En iyi Linux dağıtımımı hangisi?

Anket açmıştım?

Anketi kaldıran moderatöre selamlar.

Bari anketi kaldıracağına hiç onaylamasaydın daha iyiydi.

Bunu böyle yorumlamanız yanlış, ben olsam ben de anketi kaldırırdım, çünkü iyi-kötü dağıtım yoktur iyi-kötü seçim vardır ki, bunu da başkaları değil bizzat kullanıcının kendisi belirler.
Bu nedenle moderatör her kimse konunun bilincinde olan biriymiş ve gerektiği gibi davranmış.
Zaten mesajlarda siz de farkına varmışsınız, herkes kullandığı dağıtımı önerir, bu herkes için en iyi anlamına gelmez, en iyi dağıtım size uyan dağıtım hangisiyse odur.
Ayrıca ne gibi özellikler istediğinizi belirtirseniz iyi dağıtım anlamında değil, ihtiyacınız anlamında önerilerde bulunuruz.

Çok değişken. Mesela kiminde Manjaro Xfce çok stabil çalışırken bende çok sorunlu çalışıyor. Kiminde de Ubuntu çok bugluyken bende çok güzel çalışıyor. Linux dünyasının iyi yönü de bu sistemine uyum sağlamazsa başkasını dene. 🙂 Windows da böyle bir seçenek yok mesela. Benim wifi kartım mesela Windows 10'da birden 2 megapitlere düşüyor yeniden başlatınca düzeliyor bir müddet sonra yine düşüyor. Her driver versiyonunu, formatları denedim çözemedim sonuç olarak usb wifi adaptör almıştım.Linux'da ise şuan kullandığım MXLinux direk kendisi otomatik buldu ve sorunsuz çalışıyor. Ubuntu ve Mint'de de otomatik bulamıyor ama ethernet kablosunu takıp manuel bulunca sorunsuz çalışıyor ama bu megapitte düşme hatta tamamen internetten kopma problemi Manjaro'da oluyor mesela. Uzun oldu ama Live usb yapıp teker teker denerseniz popüler, önerilen dağıtımları(Yada forumlar da sizin sisteminize sahip denemiş olanların yorumlarından öğrenebilirsiniz) siz de kendinize en uygun sıkıntısız dağıtımı bulabilirsiniz. Ve bulduğunuz dağıtım sizin için en iyi Linux dağıtımı olur.🙂

Son düzenleme:
MXLinux direk kendisi otomatik buldu ve sorunsuz çalışıyor.

Bunun nedenini de ben söyleyeyim.
Çünkü MXLinux Debian Stable tabanlı, Debian Stable tabanlarda bu tür sorunlar kolay çıkmaz. Kendim Debian Stable dağıtım yapmamın nedeni de budur, kolay sorun çıkmayacağı içindir.

Bunun nedenini de ben söyleyeyim.
Çünkü MXLinux Debian Stable tabanlı, Debian Stable tabanlarda bu tür sorunlar kolay çıkmaz. Kendim Debian Stable dağıtım yapmamın nedeni de budur, kolay sorun çıkmayacağı içindir.
Hocam sizin dağıtımınızda istesem de bir bug bulamadım tertemiz yapmışsınız.

GNU/Linux bilgin orta seviyeye yaklaştıysa artık köklü ve orta-ileri düzey dağıtımları deneme vaktin gelmiştir.
Slackware, Gentoo, Arch Linux, Void Linux, CentOS, Fedora...

BSD'ler dahil tabanı olmayan, bağımsız geliştirilen tüm işletim sistemleri:

Yeni konular

Geri
Yukarı