En iyi işletim sistemi

?

• Oy verenlerin toplamı
    218
Fakat ben çoğunun işletim sisteminden haberi olmadığını düşünmüyorum.
Haklısın, "bir kısmı" olarak düzenledim mesajımı.

İsteyen bir insan rahatlıkla işletim sistemini değiştirebilir. İnsan buna bakmıyorsa/bilmiyorsa demek ki beklentisini karşılıyor.
Hayatında GNU/Linux kullanmamış birisi ihtiyacını karşılayıp karşılamadığını nereden bilecek? Ayrıca GNU/Linux'un pazar payı yüksek olsaydı Adobe programları da olurdu örneğin. Bazı firmalar bazı dizüstü modellerini Ubuntu ile piyasaya sürüyor ve bazı insanlar durumu bozuntuya vermeden Ubuntu kullanmayı öğrenebiliyor. Bu insanlar bazen Windows kurma gereksinimi bile duymuyor.

İsteyen bir insan rahatlıkla işletim sistemini değiştirebilir. İnsan buna bakmıyorsa / bilmiyorsa demek ki beklentisini karşılıyor.
Ancak kısmi olarak haklısın.
Fakat ben çoğunun işletim sisteminden haberi olmadığını düşünmüyorum.
Tanıdığım yaşlıların bile haberi var. ( Doğu da yaşıyorum. ) 😂

Çoğu kişi isletim sistemi olarak Windows biliyor diyebilirim. İstanbul'da sokağa çık 10 kişiye sor 9'u sadece Windows der. :D

Haklısın, "bir kısmı" olarak düzenledim mesajımı.

Hayatında GNU/Linux kullanmamış birisi ihtiyacını karşılayıp karşılamadığını nereden bilecek? Ayrıca GNU/Linux'un pazar payı yüksek olsaydı Adobe programları da olurdu örneğin. Bazı firmalar bazı dizüstü modellerini Ubuntu ile piyasaya sürüyor ve bazı insanlar durumu bozuntuya vermeden Ubuntu kullanmayı öğrenebiliyor. Bu insanlar bazen Windows kurma gereksinimi bile duymuyor.
Şahsen bende duymam, neden uğraşayım ? 🤣
Ancak çevremde ki yaşlıların bile işletim sitemlerinden haber var.

Kendi fikirlerimi söyleyeyim;

Linux'un pazar payı @Kerem00 hocamın dediği nedenlerden dolayı düşük. Bazı kullanışlı Windows uygulamaları linux'a çıkartılmıyor. Linux'un pazar payı biraz daha yüksek olup uygulama kütüphanesi geliştirilse, Windows diye bir işletim sistemini tanımam bile.

Benim fikrimce linux biraz deneyimli kullanıcıya hitap ediyor. Windows kullananlar yapacağı işlemleri terminalden girmek yerine kullanıcı arayüzünden gerçekleştirdikleri için o uygulama/arayüzün sınırlarına göre işlem yapabiliyor. Benim için kullanıcı arayüzü demek katlanılamaz bir çerçeve demek. Bu da linux'u birkaç adım öne çıkartıyor.(Tabii kullanıcı arayüzünü tercih edenler de olabilir.)

Kullanıcı için kendine/sistemine uygun linux dağıtımı seçmek de önemli tabi... Gelişmiş/Profesyonel kullanımdan, günlük kullanıma kadar bir çok linux dağıtımı var. Linux'u benim gözümde öne geçiren etmenlerden biri de çok çeşitlilik olması.

EK: Windows'un boşta tükettiği RAM miktarına çok hafif bir Linux kurabilirsiniz.

Windows kullananlar yapacağı işlemleri terminalden girmek yerine kullanıcı arayüzünden gerçekleştirdikleri için o uygulama/arayüzün sınırlarına göre işlem yapabiliyor.
Bu çoğu GNU/Linux dağıtımında var. Olmasa bile yüklenebilir. APT komutlarını arkaplanda çalıştıran mağazalar var.

Linux dağıtımlarının tasarımlarını çok beğeniyorum ancak hem daha önce Linux kullanmadım hem de kullandığım bütün programları/oyunları Linux'te açabilir miyim bir fikrim olmadığı için geçmeyi düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı