En hafif Linux dağıtımı hangisidir?

NoiceRUSS

Hectopat
Yer
İstanbul

Selam Linux'u tekrar denemek istiyorum eskiden Linux Mint xcfe denemiştim lakin pek anlamamıştım bu sıralarda Windows'lar arası gezinmekten sıkıldım farklı işletim sistemleri denemek istiyorum lakin bilgisayarımın özellikleri bir o kadar sınırlı bu yüzden başlıkta da belirttiğim gibi hafif Linux dağıtımlarını sizlere soruyorum sizce en stabili hafifi hangisidir ricam Linux Mint yazmamanızdır.

Düzenleme: Oynayabildiğim her oyunu oynuyorum oyun oynayabileceğim dağıtımlar önerirseniz mutlu olurum.

Sistem özelliklerim aşağıdaki gibidir:

Anakart: Gigabyte GA-G31M-ES2l rev 2.0
İşlemci: Xeon X5460 3.16 GHz 4 Core.
RAM: Kingston 2+2 800 MHz.
Ekran kartı: RX 570 (abes kaçtığını biliyorum elimde kaldı kullanıyorum bende)
SSD: Crucial BX500 120 GB.

Selam Linux'u tekrar denemek istiyorum eskiden Linux Mint xcfe denemiştim lakin pek anlamamıştım bu sıralarda Windows'lar arası gezinmekten sıkıldım farklı işletim sistemleri denemek istiyorum lakin bilgisayarımın özellikleri bir o kadar sınırlı bu yüzden başlıkta da belirttiğim gibi hafif Linux dağıtımlarını sizlere soruyorum sizce en stabili hafifi hangisidir ricam Linux Mint yazmamanızdır.

Düzenleme: Oynayabildiğim her oyunu oynuyorum oyun oynayabileceğim dağıtımlar önerirseniz mutlu olurum.

Sistem özelliklerim aşağıdaki gibidir:

Anakart: Gigabyte GA-G31M-ES2l rev 2.0
İşlemci: Xeon X5460 3.16 GHz 4 Core.
RAM: Kingston 2+2 800 MHz.
Ekran kartı: RX 570 (abes kaçtığını biliyorum elimde kaldı kullanıyorum bende)
SSD: Crucial BX500 120 GB.
ZorinOs Lite, Linux Lite, Manjaro, Fedora.

Dağıtımların hepsinin tabanı GNU/Linux zaten, oyun performansı olarak zaten masaüstü ortamları, init sistemleri farklı olsa bile aynı performansı alıyorsun hepsinde. Fedora, Endavour, Arco, Debian, Devuan, MX gibi distroları deneyebilirsin. Performans artışı için Zen veya Xanmod kernel kullanabilir; hafif bir masaüstü ortamı için Mate, XFCE, Cinnamon, LXQT gibi DE'leri tercih edebilirsin.

Kolaylık açısından yazdığım tüm dağıtımları deneyebilirsin. Oyun kısmına gelirsek zaten hepsi GNU/Linux'u baz alıyor; init sistemi, depolar falan farkediyor dağıtımlar arasında ama oyun desteği açısından hiçbirinde sorun yaşamazsınız. Zaten bahsettiğim dağıtımların hepsinin deposu geniş.

Yeni konular

Geri
Yukarı