En sevdiğiniz tablo nedir?

Merhaba,
Favori bir tablom yok ama beni etkileyen birkaç tabloyu buraya bırakıyorum.

William_Bouguereau_-_Dante_and_Virgile_-_Google_Art_Project_2.jpg

Dante and Virgil in Hell
Artist :
William-Adolphe Bouguereau

Dante'nin ilahi komediyasından esinlenen, Cehennemin 8. katını temsil eden bu eser benim hep ilgimi çekmeyi başarıyor. (8. Kat Sahtekar insanlar için ayrılmış bir kattır.) Resimde arkada bulunan kırmızı kıyafetli Dante'dir ve onun yanındaki ise Vergilius'tur. Kavga eden insanlardan siyah saçlı olan simyacı bir kafirdir. Kırmızı saçlı olan ise bir dolandırıcıdır.

Hans_Holbein_the_Younger_-_The_Ambassadors_-_Google_Art_Project.jpg

The Ambassadors
Artist: Hans Holbein the Younger

Bu eserde herkesin ilgisini çekenin kafatası olduğu aşikar ve sanatçı onu bilerek böyle koymuştur. Resme belli bir açı ile bakarsanız kafatası normal gözükecektir. ( Göremeyenler için alta gözüken açılı resmini koydum.) Masadaki o kadar detaylı şekilde çizilmiş nesneler yerine gözümüz hep bu kafatasına kayıyor. Benim için oldukça etkileyici bir resim olmuştur.

images.jpeg

(Görememeniz normal, spesifik bir açı ile bakmanız gerek.)

Alexandre_Cabanel_-_Fallen_Angel.jpg

Fallen Angel
artist:
Alexandre Cabanel

Bu eserin şeytanın cennetten düşüşünü tasvir eder. Ne yazık ki benim koyduğum resimde görmeniz zor ancak internetten başka fotoğrafları büyüterek tek bir tane göz yaşı damlasını göre bilirsiniz. Oldukça etkileyici vücut yapısı ve kanatlara sahip olması bakan kişiyi adeta büyüler nitelikteki bir tablo.

20231214_090525.jpg

Keep it alive
artist:
Miles Johnston

Bu eser hakkında ne yazık ki yeterli bilgiye sahip değilim. Ancak sanatçının çalışmaları hoşuma gidiyor. Bu yüzden bunu da buraya koymak istedim.

Etkilendiğim çok tablo var ancak bu yazıyı gördükten sonra aklıma yer etmiş ilk tabloları koydum. Belki daha çok etkilendiğim tablolar olabilir. Ne yazık ki şuan aklıma gelmiyor. Güncelleyeceğimi pek sanmam ama olurda merak ederseniz diye birkaç tane daha koyabilirim. ( Eğer isteyen belli bir kesim olursa ayrı bir konu açarak da değerlendirebilirim. Şuan ki yazım keyfi ve aklıma o an gelenler.)

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı