Rehber En iyi Valorant grafik ayarları

OPERATÖR GOD

Hectopat
Makaleler
6
Bu reherimde size en verimli Valorant ayarlarını nasıl kendinize göre yapabileceğinizi göstereceğim.

1- Ekran kartı ayarları: Ekran kartı bu evrede en önemli etkendir. Örnek: Oyun içinden kenar yumuşatma açtım ama NVIDIA ayarlarından "kapalı" seçeneğinde ise uygulama ayarı geçersiz kalıyor ve en hep en düşük 1x'te çalışır. Ama uygulama kontrolüne alırsam NVIDIA ellemez ve oyundan erişimim olur. Şimdi bir ekran kartı ayarlarımızı yapalim.
Not: NVIDIA ayarlarını yaparken, kontrol edin. Uygula dedikten sonra bazen oto değiştiriyor tekrar. Ayarları yapın uygula deyip, tekrar baştan aşağı kontrol edin. 3D Uygulama ayarları hakkında konuşuyorum.

1.png
2.png
3.png
4.png

2- Öncelikle Valorant config dosyalarını silelim, böylece temiz bir başlangıç yapabiliriz.
1. Adım: Öncelikle ne olur, ne olmaz arkada çalışabilecek bir uygulama olabilme ihtimaline karşı PC'yi yeniden başlatalım.
2. Adım: Windows tuşu+R, %localappdata% yazalım ve açalım.
3. Adım: "VALORANT" adlı klasöre gelin ve ona tıklayıp SHİFT+DELETE yapın.
Böylece Valorant ayarlarını komple sildik.

3- Valorant'a girelim ve şimdi direkt oyun içi ayarlara geçelim.
GENEL - Mermi İzlerini Göster: Bu ayarı açmanızı tavsiye ederim. Bu sayede mermilerin izlerini görmenizi ve sizin sprayinizi daha iyi atmanıza yarıyor.

GÖRÜNTÜ - GENEL - Görüntü Modu: Tam Ekran

GÖRÜNTÜ - GENEL - Çözünürlük: Çözünürlük değişince hitbox büyüme gibi bir olayı yok, full oynayın derim.

GÖRÜNTÜ - GENEL - Görüntü Boyut Yönetmi: "Doldur" yapın (Bazı çözünürlüklerde olmaz)

GÖRÜNTÜ - GENEL - FPS Kısıtlamaları: Hepsini kapatın.

GÖRÜNTÜ - GENEL - NVİDİA Reflex: Düşük Gecikme: Açık+Takviye yapın. (Nvidia kullanmıyorsanız bu ayar sizde olmaz)

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Çok izlekli görselleştirme: Bu ayar sanal, işlemci çekirdeklerini kullanmanıza yarıyor. Normalde eğer BIOS'ta açıksa bu ayar sistem komple kullanır. Ama CSGO ve Valorant'ta bu ayarın oyunda kullanıp, kullanılmaması ayarı var. kesinlikle bu ayarı Açık yapın, bir zararı dokunmaz.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Materyal Kalitesi: Düşük.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Doku: Düşük.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Ayrıntı Kalitesi: Bu ayarı "Yüksek" yapın. Bu ayar oyundaki bazı ufak tefek cisimleri kaldırıyor. Ama bu direkt oyunumuzu etkiliyor. Mesela Ascent'te A Heaven'da Breach ile havada bir flash atabileceğimiz boşluk var. Eğer Ayrıntı Kalitesini yüksek yaparsanız orda bir saksı var. Umarım anlamışsınızdır, tavsiyem yüksek.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Arayüz Kalitesi: Düşük.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Vinyet: Fark etmesi çok zor olacak şekilde ekranında köşelerinde bir siyahlık oluşturur.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - VSync: Kapalı.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Kenar Yumuşatma: Cisimlerin köşelerini yumuşatır. Bunu ne kadar düşük tutarsanız o kadar cisimlerin köşesinde tırtık olur. Tavsiyem uzaktaki rakiplerin kafasını daha net görmek ve kirli dikkat dağıtıcı bir ekran görmemek için "FXAA" yani en yüksek seçeneği yapın.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Eşyönsüz süzme: Bu ayar genel olarak dokuların süzülmesi ile ilgilidir. Ama Valorant'ta fark edilmeyecek kadar görüntüye ve FPS'ye zararı var. Ama elimize skinli silah aldığımızda, net olarak fark belli oluyor.
9.png
10.png
7.png
8.png
Umarım anlamışsınızdır. Tavsiyem 16X kullanmanızdır.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Netliği arttır: Kontrast'ı arttırarak daha parlak ve net görüntü sağlamayı hedefleyen bir ayar. Genel olarak açılmasını tavsiye ederim, bir zararı yok. Güzel, hoş bir ayardır.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Deneysel Keskinleştirme: Ekranı keskinleştiren, kişisel bir ayar. Size kalmış, bir yararı yada zarar yok. Ama tavsiyem kapalı tutun.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Bloom: Patlayan ışık sistemidir. Skinler, ajanların yetenekleri yada mapdeki cisimler gibi oyundakı cisimlerin ışıklarını patlatır. Tavsiyem bu ayarı açmanızdır. Gelen sova oklarını, skilleri vs. daha kolay tespit etmeye yarar.
11.png
14.png
12.png
13.png

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Bozulma: Kapalı yapın.
GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Atılan gölgeler: Kapalı yapın.

Evet oyun içi ayarlar bitti, şimdi oyunu kapatın.

Windows tuşu+R "%localappdata%" yazın.
Karşınıza gelen ekrandan Valorant klasörüne girin. Saved-Config
Karşınıza gelen ekranda "58ed3d40-a078-506d-88f9-ee0dbb71ed31-eu" "b8f79f11-2cf1-5129-8e5e-86c1d15f023a-eu" yada "e15d8cbf-a504-5285-b878-840cbe1dc208-eu" isim tarzında klasörler olur. Bunlar o bilgisayada açılmış Valorant hesaplarının, profili. Her hesabın kendine özel configi var yani.
Ama biz configi temizleyip ve ardından 1 hesabımızla işlemi yaptığımız için.
Orda 1 tane hesap olur.
Ona girin, sonra oradan Windows klasörüne girin.
15.png

GameUserSettings dosyasına sağ tıklayın ve "Düzenle" deyin.
Alt kısımda "[ScalabilityGroups]" grubu olur. O kısımda Anti-aliasing yani kenar yumuşatma dışındakilerin hepsinin değeri 0 yapın. Ve sağ üstteki X işaretine basıp, "Kaydet" deyip. Klasörleri kapatabilirsiniz.
16.png

4- Ölçeklendirme'yi kapatmak: Son olarak da Windows ayarları kaldı.
Masaüstü'ne gelin ve sağ tık yapın.
Görüntü ayarları kısmına girin.
Gelişmiş ölçeklendirme ayarlarına girin
Gelişmiş ölçeklendirmeyi kapatın.
Böylece Windows bulanıklığı düzelteceğim ayağına size karışmayacak.
18.png

19.png

5- Tam Ekran optimizasyon ve Yüksek DPI ayarını kapatmak.
Tam ekran optimizasyonu nedir?=Windows'un tam ekran uygulamalarının performansını arttırmak için yaptığı saçma sapan işlemler.
Yüksek dpi ölçeklendirmesi nedir?= Dpi yani ekran doygunluğu demektir. Ekran doygunluğunu arttırmak için Windows Valorant'a karışıyor.

