En iyi Ve En Az RAM Yiyen Tarayıcı

Düşük bellek tüketen tarayıcı kullanım ve hız konusunda iyi seçenekler sunamaz.
Ayrıca tarayıcı değil sayfalar daha çok bellek tüketiyor. İstersen hiçbir eklenti ve ayar barındırmayan bir tarayıcı kur. Sayfa yüksek bellek tüketiyorsa yapabileceğin bir şey yok.

Chromium alt yapısı kullanan tüm tarayıcılar kendi sundukları gizlilik ayarı, eklenti vb. dışında birbirine yakın bellek tüketiyorlar.

Senin için 7 sekme açtım, üstüne Twitch'ten 900p60fps ve Youtube'dan müzik açtım ama hala 1.5GB bile olmadı.

Opera GX <3 :D

1564836090283.png

Üstelik CPU-RAM sınırını ayarlayabilirsiniz.

1564836174518.png

Artı -1 Eksi
Bazı sitelere Facebook, Discord, Twitch, Youtube vb. sayfalarının reklamını koyanlar oluyor. Bunlarda o siteye ve tarayıcıya kaynak tüketimi olarak yük bindiriyor. Reklam engelleyicilerin çoğunda site sağ tıkladığında öğe engelle var. Bu ayarla rahatsız olduğun şeyleri engelleyerek bellek tüketimini azaltabilirsin.
Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

Screenshot_7.png
Ama unutma eklentiyi eklediğinden emin ol. Bu arada bu olay her zaman çalışmıyor. Gördüğün gibi Myanimelist sitesinde görsel olarak engellesem de bellek tüketimi site'nin sekmesine eklendi.

Kullanıcıyı ciddiye alan bir siteyse geri bildirim yapabilirsin. Aktif kullandığım bazı forumlarda bu tarz şeylerin kalkması için öneri yapmıştım. Kullanıcısına önem verenler genelde kaldırdı. Bu tarz şeyler yerine simge ve bağlantı koydular.

Chrome kullanıyorum ama flash player destekli video izleyince shockwave eklentisi 2 GB'dan fazla RAM yiyor, Önerilerinizi bekliyorum 🙂.

Hem en iyi, hem de en az RAM tüketen tarayıcı maalesef yok. Hafif tarayıcılar RAM´dan tasarruf edebilmek için pek çok özellikten kırpılmış yazılımlardır. İyi tarayıcı arıyorsanız Chromium Browser´u ya da Mozilla Firefox´u tavsiye ederim. Ancak hafif tarayıcı arıyorsanız bunların listesi:

Yeni konular

Geri
Yukarı