En iyi Linux hangisi?

7 yildir Linux kullaniyorum, Debian veya Fedora en yeterli dagitimlardir. Fedora enterprise için Debian direkt server için bile yeterli.

Arch ise elde cep telefonu önde monitör şeklinde dökümantasyon okuyarak kurulan bir işletim sistemi. Çok zahmet veriyor. AUR dediğimiz geniş deposu haricinde çok artısı yok yeni bir kullanıcı için. Çok spesifik Linux uygulaması kurmayacaksanız AUR'a bile ihtiyaç yok, YUM'da veya APT'de olmayan çok az şey AUR'da var.

WSL ile falan uğraşmaya deymez. Sistemin kendisi unix like olmadıktan sonra geliştiricilik yapmanın da manası yok. Fedora kurun keyfinize bakın.

En iyi Linux yoktur, her Linux dağıtımının kendince ağır bastığı bir işlevi vardır Kali Linux parrot siber güvenlik işleriyle uğraşan kişiler içindir. Pardus ve Ubuntu günlük kullanım içindir grafik tasarımla uğraşan kişiler Linux Mint vs. kullanırlar.

1. Yazılım öğrenmek ile Linux öğrenmek iki farklı beceri. Öncelikle bunun farkındalığında olmanı tavsiye ederim.

2. Linux bazı programlama dilleri için Windows'tan da, macOS'tan da çok daha iyi. Eğer kullandığın bir yazılım dili ya da aracın Linux altında daha iyi çalıştığını duyduysan Linux Mint deneyebilirsin. Şahsi kanaatimce en iyi Linux dağıtımıdır. Ubuntu tabanlı olduğu için Ubuntu'nun her şeyde olan tak çalıştır özelliği Mint'te de mevcut. Bunun en iyi örneği yazıcılar. Daha az görülen örneği bir Ubuntu tabanında A programı sorunsuz çalışırken başka dağıtımda servis aktifleştirmen, ek bir bağımlılık kurman ya da bir config dosyasını elle editlemen gerekebilir. Ubuntu'da otomatik olan şeyler için terminal açman ve bir sitede yazan çok da ne olduğunu anlamadığın bir $bash komutunu çalıştırman gerekebilir. Bu bash komutu hatalı ya da eski bilgi olabilir. Yolunu bulmak için destek almak zorunda kalabilirsin.

3. Linux Mint'in "Edge" isimli bir sürümü de mevcut. Bu sürümde daha güncel çekirdek olduğu için yeni donanıma daha iyi destek veriyor.

4. Fedora, Arch, Debian gibi dağıtımlar da yazılımcılar için kötü seçenekler değiller. Gayet iyiler. Ama Linux'a daha alışma sürecindeyken codec kurmak için terminal açman gerekecek bir dağıtımı önermiyorum.

Bence Linux'u düşünmeden önce ne yapmak istediğine bir karar ver. YouTube'da bolca tutorial var yazılımla ilgili. Bir süre sadece otur ve bunları izle. Bak bakalım ne anlıyorsun?

Sade değil. Bir sürü bloatware ile birlikte geliyor.
Sana göre bloatware çünkü onları nasıl kuracağını, sileceğini biliyorsun. Linux Mint en genel kullanıcının ihtiyacı olacak şeyleri kuruyor. Web tarayıcısı, video oynatıcı, müzik oynatıcı, dosya gezgini, ofis yazılımı vs. Hayatını kolaylaştıracak şeyler sunuyor; Mint Software, Mint Welcome... Ne olur ne olmaz diye de önlem olarak bir şeyler sıkıştırıyor; Timeshift, Warpinator, Ufw...

Mint'in kullanıcı kitlesi çok geniş. Eğer disk alanını o kadar dert ediyorsan en azından Arch ya da Void lazım. Benim nacizane gözlemim şu; o bloatware dediklerimizin çok daha fazlasını kullanırken zaten kendimiz kuruyor, sistemi dolduruyoruz :D Organize olmak güzel ve sağlıklı. Takıntılı olmak değil 🙏

Sade değil. Bir sürü bloatware ile birlikte geliyor.

Mint bence gayet normal şeyler ile geliyor. Geçen Debian denedim USB'de, Synaptic,Codec,Java,Flatpak felan hepsini senin kurman lazım.

Uğraşmak istemeyenler olabilir onlar için iyidir Mint.

Son düzenleme:
Arch ise elde cep telefonu önde monitör şeklinde dökümantasyon okuyarak kurulan bir işletim sistemi. Çok zahmet veriyor.

Bir zamandan sonra telefona gerek kalmiyor, mesela ben FDE kurulumu bile artik kafadan hallediyorum.

Aslinda Debian veya DPKG kullanan herhangi bir dagitim, Arch'dan daha zor sayilir. Arch'in kurulumu daha zor olsada, kullanimi en kolay olan dagitim olabilir.

Geri
Yukarı