanlış olur zaten. Aynı sistem Ubuntu'da fazla RAM kullanıyor, Manjaro'da az. Yani dağıtım, kernel, masaüstü ortamı vs. etken var. Ben de KDE üzerinden konuştum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı