En iyi işletim sistemi

?

• Oy verenlerin toplamı
    217
GNU/Linux Dagitimi -> Fedora, onun disinda macOS'a daha dogrusu Darwin'e direk FreeBSD dersek yanlis olur, en iyisi oraya diger ya da BSD dagitimlarini ekleyin. Aktif olarak FreeBSD (Hmm acaba hangi Desktop env?), Fedora 32 kullaniyorum.

GNU/Linux Dagitimi -> Fedora, onun disinda macOS'a daha dogrusu Darwin'e direk FreeBSD dersek yanlis olur, en iyisi oraya diger ya da BSD dagitimlarini ekleyin. Aktif olarak FreeBSD (Hmm acaba hangi Desktop env?), Fedora 32 kullaniyorum.

Direk UNIX desek daha iyi, zaten Linux da Darwin(hatta BSD) de Unix temelli. Ozaman da 2 seçenek kalıyor: Windows,unix

LInux Unix temelli degil, Unix yapisina benzeyen yapidadir. Darwin de Unix degildir, Unix yapisina benzeyen (Unix-like) bir sistem. XNU'nun ya da GNU'nun acilimini bilmiyorsun sanirim, paradoks.

GNU Not Unix.
XNU Not Unix.

BSD icin ise ayni soyleyemem, canim FreeBSD bunu guzelce anlatmis.
Explaining BSD

LInux Unix temelli degil, Unix yapisina benzeyen yapidadir. Darwin de Unix degildir, Unix yapisina benzeyen (Unix-like) bir sistem. XNU'nun ya da GNU'nun acilimini bilmiyorsun sanirim, paradoks.

GNU Not Unix.
XNU Not Unix.

BSD icin ise ayni soyleyemem, canim FreeBSD bunu guzelce anlatmis.
Explaining BSD

Ozaman ben yanlış biliyormuşum, GNU'nun açılımını da bilmiyordum hiç öğrenme gereği de duymamıştım :d

MacOS aslında harika bir sistem fakat klasik korumacı Apple ve kendisi dışında hiçbir şeye izin vermeyen yapısı yüzünden maalesef kısıtlı kalıyor. Kısırlı dediğimde iş ve günlük kullanım amaçlı kalıyor. Bu yüzden Windows resmen halay çekerek önüne geçiyor:)

Açıkcası şu an bilgisayarımda kullandığım birçok uygulamanın Linux versiyonu yok o yüzden Windows kullanıyorum. 2 yıl önce neredeyse 6 aylık Ubuntu kullanma maceram oldu hiç beklemediğiniz bir anda direk hatalar ile karşılaşıyordum ve Ubuntu veya Mint forumlarında sorunun çözümü için saatlerce konulara bakıyordum.

Açıkcası şu an bilgisayarımda kullandığım birçok uygulamanın Linux versiyonu yok o yüzden Windows kullanıyorum. 2 yıl önce neredeyse 6 aylık Ubuntu kullanma maceram oldu hiç beklemediğiniz bir anda direk hatalar ile karşılaşıyordum ve Ubuntu veya Mint forumlarında sorunun çözümü için saatlerce konulara bakıyordum.
Eğer Linux'un da arkasında Microsoft veya Apple gibi devasa bir şirket olsaydı çok daha güzel işler çıkardı açık kaynak camiasında. Google nasıl ki android ile mobil sektörde büyük işler yaptı, aynı şekilde Linux ile de bilgisayar sektöründe muazzam işler yapılabilirdi sanırım.

Geri
Yukarı