"En kötü SSD en iyi HDD'den iyidir" saçmalığı

240 GB TurboX SSD kullanacağıma en kalitesiz HDD'yi kullanırım.
O da pek iyi olmaz gerçi. WD Green ve Seagate Barracuda HDD'ler de epey sorunlu ve kullanılmamalı.
Saydığın markalara kadar okudum. Sonrasında ise algıyı çok yanlış anladığını ve yanlış konuştuğunu öğrenip konunun devamını okumadım saygılar :D
Ne yanlışı? Bahsettiğim şeyler gayet de doğru.
Bu söz aynı boyut için kullanılan bir tabir. ''En kötü 240 GB SSD, en iyi 240 GB HDD'den daha iyidir'' gibi, yazdığınız şekilde düşünüldüğünde 14 TB SSD bile yok.
Ben direkt olarak Seagate Exos dedim çünkü en üst seviye (yani üstün de üst seviyesi) bir HDD. Fakat ben James Donkey, TurboX gibi dandik SSD kullanacağıma WD Blue 1 TB veya Toshiba P300 bile kullanırım.

Bahsedilen HDD ile en kötü SSD’leri karşılaştırmak hata. Samsung 980 Pro ile karşılaştırın bakalım HDD’ye verilen 6K ölü yatırımı görmüş olursunuz.
Ancak o en kötü SSD sınıfında değil. Ben bu yanlış algıyı düzeltmek istedim. Bu yüzden bu konuyu açtım.

Mesela James Donkey SSD yerine Seagate Barracuda Pro veya Toshiba P300 HDD tercih ederim.

Evet haklısınız bence de saçma fakat bu sözü en son" Donanım Arşivi 12 yıllık laptopu hayat döndürdüm"videosuna atıfta bulunuyorsanız orada en kötü SSD en iyi HDD'den hızlıdır ya da performanslıdır gibi bir terim kullanıyordu. Hız olarak SSD'ler HDD'leri yok ediyor. Hem Windows hem de uygulama açma konusunda bu bariz bir gerçek fakat uzun ömür ve stabilite konusunda dediğiniz doğru.

Dostum bir yandan katılıyorum bir yandan katılmıyorum :D En kötü SSD en iyi HDD'den iyidir diye düşünüyorum ama şöyle bir şey yaşadım. M.2 SSD aldım, markasını hatırlamıyorum. Uzun süre oldu, 1 ay kullandıktan sonra içi tamamen doldu ve aşırı düşük yazma okuma hızları vermeye başladı. Kalitesiz bir markaysa bu teoriyi tamamen çürütüyor.
Zaten ben bu teoriyi tamamen çürüten dandik SSD'leri kastediyorum.

Ancak o en kötü SSD sınıfında değil. Ben bu yanlış algıyı düzeltmek istedim. Bu yüzden bu konuyu açtım.

Mesela James Donkey SSD yerine Seagate Barracuda Pro veya Toshiba P300 HDD tercih ederim.
10 dakikada sistemin açılmasına ben tahammül edemem şahsen. James Eşek ile Biraz idare edip M2 geçişimi yaparım.

Evet haklısınız bence de saçma fakat bu sözü en son "Donanım Arşivi 12 yıllık laptopu hayat döndürdüm" videosuna atıfta bulunuyorsanız orada en kötü SSD en iyi HDD'den hızlıdır ya da performanslıdır gibi bir terim kullanıyordu. Hız olarak SSD'ler HDD'leri yok ediyor. Hem Windows hem de uygulama açma konusunda bu bariz bir gerçek fakat uzun ömür ve stabilite konusunda dediğiniz doğru.
James Donkey SSD'lerin HDD'den bile yavaş çalıştığını söyleyenler mevcut.
10 dakikada sistemin açılmasına ben tahammül edemem şahsen. James Eşek ile biraz idare edip M.2 geçişimi yaparım.
Dandik SSD'lerin bazıları HDD'den bile yavaş çalışıyor. Bu yüzden bu konuyu açtım.

Evet haklısınız bence de saçma fakat bu sözü en son" Donanım Arşivi 12 yıllık laptopu hayat döndürdüm"videosuna atıfta bulunuyorsanız orada en kötü SSD en iyi HDD'den hızlıdır ya da performanslıdır gibi bir terim kullanıyordu. Hız olarak SSD'ler HDD'leri yok ediyor. Hem Windows hem de uygulama açma konusunda bu bariz bir gerçek fakat uzun ömür ve stabilite konusunda dediğiniz doğru.
Bende az önce onu izliyordum. :)

James Donkey SSD'lerin HDD'den bile yavaş çalıştığını söyleyenler mevcut.

Dandik SSD'lerin bazıları HDD'den bile yavaş çalışıyor. Bu yüzden bu konuyu açtım.
SU630 var bende birde Seagate Barracuda var Barracuda hiçte hızlı çalışmıyor sistem kursam muhtemelen camdan aşağı atarım. Oyun bile kurmuyorum içine.

Evet haklısınız bence de saçma fakat bu sözü en son "Donanım Arşivi 12 yıllık laptopu hayat döndürdüm" videosuna atıfta bulunuyorsanız orada en kötü SSD en iyi HDD'den hızlıdır ya da performanslıdır gibi bir terim kullanıyordu. Hız olarak SSD'ler HDD'leri yok ediyor. Hem Windows hem de uygulama açma konusunda bu bariz bir gerçek fakat uzun ömür ve stabilite konusunda dediğiniz doğru.
Ayrıca o videoda Kioxia Exceria 480 GB SSD kullanılmış. Bu SSD'de sağlık yüzdesinin çok hızlı düşmesi sorunu var. Bir de bir süre sonra iyice yavaşladığını duydum. Yani ilk başta çok hızlı çalışıyor fakat yıllar sonra ne olacağını bilemiyoruz.

Geri
Yukarı