En iyi Osmanlı padişahı size göre hangisi?

En iyi padişah

• Oy verenlerin toplamı
    232
Güzel konu ve tartışmaydı. Okurken zevk aldım. :D Lise de Tarih hocam vardı Muharrem hocam çok kral hocaydı. Üniversiteden iş teklifi gelmişti bize söz verdiği için gitmemişti.

Evet, doğrudur İlber Ortaylı Fatih Sultan Mehmet bu zamana kadar gelmiş geçmiş en iyi hükümdar diye söz eder.
Onun için bir entelektüel olduğunu söylüyor.
Entelektüel'i de kendisi şöyle tanımlar:
"Entelektüel, asıl alanının dışındaki işlere de karışan, ilgilendiği asıl uğraşın dışındaki şeylere de burnunu sokan kişidir." diyor :)

@HABAR Evet, dinlemiştim onu. Fatih küçükken zaten ne kadar zeki çocuk olduğunu gösteriyordu. O zamanın din alimlerinden en sinirlisi Molla Gürani Fatih Sultan Mehmet'i gerçekten çok iyi yetiştirmiştir ve aklını başına getirmiştir. Fatihi sopayla kovalıyor diye söz vardır.

Fatih çocukluğunda çok yaramazdı. Sultan II. Murad, genç şehzadesinin eğitimi için Molla Yegân, Molla Fenari ve Molla Ayas gibi muhteşem âlimleri düşünüyordu. Ancak bu haşarı şehzâdeyle uğraşmak on medrese yönetmekten zor olacağından, “Acaba onu kim yola getirebilir?” diye düşünürken, gözünde Molla Güranî’nin siması düşündürdü.

Padişah, Molla Güranî Hazretleri’ne Fatih’i eğitimi için yollarken “Eti de senin, kemiği de. O bundan böyle senin oğlun. Var bildiğin gibi işle!” dedi.

Molla Güranî Manisa’ya vardığı saatte şehzâdeyi derse çağırdı. Çevredeki herkese, hizmet görenlere bile itibar ederken, geleceğin sultanını görmezden geliyordu! Talebesine sıradan biri gibi davranarak, “Otur!” dedi, sonra “Hayır oraya değil, şuraya!” diye ikaz etti. O güne kadar emretmeye alışan şehzade şaşırdı. Belki de hayatında ilk kez diz çökmüştü.

Yine de küçük şehzade Molla Güranî’nin verdiği ödevi tam yapmayınca Molla Güranî kaşlarını çattı, kafasını “olmadı” gibilerden sallayıp, bakışlarıyla azarladı. Fatih ilk defa böyle bir davranışla karşılaştığı için ağlamaklı oldu.

Şehzade artık geceleri ödev yapmaya başlayıp, ezberlerini aksatmiyor. Daha doğrusu aksatamadı. Ama bir gün geldi ve ilmin tadını aldı. Eski haşarılıklarından uzaklaştı. Çok değil üç beş ay sonra, Fatih bambaşka biriydi. Molla Güranî Fatih’e “Arapça ve Farsça bilmek yetmez. Düşmanlarının da lisanını öğrenmelisin!” dedi. Latince, Sırpça ve Rumca öğretildi. Küçük Mehmed Osmanlıca ve Fransızca da olmak üzere 7 lisan biliyordu. Bu lisanları hem konuşup hem de yazıyordu.

Molla Güranî lisan eğitimlerinin ardından şehzadeyi İtalyan asıllı Anconal Giriaco’nun önüne oturtup, Avrupa tarihini okuttururdu. Ayrıca aritmetiği, geometriyi, astronomiyi öğretti. Ufkunu açarak, inanç ve ideal aşıladı. Bir ara Manisa’ya gelen Sultan Murad, oğlunu tanıyamadı. Fatih görünüşte bir çocuktu, ama çok olgundu.

Yani Fatih'in dönüm noktası hocalaridir.

Son düzenleme:
Soru hortlayınca gördüm. Bir kere soru yanlış, en iyi padişah diye bir şey yoktur. Her padişahı kendi dönemine göre değerlendirilmesi gerekmektedir. II. Mehmet dönemine göre çok iyi bir yöneticidir. Buna nazaran II. Abdülhamit'de kendi dönemine göre iyi bir yöneticidir. II. Abdülhamit'i 15. yüzyıla geri götürürsen hiçbir şey yapamaz. Aynı şekilde II. Mehmet'i 20. yüzyıla götürürsen aynı şekilde hiçbir şey yapamaz.

Aynen öyle dünyanın üstüne çökerdik (!)

Viyana'yı alsaydık pek de değişen bir şey olmayacaktı. Vazgeçin bu kafadan. Padişahlar sefere çıkmayı bırakmıştı, askeri teknolojimiz döneme göre geri kalmaya başlamıştı, Sosyal alanda bozulmalar... Diye gider bu liste.

Viyana'yı alsaydık dahi buna benzer bir harita olacaktı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben ne yazdım? Önceki mesajlarımı okusaydın yazdığını çıkartırdın. Ben Osman'lı hayranı birisi değilim. Cumhuriyet dönemi ilgimi daha çok çekiyor. Zaten Osman'lı'ya Fatih Sultan Mehmet'ten itibaren gayrimüslimler devletin içine sızıyorlar. Osman'lı tarihi sıkıcı bana göre. Zaten yıkılma döneminde Damat Ferit Vahdettin pisliğinin yaptıklarını duydukça iyice sinirleniyorum. Hala onları savunanlar da var gerçi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuyu biraz hortlatmış gibi oluyorum ama 2. Abdülhamid Osmanlının en çok abartılan padişahıdır bence. Döneminde sürüyle hatası vardır. Kendine Osmanlı torunu diye tarif eden tayfa genellikle 2. Abdülhamid'i yüceltip peygamber seviyesine çıkarır hatasızmış gibi.

Geri
Yukarı