En iyi Türk devleti hangisi?

En iyi Türk devleti hangisi?

• Oy verenlerin toplamı
    120
Eğer yetmezse bunu da izleyebilirsin :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Lütfen bu videoyu izler misin?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dediklerime zıt bir şey söylenmiyor videoda.

Eğer yetmezse bunu da izleyebilirsin :)

Gene dediklerime zıt bir şey yok. Siz Osmanlı'yı seçmem için sebep sunuyorsunuz, seçmeme sebeplerimi yok edemiyorsunuz.

En iyi değil de en korku salan kesinlikle Osmanlılardı. Düşünsene hem İtalya'ya çıkartma yapıyorsun, hem Viyana kuşatıyorsun bir de üstüne Asya'ya sefer düzenletiyorsun. Bozulmuş haliyle bile hem Rus hem Avusturya imparatorluklarını yenmiştir. Fakat devletin kaynakları boşa harcanması, gelişen olaylar yüzünden içine kapanıp değişime uzak durması yüzünden aynı zamanda Türk tarihinin en büyük prestij kaybının yaşandığı dönem de Osmanlı dönemine denk geliyor. O yüzden Osmanlı en iyi Türk devleti konumunu kaybediyor bence.

Aslında şu "Türk" devleti tanımı çok tartışmalı gibi geliyor bana. Osmanlı bir çok imparatorluk gibi belli bir etnik kimliği esas almaz. Ana dilin Türkçe olması da onu "Türk" tapmaya yetmez. Osmanlıca devlet metinlerinde de bol bol Farsça ve Arapça kelimeler vardır. Etnik kimliği esas alan devletler ise modern dönemin ürünleridir. Bu tanımlarla tarihe bakmak anakronik oluyor.
Tarihi değerlendirmeye alırken "sevme" , "sevmeme" gibi duygulanımlarımı parantese almayı yeğlerim. Artık fetihler çağında yaşamıyoruz, zaten hiç bir zaman bir fetih nostaljisi içinde bakmadım tarihe. Yaptığım okumalar örneğin Osmanlı'nın Asya Üretim Tarzı mı yoksa fedal mi olduğu üzerine vb. idi.

Aslında şu "Türk" devleti tanımı çok tartışmalı gibi geliyor bana. Osmanlı bir çok imparatorluk gibi belli bir etnik kimliği esas almaz. Ana dilin Türkçe olması da onu "Türk" tapmaya yetmez. Osmanlıca devlet metinlerinde de bol bol Farsça ve Arapça kelimeler vardır. Etnik kimliği esas alan devletler ise modern dönemin ürünleridir. Bu tanımlarla tarihe bakmak anakronik oluyor.
Tarihi değerlendirmeye alırken "sevme" , "sevmeme" gibi duygulanımlarımı parantese almayı yeğlerim. Artık fetihler çağında yaşamıyoruz, zaten hiç bir zaman bir fetih nostaljisi içinde bakmadım tarihe. Yaptığım okumalar örneğin Osmanlı'nın Asya Üretim Tarzı mı yoksa fedal mi olduğu üzerine vb. idi.
Osmanlı'ya Türk devleti gayet denir. Kendileri de Türk ismini kullanır. Avrupalılar 18. yüzyıla kadar ve ondan sonra da pek çoğu Osmanlı İmparatorluğu'na ''Türk İmparatorluğu'' der. Etnik kimliği esas ülkeler modern çağ öncesi çokça olmuştur. Milattan önce de olmuştur, 1866 yılına kadar da en iyi örneklerinden biri de Avusturya İmparatorluğudur.

Osmanlı'nın gerileme dönemi diğer devletlerin ömründen daha uzun. Ayrıca icraat ve ekonomiye bakarsak Osmanlı neredeyse her şeyde daha üstün. Burada gelip Müslüman diye Osmanlı'yı kötülemeye gerek yok 18. Yy'a kadar konjonktürel ittifak yapmayan bir devletten bahsediyoruz. Resmen Türk tarihinin zirvesi.

Osmanlı'nın son yüzyılında kullanılan Osmanlıcılık politikasıyla ''Osmanlı'ya Türk demek doğru değil'' diyenler ne yaşıyor anlamıyorum, bir de gülmüş. 600 yıllık devletin son 84 yılında kullanılan ve devletin dağılmasını engellemeye çalışan bu politika milliyetçilik akımını Osmanlı üzerindeki etkisini azaltmak ve diğer milletlerin isyan etmesini engellemek için yapıldı. Avrupalıların, Osmanlı'ya ne dediklerini ve AntiTürkizm'in en tepe noktayı gördüğü zaman hangi devletin devriymiş bir bakın.

Geri
Yukarı