EndeavourOS saf Arch mı?

Megumi Lisa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Arkadaşlar EndeavourOS saf Arch mı? Yani Manjaro gibi kendi yapısını mı oluşturdu. Yoksa sadece kendi kişiselleştirme ve güncellemelerini yapan ama aynı zamanda saf Arch kullanan bir distro mu?

Arkadaşlar EndeavourOS saf Arch mı? Yani Manjaro gibi kendi yapısını mı oluşturdu. Yoksa sadece kendi kişiselleştirme ve güncellemelerini yapan ama aynı zamanda saf Arch kullanan bir distro mu?

Tamamen Arch tabanlı, Arch'a sadık kalınmış bir dağıtım. Manjaro biraz farklı diyebilirim.
Bende Manjaro yüzde yüz RAM hatası aldım bir gün kullanmadan sistemi sildim.

EndeavourOS, Arch tabanlı dağıtımlar içinde saf Arch'a en yakın olan dağıtımdır. Kullanımı tamamen Arch linux gibidir, hatta tıpkı onun gibi grafiksel bir paket yöneticisi bile yoktur. Sağ Arch'tan tek farkı kurulumda Calamares'i kullanması.
Diğer Arch tabanlı dağıtımlar Arch repoları yanında kendi repolarını da oluşturmuş iken, EndeavourOS kendi repolarını oluşturmamış, Arch repolarının kullanır.
Manjaro ise Arch'dan en fazla uzaklaşan Arch tabanlı dağıtımdır. Arch repolarını kullanmaz, tamamen kendine ait repoları vardır. Güncelleme sıklığı da Arch linux kadar sık değildir, Arch linux her gün güncelleme alırken, Manjaro ortalama 7-10 günde bir güncelleme alır.

Geri
Yukarı