En stabil Windows sürümü nedir?

İlk kurduğum epey eskiydi ondan mı o kadar şimşek gibi çalışıyordu. Normal SSD'den daha yavaş FX 6300 ve 750 Evo'dan Ryzen 2600 Kingston A2000E geçtim eh insan farkı hissetmek istiyor.

NVMe SSD kullanıyorum hala böyle hız hilelerine ihtiyacım mı var.

5400RPM HDD kullanan beni düşün tüm başlangıç uygulamalarını kapattım 30 saniyede falan açılıp 1-2 dakikada kullanılabilir oluyor. Denemek amaçlı Windows 8.1 kurmuştum. Açılış 20-25 saniye ve hazırlanması için hiç beklemem gerekmiyordu açıldığı gibi basıyordum Chrome'a. Driver sorunları nedeniyle geri dönmek zorunda kaldım Windows 10 benim için her türlü sorunu yaşatan leş bir sistem

5400RPM HDD kullanan beni düşün tüm başlangıç uygulamalarını kapattım 30 saniyede falan açılıp 1-2 dakikada kullanılabilir oluyor. Denemek amaçlı Windows 8.1 kurmuştum. Açılış 20-25 saniye ve hazırlanması için hiç beklemem gerekmiyordu açıldığı gibi basıyordum Chrome'a. Driver sorunları nedeniyle geri dönmek zorunda kaldım Windows 10 benim için her türlü sorunu yaşatan leş bir sistem.

18, 5 saniye son BIOS zamanı gösteriyor o kadar da farkımız yok.

Hız hilesi demeyelim, başlangıçta açılması gereken her şey için bilgisayar yükleme ile uğraşıyor. Kullanmak istediğinizde zaten çalışacak olan programlar başlangıç aşamasında çok sayıda olursa yavaşlamaya sebep olabiliyor.

Adsız.png

Zaten bir şey yok ki gereksiz.

Bende de 12.8 saniye gösteriyor. Açılış hızı sadece SSD ile alakalı mı? Sadece SSD'den bahsetmişsiniz. Sistem özellikleri de etki etmiyor mu?
Bu süreyi kısaltmak için çeşitli yöntemler var, örneğin DVD sürücüsü varsa başlangıçta kontrol etmesini kapatabilirsin gibi. Ne kadar çok işlem o kadar çok gecikme demek. Discord ve EpicGamesLauncher uygulamasını da kapatabilirsin. Böylece biraz daha rahat açılış sağlayabilir.

1597271487119.png

SSD için 4-6 saniye normal değerler. Etkin process sayısı da önemli Ben sadece kullandığım ve açılıştan itibaren ihtiyacım olarak programlar hariç her şeyi devre dışı bırakıyorum.

Geri
Yukarı