Ender 3 Pro Extruder ses çıkartıyor

BlackTower26

Hectopat
Baskı sırasında yazıcıdan videodaki gibi filamentin ittirildiği yerden tak tak tak sesleri geliyor sanırım filamenti iten dişlilerden filament kaydığı için bu oluyor. Filamenti kontrol ettim sıkışma yok rahat rahat çekebiliyor. Baskının başından sonuna kadar yapmasa da yüzde 85-90 ında bu sesi çıkartıyor. Çok gürültü yapıyor bu yüzden bu sesin çıkmasını nasıl engelleyebilirim? Yazıcı modeli ender 3 Pro.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1-Balerinin altındaki dişlide filament kıyıntısı var mı?
2-Kullandığın baskı profilini sen mi ayarladın?
3-Filament marka/tip?
4-Baskı sıcaklığı?
5-Heat tower bastın mı?
1- Balerinin altında(aslında Yoda o :D) filament kıyıntısı yok.
2- profilden kastın slicer programındaki profilse PrusaSlicer için adapte edilmiş sn4k3 tarafından hazırlanan profili kullanıyorum sadece katman yüksekliği, dolgu gibi baskı süresini direk etkileyen parametrelerle oynuyorum.
3- ilk aldığımdan beri porima nın 1kg naturel filamentini kullanırken çok nadiren bu ses çıkıyordu bu filament yeni bitti. filament önerileri konusundan belki hatırlarsın fkfilament gümüş aldığımı ve beğenmediğimi iade ettiğimi belirtmiştim bu filamentte de çok fazla tak tak yapıyordu. bugün de yeni porima gümüş aldım ve bu filamentte önceden kullandığım porima naturele göre çok daha fazla ama fkfilamente göre daha az tak tak yapıyor yalnız yine de rahatsız edecek kadar çok yapıyor.
4- yeni filamentimle 200 den 225 e kadar beşer beşer her sıcaklıkta test baskısı aldım(konumuz değil ama bu da fkfilament gibi onun kadar çok olmasa da iplik iplik oluyor bu yüzden testler yapıyorum) sıcaklığına göre hangisinde ne kadar çok tak tak yaptı bunu ölçümlemedim ama her sıcaklıkta mutlaka yapıyor.
5- heat tower ı fkfilamentte basmıştım bunda henüz basmadım.

özetle porima naturel kullanırken böyle bir sıkıntım yoktu dediğim gibi çok nadir olmuş olabilir ama rahatsızlığını hatırlamıyorum bile. önce fkfilamentte(gümüş) çok sık tak tak yapmaya başladı ondaki iplik probleminden dolayı iade ettim. şu anda porima gümüş kullanıyorum ve fkfilament kadar olmasada bu da iplik iplik oluyor ve yine onun kadar çok olmasa da rahatsız edecek kadar tak tak yapıyor. şu an iplik iplik olma problemi üzerinde çalışıyorum. farklı sıcaklıklarda ve katman yüksekliklerinde testler yapıyorum sonuçları paylaşırım ama bu tak tak sesi çok rahatsız ediyor.

2. Prusa'da Ender 3 V2 için hazır profil mevcut, onu da deneyebilirsin. Kullandığın profilde hızı fazla arttırmışlarsa erimeyle beslemenin dengesi kaçmış olabilir.
3. Printerındaki PTFE borunun uçlarından en az birinde erime/bozulma alametleri varsa sürtünme sebepli yükten o da ses yapar. O durumda sorunlu bölge çok uzun değilse tam düz olarak kesip o şekilde kullanmayı dene. Çok uzunsa yenilemen gerekir.
4. Heat tower işini kolaylaştırıp hızlandırır aslında, örnek baskıya göre. İpliklenmeden kasıt katmanların yapışmaması sanırım, önceki konuda öyle idi. Benim yaklaşımım eldeki diğer filamentler ile sorun yoksa filamenttendir şeklinde. 2. maddeyi uygulayıp tekrar kontrol et.

