"En kötü SSD en iyi HDD'den iyidir" saçmalığı

Donanım arşivi
Birde Kioxia gibi markalar demiş arkadaş.
"En kötü SSD en iyi HDD'den daha iyidir."
"Kioxia Excercia bir SSD taktım isterseniz siz bununda ikinci elini alır 1265 TL tutan parayı 1000 TL yaparsınız."
En iyi HDD deyince ise benim aklıma Seagate'in Exos 2X14 HDD'si
Dediğiniz HDD benim işlemcimin fiyatı kadar.

sonra iyice yavaşladığını duydum
Duydum diyorsunuz. Yani siz bu SSD'yi kullanmadınız tecrübe etmediniz.

Ayrıca o videoda Kioxia Exceria 480 GB SSD kullanılmış. Bu SSD'de sağlık yüzdesinin çok hızlı düşmesi sorunu var. Bir de bir süre sonra iyice yavaşladığını duydum. Yani ilk başta çok hızlı çalışıyor fakat yıllar sonra ne olacağını bilemiyoruz.

Uzun ömür konusunda haklısınız ama hız konusunda SSD bu şüphesiz, başı ve sonu değil olay sonuçta 20sn de bana Windows'u açıyor ve zamanla yavaşlamasıda normal SSD çünkü ve ne kadar köfte o kadar ekmek olayı.

Birde Kioxia gibi markalar demiş arkadaş.
"En kötü SSD en iyi HDD'den daha iyidir."
"Kioxia Exceria bir SSD taktım isterseniz siz bununda ikinci elini alır 1265 TL tutan parayı 1000 TL yaparsınız."

Dediğiniz HDD benim işlemcimin fiyatı kadar.

Duydum diyorsunuz. Yani siz bu SSD'yi kullanmadınız tecrübe etmediniz.
Önermemek için tecrübe etmeye gerek yok. Technopat Sosyal'de çokça konu var. Buna dayanarak konuşuyorum. Bu nedenle kendim de almıyorum ve önermiyorum.
Uzun ömür konusunda haklısınız ama hız konusunda SSD bu şüphesiz, başı ve sonu değil olay. Sonuçta 20 saniyede bana Windows'u açıyor ve zamanla yavaşlaması da normal. Ne kadar ekmek o kadar köfte olayı.
Ben yine de bu ikisi arasından kaliteli bir HDD tercih ederim. Yani başka hiçbir seçeneğim yoksa bile Windows'un yavaş çalışmasını diskin çabuk bozulmasına tercih ederim.

Ancak elbette ben ikisini de tercih etmem, paramı biriktirip SanDisk Ultra 3D, Samsung 870 EVO, Crucial MX500 gibi bir SSD alırım. Hem de 500 GB veya 1 TB kapasiteli. Kafam tamamen rahat olur. İşte bu SSD'ler gerçekten en iyi HDD'den daha iyi. Hem kalite, hem performans, hem uzun ömürlülük, hem güç tüketimi, hem de güvenilirlik anlamında HDD'lere göre daha iyi. Seagate Exos 2X14 ne kadar 524 MBps sıralı okuma ve yazma hızına ulaşsa da rastgele erişimde patlıyor. Bizzat araştırmadım ve denemedim, bu nedenle bilmiyorum. Fakat Exos 2X14'ün de rastgele erişim performansı konusunda standart 7200 RPM CMR 3.5" sabit disklerden farklı olacağını düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı