Emir Timur'u seviyor musunuz?

Merhaba sosyal sakinleri,

Dünya üzerinde 1336-1405 yılları arasında yaşayan büyük hükümdar emir Timur'u seviyor musunuz?

Vassallı 22m (yaklaşık 23m) km2 toprak fethetmiş ve dünyada en çok toprak fetheden komutan olmuştur.

Bazı lakapları:
Sahipkıran.
Putkıran.
Köregen.

Sevmeyen insanların genel nedeni ise zalim olduğunu düşünmesi.

Mekanı cennet olsun büyük hukumdar.

Asya'yı zaten aldı adam Avrupa'yı fetih etmek istiyordu Avrupa'ya gitmek için de osmanlının üzerinden geçecek mecburen bu yüzden osmanlıyı mektuplar gönderdi beyazid kabul etmedi ve savaştılar osmanlı mağlup oldu ve osmanlı da fetret dönemi başladı cart curt zarar veren birisi özetle.

Asya'yı aldı? Adam en büyük hayali olan Çin fethine çıkamadan vefat etti. Derdi Avrupa değildi asyaydı. Sadece batı tarafında kendine düşman istemeyip, Çin fethi sırasında arkasını sağlama almak istiyordu. Ayrıca yıldırım Bayezid'e köle muamelesi yaptığını nereden biliyorsunuz? Ortada 2 iddia var birinde Bayezid'i hükümdarlar gibi ağırladığı diğerinde köle gibi ağırladığı söyleniyor.
TikTok'ta gördüğünüz Osmanlı padişahları vs Timur gibi editleri baz alarak yorum yapmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Asya'yı zaten aldı adam Avrupa'yı fetih etmek istiyordu Avrupa'ya gitmek için de osmanlının üzerinden geçecek mecburen bu yüzden osmanlıyı mektuplar gönderdi beyazid kabul etmedi ve savaştılar osmanlı mağlup oldu ve osmanlı da fetret dönemi başladı cart curt zarar veren birisi özetle. Adam türkleri çok sevseydi yıldırım bayezid e köle muamelesi yapmazdı bir osmanlı padişahının ne kadar küçük düşürebilirse o kadar düşürdü.

Aynen TikTok videolari izlemeye devammmm.

Türk değildir, moğuldur.

Dostum internete Timur yaıznca zaten ilk çıkan bilgidir. Türk Moğol asıllıdır. Wikipedia'da de öyle geçiyor en ufak fikrin yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum internete Timur yaıznca zaten ilk çıkan bilgidir. Türk Moğol asıllıdır. Wikipedia'da de öyle geçiyor en ufak fikrin yok.
Hocam Timur Türk'tür. Halil İnalcık, Orta Asya hakimiyeti meşru kılmak isteyen liderlerin soy dayanağı oluşturması gerektiğini yazar ve bunu 2 ye ayırır: 1.si Oğuz soyundan geldiğini benimsemek, 2.si Cengiz soyundan geldiğini benimsemek. Timur'a ise Türkleşmiş Moğol denir çünkü kendisi 2. seçeneği benimseyerek soyunu meşrulaştırmış ve Cengiz Hanedanı'na damat olarak girmiştir. Ama soyu sopu Türk'tür. (2. seçeneği benimsemesinin askeri ve siyasi sebepleri vardır keyfe keder değildir.)

Hocam Timur Türk'tür. Halil inalcık, Orta Asya hakimiyeti meşru kılmak isteyen liderlerin soy dayanağı oluşturması gerektiğini yazar ve bunu 2'ye ayırır: 1.si oğuz soyundan geldiğini benimsemek, 2.si cengiz soyundan geldiğini benimsemek. Timur'a ise türkleşmiş Moğol denir çünkü kendisi 2. seçeneği benimseyerek soyunu meşrulaştırmış ve cengiz hanedanı'na damat olarak girmiştir. Ama soyu sopu Türk'tür. (2. seçeneği benimsemesinin askeri ve siyasi sebepleri vardır keyfe keder değildir.)

Arkadaş Türk olmadıgını söylemiş pek bilgisi yok fakat yorum yazmayı seviyor galiba ben Moğol Türk olarak biliyordum teşekkürler bilgi için.

Yeni konular

Geri
Yukarı