Öncelikle Valorant klasörümüze girelim.
20.png

Live klasörüne girin ve "Valorant.exe" ye sağ tıklayıp, özellikler deyin.
Uyumluluk kısmına girin ve "Tüm kullanıcıların ayarlarını değiştir" kısmına tıklayın.
21.png

Karşınıza gelen ekrandan
"Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak" kısmını açın. Ve oradan Yüksek DPI ayarlarına girin.
22.png

Ardından o ekranda ise "Yüksek DPI ölçekleme ayarını geçersiz kıl" kısmını tikleyin ve ölçeklendirmeyi gerçekleştireni "uygulama" yapın.
23.png

Ve 2X Tamam deyin.

Sonra o kısımdan ShooterGame-Binaries-Win64 kısmına gidin. Ve VALORANT-Win64-Shipping.exe dosyayı bulun.
Ve ona da aynı işlemleri yapın.

Valorant.exe nedir?=Valorant oyun içi lobisidir.
VALORANT-Win64-Shipping.exe nedir?=Oynadığımız oyundur.
Aslında sadece VALORANT-Win64-Shipping.exe yapsak yeter ama lobiye de yapalım bir zararı olmaz.

Evet tüm işlemler bitti şimdi yapmanız gerekenler, PC'yi yeniden başlatın.

Bu rehberimde FPS-Performans dayalı bir ayar rehberi değil de, oynadığımız oyunun performansını arttırmak için ayar rehberi yaptım.

Bir sorunuz vs. var ise yardımcı olurum, bu konu altından.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu reherimde size en verimli Valorant ayarlarını nasıl kendinize göre yapabileceğinizi göstereceğim.

1- Ekran kartı ayarları: Ekran kartı bu evrede en önemli etkendir. Örnek: Oyun içinden kenar yumuşatma açtım ama nvidia ayarlarından "kapalı" seçeneğinde ise uygulama ayarı geçersiz kalıyor ve en hep en düşük 1x'te çalışır. Ama uygulama kontrolüne alırsam nvidia ellemez ve oyundan erişimim olur. Şimdi bi ekran kartı
ayarlarımızı yapalim.
Not: Nvidia ayarlarını yaparken, kontrol edin. Uygula dedikten sonra bazen oto değiştiriyor tekrar. Ayarları yapın uygula deyip, tekrar baştan ağaı kontrol edin. 3D Uygulama ayarları hakkında konuşuyorum.

2- Öncelikle Valorant config dosyalarını silelim, böylece temiz bir başlangıç yapabiliriz.
1. ADIM: Öncelikle ne olur, ne olmaz arkada çalışabilecek bir uygulama olabilme ihtimaline karşı pc'yi yeniden başlatalım.
2: ADIM: Windows tuşu+R, %localappdata% yazalım ve açalım.
3: ADIM: "VALORANT" adlı klasöre gelin ve ona tıklayıp SHİFT+DELETE yapın.
Böylece valorant ayarlarını komple sildik.

3- Valoranta girelim ve şimdi direkt oyun içi ayarlara geçelim.
GENEL - Mermi İzlerini Göster: Bu ayarı açmanızı tavsiye ederim. Bu sayede mermilerin izlerini görmenizi ve sizin sprayinizi daha iyi atmanıza yarıyor.

GÖRÜNTÜ - GENEL - Çözünürlük: Çözünürlük değişince hitbox büyüme gibi bir olayı yok, full oynayın derim.

GÖRÜNTÜ - GENEL - Görüntü Boyut Yönetmi: "Doldur" yapın (Bazı çözünürlüklerde olmaz)

GÖRÜNTÜ - GENEL - NVİDİA Reflex: Düşük Gecikme: Açık+Takviye yapın. (Nvidia kullanmıyorsanız bu ayar sizde olmaz)

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Çok izlekli görselleştirme: Bu ayar sanal, işlemci çekirdeklerini kullanmanıza yarıyor. Normalde eğer biosta açıksa bu ayar sistem komple kullanır. Ama CSGO ve Valorant'da bu ayarın oyunda kullanıp, kullanılmaması ayarı var. kesinlikle bu ayarı Açık yapın, bir zararı dokunmaz.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Materyal Kalitesi: Düşük

