Endeavour OS vs Manjaro

Hocam ikiniz de minimallik olayına farklı açılardan baktığınız için bence burada bir karşıt görüş söz konusu değil. Yani ikiniz de haklısınız.

Minimallikten bahsetmişken son kullanıcı açısından bazı şeylerin yüklü gelmesi daha iyi olabiliyor. Örneğin ben yüklü gelen bir ofis programını rahatsız edici buluyorum ama grafiksel bir paket yükleyiciyi işe yarar buluyorum. Arch Linux haricinde tümüyle minimal deneyim sunan bir dağıtım var mı bilmiyorum. İzlediğim inceleme videolarında Manjaro da EndeavourOS da içerisinde önyüklü birçok uygulama barındırıyordu. Velhasılkelam biraz daha öğrendikten sonra benim de yolumun sonu saf Arch olacak gibi duruyor. 😄

Ben de EndeavourOS öneririm ancak yukarıdaki mesajların neredeyse hiçbirine katılmıyorum. Pamac request yüzünden nasıl bloat olabilir, ya da neden LibreOffice yüklü diye bloat olsun ki?
Linux kullanan arkadaslar genellikle bu durumlari o kadar abartiyor ki kusasim geliyor artik. Linux kategorisi bunlarla dolu.

Ya da neden LibreOffice yüklü diye bloat olsun ki?
Paket yöneticisi diye bir şey olduğu ve insanların isterse sonradan kurabileceğinden dolayı olabilir mi?

Pamac request yüzünden nasıl bloat olabilir.
Pamac, zamanında AUR'u iki kez çökertti. Bu bile kullanmamak için bir sebep. "bloat" mı bilemem, ama gidip de AUR'u gereksiz requestlerden dolayı 2 kez çökerten bir uygulamaya bakmam bile.

Linux kullanan arkadaşlar genellikle bu durumlari o kadar abartiyor ki kusasim geliyor artik. Linux kategorisi bunlarla dolu.
Ben sorunun birçok insanın "bloat" kelimesinin anlamını bilmediğinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Çoğu insan "bloat" kelimesini "çöp" yerine kullanıyor da ondan.

Son düzenleme:
Paket yöneticisi diye bir şey olduğu ve insanların isterse sonradan kurabileceğinden dolayı olabilir mi?
Paket yoneticisi varsa ne olmus? Her uygulamayi benim elimle kurmam gerekmiyor zaten. Bu dagitimi sunanlar biri normal biri minimal 2 kalip sunuyor, sen eger daha az uygulama istiyorsan minimali seciyorsun. Bu sekilde 'kullanici dostu' olmayi amacliyor zaten. Paket yoneticisi yetiyorsa herkes Gentoo Arch kullansin olsun bitsin. Dusunce tarzi bu mu?

Pamac, zamanında AUR'u iki kez çökertti. Bu bile kullanmamak için bir sebep. "bloat" mı bilemem, ama gidip de AUR'u gereksiz requestlerden dolayı 2 kez çökerten bir uygulamaya bakmam bile.
Pamac'in AUR'u hatali requestten patlatmasi kadar olasi bir sey yok ki? Pamac AUR'dan arama yapan bir uygulama ve arama ile ilgili hata oluyor, bunda ne var? Zaten hata ara ara yasaniyor, bug report atiliyor ve duzeltiliyor. Acik kaynagin yarari zaten bu. Bir uygulama iki kere hatali calisinca birakmayi mi tercih ediyorsun? Ne gelisime acik ne de girisimci bir hamle bu.

Paket yoneticisi yetiyorsa herkes Gentoo Arch kullansin olsun bitsin.
Bir LibreOffice kurabiliyor diye Arch mı kullanacak herkes? Ciddi misin? Her uygulamayı elle kur demedim zaten, LibreOffice gibi basit bir paketi herkes paket yöneticisi ile kurabilir.

Bu dagitimi sunanlar biri normal biri minimal 2 kalip sunuyor, sen eger daha az uygulama istiyorsan minimali seciyorsun.
Manjaro'nun minimal sürümü olduğunu görmedim, architect sürümü dışında.

Pamac'in AUR'u hatali requestten patlatmasi kadar olasi bir şey yok ki? Pamac AUR'dan arama yapan bir uygulama ve arama ile ilgili hata oluyor, bunda ne var? Zaten hata ara ara yasaniyor, bug report atiliyor ve duzeltiliyor. Acik kaynagin yarari zaten bu. Bir uygulama iki kere hatali calisinca birakmayi mi tercih ediyorsun? Ne gelisime acik ne de girisimci bir hamle bu.
2 kez request spamı yapıp AUR'u çökertmesi cidden olası mı? Hiç sanmıyorum. Arama yapmak o kadar kompleks bir işlem değil, sonucu request spam olmaz. Doğru düzgün test etmiyorlar, ondan sonra AUR çökünce bütün Arch ve Arch tabanlı distro kullanıcıları bundan etkileniyor. Madem her paketi 1 hafta tutuyorlar "stabilite" için, o zaman gitsinler lokal bir aurweb instancesi açsınlar test etmek için, ondan sonra repolara yollasınlar.

LibreOffice gibi basit bir paketi herkes paket yöneticisi ile kurabilir.
Bu senin kişisel fikrin. Topluluk bu paketi yüklü göndermeyi esas görmüş. Minimal paketinde de yok zaten. Buradan çıkan sonuç bu paketler insanların işini kolaylaştırmak için yüklü geliyor. Her paket elle yüklenebiliyor diye hepsini ayrı tutmuyorlar. Live ortamda da hw ortamda da aynı OS karşılıyor kullanıcıyı. Absürt bir durum yok burada.

2 kez request spamı yapıp AUR'u çökertmesi cidden olası mı? Hiç sanmıyorum. Arama yapmak o kadar kompleks bir işlem değil, sonucu request spam olmaz. Doğru düzgün test etmiyorlar, ondan sonra AUR çökünce bütün Arch ve Arch tabanlı distro kullanıcıları bundan etkileniyor. Madem her paketi 1 hafta tutuyorlar "stabilite" için, o zaman gitsinler lokal bir aurweb instancesi açsınlar test etmek için, ondan sonra repolara yollasınlar.
Request spamı bir bug idi. Saniyede 40 istek atıyordu. Geliştirilme aşamasındaki her yazılımda bug meydana geliyor. Bunda da aynısı oldu. Olası tarafı bu. Git repolarından kontrol edebilirsin. Ayrıca Manjaro'nun yanılmıyorsam 3 ayrı reposu var. Bu bug da güncellemeyi ilk alan unstable reposunda meydana gelmişti. Burada da absürt bir şey yok.

EndeavourOS yerine Manjaro tercih etmiştim, EOS'un uygulama mağazasını bulamamıştım, eğer yanlış anlamadıysam zaten yokmuş. Çok kötü bir özellik benim fikrim.

Yeni konular

Geri
Yukarı