En stabil ve kullanışlı Linux distrosu hangisi?

B12

Attopat
Daha fazla  
Sizce hangisi? Çoğu kişiden Fedora lafını duydum.
Bazıları ise Arch Linux'u övüyor veya onu eleştiriyordu.

Kullanabilen över, beceremeyen gömer. Bana göre en iyi işletim sistemi, kimine göre değil.

Stabil bir işletim sistemi arıyorsan Debian ve OpenSUSE iyi bir seçenek olur. Arch da yeteri kadar stabil bir işletim sistemi, zevkine kalmış neyi kullanacağın.

Sizce hangisi? Çoğu kişiden Fedora lafını duydum.
Fedora ve Arch stabilite odaklı dağıtımlar asla değil. Özellikle tabakhaneye bok yetiştirir gibi uçta gezen Arch değil. Stabil istiyorsan Debian Stable. Son derece kaliteli bir distrodur. OpenSuse Leap de olabilir.

Bunlara rağmen Rolling Release dağıtımlar (Opensuse Tumbleweed ve Fedora gibi) gayet de stabildir fakat dediğim gibi işin hası Debiandır bu konuda.

Edit: Kullanış için de kullanmayı bilene OpenSuse türevleri ve Debian, genel olarak ise Ubuntu. Stabil ise de LTS sürüm Ubuntu.

Fedora ve Arch stabil diyenler muhtemelen "rolling release" dağıtımlar içinde stabil olduklarını söylüyorlardır.
Kullandıklarım içinde en stabili openSUSE Leap'ti. Şu an Debian'dan bile eski durumda kaldı. Wikileri aşırı kötüdür, bir sonraki sürüme geçmek işkencedir. Tumbleweed'in bu kadar gölgesinde kalmasaydı Debian yerine ona geçerdim.

Genel olarak debian temelli dağıtımlar daha stabil olurlar.

Ama en kullanışlı olanlarından birisi özellikle yeni kullanıcılar için, Linux Mint'tir.
Mint kullanımı en kolay olan dağıtımdır sizi üzmesi zor.

Yeni konular

Geri
Yukarı