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Doku: Düşük

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Ayrıntı Kalitesi: Bu ayarı "Yüksek" yapın. Bu ayar oyundaki bazı ufak tefek cisimleri kaldırıyor. Ama bu direkt oyunumuzu etkiliyor. Mesela ascent'te A Heaven'da breach ile havada bir flash atabileceğimiz boşluk var. Eğer Ayrıntı Kalitesini yüksek yaparsanız orda bir saksı var. Umarım anlamışsınızdır, tavsiyem yüksek.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Arayüz Kalitesi: Düşük

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Vinyet: Farketmesi çok zor olucak şekilde ekranında köşelerinde bir siyahlık oluşturur.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - VSync: Kapalı

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Kenar Yumuşatma: Cisimlerin köşelerini yumuşatır. Bunu ne kadar düşük tutarsanız o kadar cisimlerin köşesinde tırtık olur. Tavsiyem uzaktaki rakiplerin kafasını daha net görmek ve kirli dikkat dağıtıcı bir ekran görmemek için "FXAA" yani en yüksek seçeneği yapın.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Eşyönsüz süzme: Bu ayar genel olarak dokuların süzülmesi ile ilgilidir. Ama Valorant'ta farkedilmeyecek kadar görüntüye ve fps'ye zararı var. Ama elimize skinli silah aldığımızda, net olarak fark belli oluyor.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Netliği arttır: Kontrast'ı arttırarak daha parlak ve net görüntü sağlamayı hedefleyen bir ayar. Genel olarak açılmasını tavsiye ederim, bir zararı yok. Güzel, hoş bir ayardır.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Deneysel Keskinleştirme: Ekranı keskinleştiren, kişisel bir ayar. Size kalmış, bir yararı yada zarar yok. Ama tavsiyem kapalı tutun.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Bloom: Patlayan ışık sistemidir. Skinler, ajanların yetenekleri yada mapdeki cisimler gibi oyundakı cisimlerin ışıklarını patlatır. Tavsiyem bu ayarı açmanızdır. Gelen sova oklarını, skilleri vs. daha kolay tespit etmeye yarar.

Karşınıza gelen ekranda "58ed3d40-a078-506d-88f9-ee0dbb71ed31-eu" "b8f79f11-2cf1-5129-8e5e-86c1d15f023a-eu" yada "e15d8cbf-a504-5285-b878-840cbe1dc208-eu" isim tarzında klasörler olur. Bunlar o bilgisayada açılmış Valorant hesablarının, profili. Her hesabın kendine özel configi var yani.
Orda 1 tane hesap olur.
Ona girin, sonra ordan Windows klasörüne girin.
Eki Görüntüle 1478563

Alt kısımda "[ScalabilityGroups]" grubu olur. O kısımda Anti-aliasing yani kenar yumuşatma dışındakilerin hepsinin değeri 0 yapın. Ve sağ üstteki X işaretine basıp, "Kaydet" deyip. Klasörleri kapatabilrsiniz.
Eki Görüntüle 1478569

4- Ölçeklendirme'yi kapatmak: Son olarakta Windows ayarları kaldı.
Böylece Windows bulanıklığı düzelticem ayağına size karışmayacak.
Eki Görüntüle 1478578
Eki Görüntüle 1478579

5- Tam Ekran optimizasyon ve Yüksek Dpi ayarını kapatmak.
Tam ekran optimizasyonu nedir?=Windows'un tam ekran uygulamalarının performansını arttırmak için yaptığı saçma sapan işlemler.
Yüksek dpi ölçeklendirmesi nedir?= Dpi yani ekran doygunluğu demektir. Ekran doygunluğunu arttırmak için Windows valorant'a karışıyor.

Uyumluluk kısmına girin ve "Tüm kullanıcıların ayarlarını değiştir" kısmına tıklayın.
Eki Görüntüle 1478587

Karşınıza gelen ekrandan
"Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak" kısmını açın. Ve ordan Yüksek dpi ayarlarına girin.
Eki Görüntüle 1478592

Ardından o ekranda ise "Yüksek dpi ölçekleme ayarını geçersiz kıl" kısmını tikleyin ve ölçeklendirmeyi gerçekleştireni "uygulama" yapın.
Eki Görüntüle 1478591
Ve 2X Tamam deyin.

Sonra o kısımdan
ShooterGame-Binaries-Win64 kısmına gidin. Ve VALORANT-Win64-Shipping.exe dosyayı bulun.
Ve onada aynı işlemleri yapın.

Aslında sadece VALORANT-Win64-Shipping.exe yapsak yeter ama lobiye de yapalım bir zararı olmaz.

Evet tüm işlemler bitti şimdi yapmanız gerekenler, pcyi yeniden başlatın.

Bu rehberimde FPS-Performans dayalı bir ayar rehberi değilde, oynadığımız oyunun performansını arttırmak için ayar rehberi yaptım.

Bu konu FPS arttırmaya mı yarıyor? Benim tost makinemde oynanabilirmi bu ayarları yaptığım takdir de?

HD 5400 1GB
i2 E7500
4GB RAM

@PhoenixTech gene kaçtı desene :/

Daha önceki PC'de yapardım ama bunda yapmadım, [ScalabilityGroups]'u yaptım Görüş mesafesini 3'te, Kaplamaları 1'de bıraktım.
75-80 FPS'ten 110 FPS'e kadar yükseldi. Hatırlattığın için teşekkür ediyorum.

Bu konu FPS arttırmaya mı yarıyor? Benim tost makinemde oynanabilir mi bu ayarları yaptığım takdir de?

HD 5400 1GB.
İ2 E7500.
4 GB RAM.

Bu rehber içinde oyun içi performansınızı arttıracak yönde ayarlar bulunmaktadır zaten. Ama ana amacı, FPS değil. Oyun içi oynanılabilirliği arttırmaktır.

Bu rehber içinde oyun içi performansınızı arttıracak yönde ayarlar bulunmaktadır zaten. Ama ana amacı, FPS değil. Oyun içi oynanılabilirliği arttırmaktır.
Hocam eline emeğine sağlık. [ScalabilityGroups] bu ayarı yapmasak ne olur? Ekran kartım bu oyun için iyi oynayışa etkisi nedir?

1- Ekran kartı ayarları: Ekran kartı bu evrede en önemli etkendir. Örnek: Oyun içinden kenar yumuşatma açtım ama NVIDIA ayarlarından "kapalı" seçeneğinde ise uygulama ayarı geçersiz kalıyor ve en hep en düşük 1x'te çalışır. Ama uygulama kontrolüne alırsam NVIDIA ellemez ve oyundan erişimim olur. Şimdi bir ekran kartı ayarlarımızı yapalim.
Not: NVIDIA ayarlarını yaparken, kontrol edin. Uygula dedikten sonra bazen oto değiştiriyor tekrar. Ayarları yapın uygula deyip, tekrar baştan aşağı kontrol edin. 3D Uygulama ayarları hakkında konuşuyorum.

1. Adım: Öncelikle ne olur, ne olmaz arkada çalışabilecek bir uygulama olabilme ihtimaline karşı PC'yi yeniden başlatalım.
2. Adım: Windows tuşu+R, %localappdata% yazalım ve açalım.
3. Adım: "VALORANT" adlı klasöre gelin ve ona tıklayıp SHİFT+DELETE yapın.
Böylece Valorant ayarlarını komple sildik.

