En az elektrik harcayan PSU

Güç demeyelim de, kaliteli ve verim diyelim. İkisi farklı şeyler. PSU ne kadar verimli olursa, elektrik faturasından o derece tasarruf edersiniz. Ne kadar kaliteli olursa, sisteminiz o derece stabil çalışır ve uzun ömürlü olur.

Tahammül edip her sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim. :) Cevabı basit olan sorular için konu açmak istemiyorum sadece.

Alacağın PSU'nun verimlilik tablosuna bak. Ben en fazla kaç Watt harcarım? de. Mesela benim PSU'mun tablosu bu şekilde.

201603041018282517.jpg

240W civarı tüketimim var ve benim PSU'm %20 ile %50 yük arasında %89'dan fazla verimliliğe sahip. Yani PSU'm %89 civarı verimilik ile çalışıyor. PSU bana 640W güç verebiliyor ve bunun yarısı olan 320W'a kadar da %89'dan fazla verimli çalışmaya devam edecek. Ama sonrasında verimlilik gördüğün gibi düşüyor. Aynı olay PSU fan sesi için de gerekli, benim PSU'm %40 civarı yükten sonra fanı hızlandırmaya başlıyor.

201603041018374977.jpg

Yani %40 yükten sonra fan hızlanmaya başlıyor, %40'ın altında 20 db ses çıkartıyor. 640'ın %40'ı da 256W oluyor. Yani bu şekilde PSU'mu sessiz de çalıştırmayı başarıyorum. Tabi daha üst seviyeler için daha pahalı PSU modelleri de mevcut fakat hem ekonomik, hem verimli, hemde sessiz psu istiyorum derseniz bu şekilde tablolar üzerinden ilerleyebilirsiniz.

2 PSU arasında kaldım. Sistemim 7/24 render amaç elektrik faturası.

1-SilverStone 750W 80+ Platinum
2-Seasonic FOCUS Plus Series SSR-750PX 750W 80+ Platinum ATX12V & EPS12V Full Modular 120mm FDB Fan 10 Years

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleme:
Hocam seni bulmusken yazayım 2 sorum var:

1- Dediğinizi alcam ama 550w alsam olmaz mı?
Ryzen 5 OC yapıyorum GTX 970 full render yapan bir PC var. Daha cok muzik için kullanıyorum.
3 tane harici HDD USB 3 kullanıyorum 1 tane 1 TB mekanik. birde sistem için Evo 970 var.
kasamda fan ısık RGB falan da yok.
2- Dediğiniz yerden 550 alsam acaba ek ücret falan oluyor mu 159 dolara bitiyor mu her sey ya da 91 doalra bitiyor mu 550 Watt alsam :)

O Silverstone beğenmediğim ve önermediğim bir model. Rakiplerinin gerisinde. Focus Plus alabilirsiniz. Hatta Focus Plus Gold olsaydı bile yine Seasonic önerecektim. Silverstone 5 yıl garanti veriyor bu arada. Garanti kapsamında da Seasonic önde.

Bu arada Prime modeli önerilmiş, o daha kaliteli bir model Focus Plus'a göre ve alabiliyorsanız onu alın.

Amazondaki 550W olan Platinum oluyor onu da alabilirsin ama az bir ücret fazlasına ondan daha iyisini niye almayasın ki? Benim önerdiğim Newegg sitesindeki 650W Titanium yani daha verimli olduğundan uzun vade Platinum'dan daha az elektrik harcar. 5 gün içinde alırsan kampanyadan geri ödemeyle vergi kargo hariç 130$'a alacaksın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı