En hafif Linux dağıtımı hangisidir?

Kali'yi indirdim nasıl yazdırmam gerekli sistemim UEFI desteklemiyor.
Kali günlük kullanım için gereksiz bir distro, her şeyi rootla çalıştırma olayı riskli, içindeki pentesting araçlarıda gereksiz. Zaten o distro sanal makineler için geliştiriliyor, günlük kullanım için diğer önerilen distrolara bakın. Fedora önerimdir, eğer Gnome'u sevmezseniz diğer Spin'lerden (farklı arayüze sahip varyasyonlarından) birini kullanabilirsiniz.
Workstation (Gnome) sürümü için: Get Fedora
Diğer arayüzler (Spin'ler) için: Fedora Spins

Hocam Kali Linux'u asla kullanmayin. Ozellikle Linux tecrubeniz yoksa hic kullanmayin cunku Kali, farkli bir amaca odakli distro oldugu icin gunluk kullanimda gerekli olabilecek dependency paketleri icermez. Surekli ugrasirsiniz biseyler icin.

Donaniminiza vs baktigimda LXLE veya XFce tarzi bir masaustu ortami kullanmanizi oneririm. Dagitim seciminizi de buna gore yapmaniz mantikli olucaktir. Yapmaniz gereken secim Linux dagitimi secimi yerine masaustu ortami secimi bence.

LXLE'nin slogani bile "Revive that old PC!" yani "Eski Donanimli Bilgisayarinizi Hayata Dondurun!" olarak cevirilebilir. :D
Tercihinizi LXLE masaustu ortami olan + bloat olmayan bir distrodan yana kullanmalisiniz. Ve Kali sizin icin hayli bloat olacaktir. LXLE OS hakkinda bir tecrubem yok fakat gercekten en mantikli secim bu gibi duruyor. Tamamen size ve donaniminiza uygun bir Linux dagitimi. Kendisi bir Ubuntu forku oldugu icin de herhangi bir sorun yasamaniz durumunda Ubuntu ile alakali sorunlardan da yardim alabilirsiniz.

Link

Hocam Kali Linux'u asla kullanmayin. Ozellikle Linux tecrubeniz yoksa hiç kullanmayin cunku Kali, farkli bir amaca odakli distro oldugu icin gunluk kullanimda gerekli olabilecek dependency paketleri icermez. Surekli ugrasirsiniz bir şeyler icin.

Donaniminiza vs baktigimda lxle veya Xfce tarzi bir masaustu ortami kullanmanizi oneririm. Dagitim seciminizi de buna gore yapmaniz mantikli olacaktir. Yapmaniz gereken secim Linux dagitimi secimi yerine masaustu ortami secimi bence.

Lxle'nin slogani bile "revive that old PC!" yani "eski donanimli bilgisayarinizi hayata dondurun!" olarak cevirilebilir. :D
Tercihinizi lxle masaustu ortami olan + bloat olmayan bir distrodan yana kullanmalisiniz. Ve Kali sizin icin hayli bloat olacaktir. Lxle OS hakkinda bir tecrubem yok fakat gercekten en mantikli secim bu gibi duruyor. Tamamen size ve donaniminiza uygun bir Linux dagitimi. Kendisi bir Ubuntu forku oldugu icin de herhangi bir sorun yasamaniz durumunda Ubuntu ile alakali sorunlardan da yardim alabilirsiniz.

Link

Şu an Fedora kullanıyorum lakin lxle yi denemek istiyorum USB'ye nasıl yazdıracağım uygulama olarak ne kullanmalıyım.

Hallettim sanırım.

Son düzenleme:
Şu an Fedora kullanıyorum lakin lxle yi denemek istiyorum USB'ye nasıl yazdıracağım uygulama olarak ne kullanmalıyım.

Hallettim sanırım.

Ben genelde bu islem icin Balena Etcher kullaniyorum. Fakat Ventoy cok daha kapsamli ve guzel bir yazilim. Sadece usb ye iso yazdirip kuruluma gecmek icin Balena, bu bahaneyle Ventoy kullanmayi da ogrenmek istiyorsan Ventoy kullanabilirsin. :D Balena'da 3 tiklama islemi ile iso yazdirabilirsin.

Geri
Yukarı