3- Valorant'a girelim ve şimdi direkt oyun içi ayarlara geçelim.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Çok izlekli görselleştirme: Bu ayar sanal, işlemci çekirdeklerini kullanmanıza yarıyor. Normalde eğer BIOS'ta açıksa bu ayar sistem komple kullanır. Ama CSGO ve Valorant'ta bu ayarın oyunda kullanıp, kullanılmaması ayarı var. kesinlikle bu ayarı Açık yapın, bir zararı dokunmaz.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Materyal Kalitesi: Düşük.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Doku: Düşük.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Ayrıntı Kalitesi: Bu ayarı "Yüksek" yapın. Bu ayar oyundaki bazı ufak tefek cisimleri kaldırıyor. Ama bu direkt oyunumuzu etkiliyor. Mesela Ascent'te A Heaven'da Breach ile havada bir flash atabileceğimiz boşluk var. Eğer Ayrıntı Kalitesini yüksek yaparsanız orda bir saksı var. Umarım anlamışsınızdır, tavsiyem yüksek.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Arayüz Kalitesi: Düşük.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Vinyet: Fark etmesi çok zor olacak şekilde ekranında köşelerinde bir siyahlık oluşturur.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - VSync: Kapalı.

GÖRÜNTÜ - Grafik kalitesi - Eşyönsüz süzme: Bu ayar genel olarak dokuların süzülmesi ile ilgilidir. Ama Valorant'ta fark edilmeyecek kadar görüntüye ve FPS'ye zararı var. Ama elimize skinli silah aldığımızda, net olarak fark belli oluyor.

Karşınıza gelen ekranda "58ed3d40-a078-506d-88f9-ee0dbb71ed31-eu" "b8f79f11-2cf1-5129-8e5e-86c1d15f023a-eu" yada "e15d8cbf-a504-5285-b878-840cbe1dc208-eu" isim tarzında klasörler olur. Bunlar o bilgisayada açılmış Valorant hesaplarının, profili. Her hesabın kendine özel configi var yani.
Orda 1 tane hesap olur.
Ona girin, sonra oradan Windows klasörüne girin.
Eki Görüntüle 1478563

Alt kısımda "[ScalabilityGroups]" grubu olur. O kısımda Anti-aliasing yani kenar yumuşatma dışındakilerin hepsinin değeri 0 yapın. Ve sağ üstteki X işaretine basıp, "Kaydet" deyip. Klasörleri kapatabilirsiniz.
Eki Görüntüle 1478569

4- Ölçeklendirme'yi kapatmak: Son olarak da Windows ayarları kaldı.
Böylece Windows bulanıklığı düzelteceğim ayağına size karışmayacak.
Eki Görüntüle 1478578
Eki Görüntüle 1478579

5- Tam Ekran optimizasyon ve Yüksek DPI ayarını kapatmak.
Yüksek dpi ölçeklendirmesi nedir?= Dpi yani ekran doygunluğu demektir. Ekran doygunluğunu arttırmak için Windows Valorant'a karışıyor.

Eki Görüntüle 1478587

Karşınıza gelen ekrandan
"Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak" kısmını açın. Ve oradan Yüksek DPI ayarlarına girin.
Eki Görüntüle 1478592

Ardından o ekranda ise "Yüksek DPI ölçekleme ayarını geçersiz kıl" kısmını tikleyin ve ölçeklendirmeyi gerçekleştireni "uygulama" yapın.
Eki Görüntüle 1478591
Ve 2X Tamam deyin.

Sonra o kısımdan ShooterGame-Binaries-Win64 kısmına gidin. Ve VALORANT-Win64-Shipping.exe dosyayı bulun.
Ve ona da aynı işlemleri yapın.

Evet tüm işlemler bitti şimdi yapmanız gerekenler, PC'yi yeniden başlatın.

Bu rehberimde FPS-Performans dayalı bir ayar rehberi değil de, oynadığımız oyunun performansını arttırmak için ayar rehberi yaptım.

Hocam Bloom ve atılan gölgeler neden kapalı olmalı?

Geri
Yukarı