Sizce en kötü afet hangisidir?

• Yanardağ patlaması

• Hortum ve kasırga

• Önce çığ ardından heyelan ikisi bir arada

• 8 şiddetinde 2 dakikalık bir deprem

• Dev Tsunami

• Everest PSU patlaması

• Frisby, Trust ekipman bozulması

• Kuraklık ve orman yangını

• Kimyasal veya nükleer kaza

• 2.El bilgisayar piyasası, açılan ilanlar

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Maalesef ki bu şartlarda deprem diyorum. Aslında depremin şiddetini azaltabilen çok yararlı teknolojiler varmış. Keşke her binada bunlar zorunlu olsa.

illaki son zamanlardaki YouTube'da görmüşsünüzdür ama ben yine de görmeyenler için linki bırakıyorum. (Sanırım Japonların yaylı sistem dedikleri bu sitem.)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Normalde depremler 2-3 saniye sürdüğü için insanlar hafif sarsılıyor ve deprem oldu denilip geçiliyor. Dediğin gibi 2 dakika boyunca olsa ne ev kalır ne de bina. Kuraklık niye yapıyo onu anlayamadım 🙂
[/QUOT
Normalde depremler 2-3 saniye sürdüğü için insanlar hafif sarsılıyor ve deprem oldu denilip geçiliyor. Dediğin gibi 2 dakika boyunca olsa ne ev kalır ne de bina. Kuraklık niye yapıyo onu anlayamadım 🙂
Ortada ne baraj kalır ne boru :) sana su ulaşmaz çeşmenden çamur akar veya akmaz.

Bunlar arasından bana göre nükleer ve kimyasal kaza ve saldırılar en tehlikeli olanı, yaşanılan yeri çok uzun yıllar yok eden bir afet türü bu. Diğer seçeneklerdeki afet türleri kısa süre içerisinde olup biten afetler. Nükleler ve kimyasal patlama ve kazalar için aynı şeyleri diyemiyoruz.

@bitwise İsmi garip HD 189733b neden böyle isimlendirmeler yaparlar anlamış değilim açıkçası. Sıcaklıklar HD kalitesinde yaşanıyor ona gönderme var herhalde. Bu gezegeni okumuştum, sıcaklık değerleri 2 milyon derece dehşet gerçekten ve de atmosferi cam yağdırıyor çok ilginç enterasan bir gök cismi.

Bunlar arasından bana göre nükleer ve kimyasal kaza ve saldırılar en tehlikeli olanı, yaşanılan yeri çok uzun yıllar yok eden bir afet türü bu. Diğer seçeneklerdeki afet türleri kısa süre içerisinde olup biten afetler. Nükleler ve kimyasal patlama ve kazalar için aynı şeyleri diyemiyoruz.

@bitwise İsmi garip HD 189733b neden böyle isimlendirmeler yaparlar anlamış değilim açıkçası. Sıcaklıklar HD kalitesinde yaşanıyor ona gönderme var herhalde. Bu gezegeni okumuştum, sıcaklık değerleri 2 milyon derece dehşet gerçekten ve de atmosferi cam yağdırıyor çok ilginç enterasan bir gök cismi.
HD Henry Draper katalogundan geliyor. ( Henry Draper Catalogue - Wikipedia )
Once yildizi bulup numaralandiriyorlar, cok cetrefilli bir is.

Sonra yildizi uzunca bir periyot izleyip parlaklik degerlerinden gezegenleri buluyorlar. ( Teleskopla goremiyorlar cogu gezegeni )

Sonra bulunan gezegenleri a,b,c seklinde isimlendiriyorlar sirasina gore.

HD <sayi><harf> paterni buradan geliyor.

Sonra gezegen hakkinda bilgi almak icin baska yontemler uyguluyorlar ki cogunu ben de bilmiyorum.

Cok korkunc bir gok cismi. Ustelik videoda anlatilmayan baska ozellikler de var, tidal lock oldugu icin boyle hayvani ruzgarlar oluyor, sicaklik ve basinc farki muazzam cunku bir kismi gunesini hic gormuyor gezegenin.

HD Henry Draper katalogundan geliyor.
Şaka yapıyordum HD ile ilgili ama bu kataloğu duymamıştım. Ekstra diğer bilgiler içinde sağol.

Sonra yildizi uzunca bir periyot izleyip parlaklik degerlerinden gezegenleri buluyorlar. ( Teleskopla goremiyorlar cogu gezegeni )
Bunun nedeni uzak gezegenlerin ışığı teleskopların görmesi için yetersiz kalıyor herhalde diye düşünüyorum. Yoksa yıldızlar falan önüne düştükleri için mi görünmüyorlar? Işığın hareket şekline bakarak falan da anlıyorlar herhalde gezegen mi değil mi diye.

Şaka yapıyordum HD ile ilgili ama bu kataloğu duymamıştım. Ekstra diğer bilgiler içinde sağol.

Bunun nedeni uzak gezegenlerin ışığı teleskopların görmesi için yetersiz kalıyor herhalde diye düşünüyorum. Yoksa yıldızlar falan önüne düştükleri için mi görünmüyorlar? Işığın hareket şekline bakarak falan da anlıyorlar herhalde gezegen mi değil mi diye.

Teleskoplar yetersiz oldugu icin olmuyor aslinda. Ya da yeterince isik gelmedigi icin gibi de dusunebiliriz bunu. Ayrica Dunya'daki gozlem merkezleri atmosfer yuzunden isik kirilmasi problemiyle karsi karsiya, o sebeple direkt yorungeye teleskop yerlestiriyorlar, bu sefer de teleskopun ve gozlemlenecek cismin uzaydaki konumu yuzunden devamli gozlem yapamiyorlar. Tum bu problemleri asmak icin basitce yildizdan gelen isigin parlakligindaki cok ufak degisimleri olcumluyorlar. Eger periyodik azalmalara rastlarlarsa ( atiyorum 6 ayda bir 1 hafta azaliyor ) , yorungesi 12 ay olan bir gok cismi var diye supheleniyorlar. Yildizin kutlesinden ve parlakligin azalma paterninden gezegenin uzakligini ve boyutunu tahmin ediyorlar vs.

Sey gibi aslinda, Neptun'den gelen fotonlar da oraya dogru baksan gozumuze ulasiyor ama bunu algilayacak kadar hassas gozlerimiz yok. Bazi exo gezegenler de o kadar uzak ki, gelen fotonlari teleskopla dahi algilayamiyoruz. Daha guclu seylere ihtiyac var. Basit bir durbunle Neptun gorulebiliyor bu arada.

Geri
Yukarı