En iyi Linux hangisi?

HidayetE

Picopat
Daha fazla  
Daha yeni kodlamaya başladım ve Linux hakkında çok bir bilgim yok. Ancak daha iyi olduğunu söylüyorlar her yerde. Sizce hangi Linux'u kullanmam daha mantıklı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Günlük olarak mı kullanacaksınız yoksa sadece geliştirme için mi? Eğer geliştirme içinse ve Windows kullanmaya devam edeceksiniz WSL ile Ubuntu kullanmanız yeterli olur ayrıca boşa uğraşmanıza gerek yok. Eğer ben tüm sistemimi bir Linux tabanlı bir işletim sistemine geçirmek istiyorum hem yeni bir işletim sistemi hem biraz teknik şeyler öğrenmiş olurum diyorsanız benim şahsi tercihim Arch tabanlı bir işletim sistemine geçmeniz. (Müthiş detaylı ve anlaşılır bir dökümantasyonu var.) Yeni başlayanlar için EndeavourOS gayet rahat olacaktır şu anda da onu kullanıyorum ben.

Düzenleme: Ayrıca en iyi Linux dağıtımı diye bir şey yok ihtiyacınıza göre yüzlerce dağıtım içinden size en uygun olanını seçeceksiniz. Genel bir cevap veriyorum.

Puppy, daha sade ve daha öğretici olur. Kurulumsuz veya Flash bellek'ten de çalışır. Windows ile farkları kıyaslamak için daha kullanışlı olacağını düşünüyorum.

Programlama öğrenmek için illa Linux gerekmez, ama sistemler arası farkları da bilmen gerekir.

Bailangıç için Linux Mint en iyisidir. 7 ay önce kullanmaya başladım, kullanımı gayet kolaydır. Bence Linux'u öğrenmek için başlanacak en iyi yer.

Linux'a başlamadan önce bazı şeylerin Linux'ta nasıl yapıldığını öğrenmeniz hep işe yarar. Çünkü bazı şeyler farklı yapılıyor Windows'tan.

Bence teorik bilgi edinmek en iyisidir. Live USB açıp sisteme kurmadan Linux deneyeblirsiniz. Eğer USB büyük ise program veya oyun bile deneyebilirsiniz.

En iyi Linux diye bir şey olduğunu düşünmüyorum amaca göre farklı dağıtımlar var hepsinin farklı artıları ve eksileri var. Yazılımla aram iyi olmamasına rağmen kısa süreli Linux araştırma maceramda gördüğüm gerçek bu.

Geri
Yukarı