6. PTFE borunun içinde kalıntı, filament mandal yay gerginliği, besleme dişlisinde aşınma.

7. Tıklama(tak tak) sırasında PTFE borunun iki ucundan biri oynak mı yani somun kısmında içeri-dışarı doğru hareketli mi diye de kontrol etmen iyi olur. Bu beslemeyi etkiler, nozülde tıkanma da yaratabilir.
Ön fanda kısmi tekleme olsa fark edersin sanırım. Ona da bir bakarsın.

Son düzenleme:
2. Prusa'da Ender 3 V2 için hazır profil mevcut, onu da deneyebilirsin. Kullandığın profilde hızı fazla arttırmışlarsa erimeyle beslemenin dengesi kaçmış olabilir.
3. Printerındaki PTFE borunun uçlarından en az birinde erime/bozulma alametleri varsa sürtünme sebepli yükten o da ses yapar. O durumda sorunlu bölge çok uzun değilse tam düz olarak kesip o şekilde kullanmayı dene. Çok uzunsa yenilemen gerekir.
4. Heat tower işini kolaylaştırıp hızlandırır aslında, örnek baskıya göre. İpliklenmeden kasıt katmanların yapışmaması sanırım, önceki konuda öyle idi. Benim yaklaşımım eldeki diğer filamentler ile sorun yoksa filamenttendir şeklinde. 2. maddeyi uygulayıp tekrar kontrol et.

6. PTFE borunun içinde kalıntı, filament mandal yay gerginliği, besleme dişlisinde aşınma.

7. Tıklama(tak tak) sırasında PTFE borunun iki ucundan biri oynak mı yani somun kısmında içeri-dışarı doğru hareketli mi diye de kontrol etmen iyi olur. Bu beslemeyi etkiler, nozülde tıkanma da yaratabilir.
Ön fanda kısmi tekleme olsa fark edersin sanırım. Ona da bir bakarsın.
Dostum yardımların için çok sağol. Sanırım sorunun bir kısmı nozzle un tıkalı olmasından kaynaklanıyormuş. Nozzle u değiştirince tık tık sesi büyük oranda azaldı ama yine de arada bir yapıyor yalnız rahatsız edecek kadar sık değil. Ve duvarların yapışmama sorunu da(iplik iplik ayrılması) çözüldü sanırım, sanırım diyorum çünkü uzun zamandır baskı ile ilgilenemiyorum şu ana kadar bir iki baskı aldım. Daha fazla baskı aldıkça bir değişiklik görürsem tekrar yazarım buraya.

Yine de başkalarına da faydası olursa diye sorularını madde madde cevaplayım.

2. Şu an kullandığım profilimden memnunum değiştirmeyi düşünmüyorum zaten farklı bir filamente geçene kadar hiç kötü baskı almamıştım.
3. Boruların uçları düz ve sağlam gözüküyor eğer tekrar açmam gerekirse fotoğrafını çekip eklerim.
4. Heat tower almaya henüz vaktim olmadı
6. Bunların hiç birinde sorun gözükmüyor.
7. PTFE borunun iki ucuda sağlam, dediğim gibi nozzle tıkanmış nozzle değiştirince sorunların büyük bir kısmı çözüldü ama henüz tam sonucu alacak kadar yeterli baskı almadım

NOT: Sırasıyla kullandığım filament markaları ve deneyimlerim
İlk kullandığım filament Porima Naturel -> Hiç bir sorun yaşamadım
2. Filameon 10 metre 10 renk -> Hiç bir sorun yaşamadım
3. Fkfilament Gümüş Gri -> Hem duvarların yapışmaması hem de tık tık sesi gibi çok fazla sorun yaşadım iade ettim.
4. Porima Gümüş Gri -> Nuzzle ı değiştirmeden önce fkfilament kadar olmasa da aynı sorunları yaşadım ve nuzzle ı değiştirdikten sonrası yukarıda yazıyor :)

Yeni konular

Geri
Yukarı