Çözüldü Ender 3 v2 Extruder içeri filament süremiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

judgmennt

Kilopat
Yer
Bilecik
WhatsApp Image 2022-03-25 at 16.45.16.jpeg

@Siyah Martı Üstad yine ben ve bir sorun daha :) Bu sefer son sorunum olacağını düşünüyorum. Düne kadar yine temiz baskılar alırken bugün filament değişikliği yaptım. Denif'den bahsetmiştim geçenlerde onu taktım ve deneme için bir baskıya başladım. Bir baktım filament akışı durmuş. Sonra fark ettim ki bu dişlilerden beyaz olan tıkanıyor. Sarı dönmeye devam ederken beyaz tıkandığı için içeri filamenti süremiyor. Mandalı hafif gevşetince bir "çıt" ediyor sanki yerine oturuyor sonra tekrar düzgün dönmeye devam ediyor ama çok kısa süre. Sonra yine dönme duruyor. Bunun sebebi ne olabilir. Mandalda kırık var mı diye o beyaz kısmı mandalıyla beraber çıkarttım. Bir kırık yok. Mandalın yayı bana çok sert geldi. Yayın vidası gevşekte hatta şuan işlevi yok gibi bir şey ama mandal bayağı sert. Ondan dolayı olabilir mi acaba ondansa yayı biraz küçültmeli miyim?

Bu arada tekrar eski filamentime geçtiğimde sorun devam etti. Dün düzgün basan filament bugün tekrardan benzer sorunu yaşatmaya başladı. Beyaz döner kısım bir sebepten kitleniyor ve içeri filament akışı olmuyor. Mandalı biraz gevşetince bu kitlenme çözülüyor. Sebep yay gerginliğinden dolayı o belli ama çözümü bulamadım. Vidasıyla ayar yapamıyorum. Tek çare yayı bir tık küçültmek kalıyor.

Çözüm
Ben memnunum V2'den, gerçi bu fiyatlardan hiçbirini almazdım ayrı.

Bu makineleri keyifle kullanmak için önce biraz mesai harcanması gerek, sorunla karşılaşınca ben bunu bir yerde görmüştüm şöyle yapsam düzelir vb. fikirler zihinde oluşmuyorsa mutsuzluk olur. Benim naçizane tavsiyem bu.

Üstat vb. hitap yerine nicki kullanmak yeterli.

Yaşadığının özeti bu:
😁

pp.jpg

Maldalı yerinden kaldırıp altına baktıysan ve kırık/çatlak yoksa, mandalı eski gerginliğine getirip bahsettiğin metal rengi parçanın üzerinde onu sabitleyen vidayı biraz gevşetebilirsin.

Ama öncesinde çok fazla şey değiştirmeden orayı temizle kıyılmış filamentten, sonra nozülü ısıtıp ekrandan 20cm kadar filament bas komutu ver. Demem o ki; uç tarafta tıkanma varsa extruderın yapabileceği bir şey kalmaz, önce ondan emin ol. Yeni malzemenin baskı sıcaklığını belirlemeden de bence baskıya geçme.

2021 Ocak'da ben mandalın fotoğrafını çekmişim, biraz gevşetsem olur aslında ama sorun yaşamadığım için ellemiyorum.

Screenshot 2022-03-25 184139.jpg
hocam ne diyorsunuz? Alınır mı ender 3 Pro? Bende bu işe girmek istiyorum eğlenceli duruyor :D

hocam ne diyorsunuz? Alınır mı ender 3 Pro? Bende bu işe girmek istiyorum eğlenceli duruyor :D
Alınmaz. İlk 2-3 ay çok düzgün çalışıyordu. Son 2 aydır ne derdi bitti ne tasası. Belki ben yanlış bir şeyler yapıyorum ama sonuçta giriş seviye diye öneriliyor bu yazıcılar. Ben kesinlikle önermiyorum en azından kendi kullandığım v2 versiyonunu.

Bu makineleri keyifle kullanmak için önce biraz mesai harcanması gerek, sorunla karşılaşınca ben bunu bir yerde görmüştüm şöyle yapsam düzelir vb. fikirler zihinde oluşmuyorsa mutsuzluk olur. Benim naçizane tavsiyem bu.

Üstat vb. hitap yerine nicki kullanmak yeterli.

Yaşadığının özeti bu:
😁

pp.jpg

Maldalı yerinden kaldırıp altına baktıysan ve kırık/çatlak yoksa, mandalı eski gerginliğine getirip bahsettiğin metal rengi parçanın üzerinde onu sabitleyen vidayı biraz gevşetebilirsin.

Ama öncesinde çok fazla şey değiştirmeden orayı temizle kıyılmış filamentten, sonra nozülü ısıtıp ekrandan 20cm kadar filament bas komutu ver. Demem o ki; uç tarafta tıkanma varsa extruderın yapabileceği bir şey kalmaz, önce ondan emin ol. Yeni malzemenin baskı sıcaklığını belirlemeden de bence baskıya geçme.

2021 Ocak'da ben mandalın fotoğrafını çekmişim, biraz gevşetsem olur aslında ama sorun yaşamadığım için ellemiyorum.

Screenshot 2022-03-25 184139.jpg

Son düzenleme:
Çözüm

Üstat vb. hitap yerine nicki kullanma yeterli.

Yaşadığının özeti bu:
😁

Eki Görüntüle 1341740

Maldalı yerinden kaldırıp altına baktıysan ve kırık/çatlak yoksa, bahsettiğin metal rengi parçanın üzerinde onu sabitleyen vidayı biraz gevşetebilirsin.

Ama öncesinde çok fazla şey değiştirmeden orayı temizle kıyılmış filamentten, sonra nozülü ısıtıp ekrandan 20cm kadar filament bas komutu ver. Demem o ki; uç tarafta tıkanma varsa extruderın yapabileceği bir şey kalmaz, önce ondan emin ol.
Evet hotendi tekrar kontrol ettim. Hotendde tıkanma varmış. Asıl bakılması gereken yere en son bakmak... Denif filamentten memnun kalmadım onu da belirteyim alacak varsa. 100 gramlık deneme paketlerini almıştım. Sarı rengi sipariş vermeyi unuttum diye kendilerine ulaştım ve sarı hediye ettiler. Ama o sarı o kadar kötü filament ki ne zaman kullansam hotendi tıkıyor. Diğer denemek için aldığım filamentleri denemeye korkar oldum. Başka rengini daha deneyeceğim sorun yaşarsam herhalde çöpe atarım hepsini.

@berat3636 Olayın kızgınlığıyla direk önermiyorum dedim ama bir açıklama yapayım. Şanslı isen ve düzgün makine denk gelirse bence alınabilir ama şuan ki fiyatlarını bilmiyorum. Ben 1900'e almıştım. Ben herhalde biraz şanssız çıktım ya da bir şeyleri yanlış yapıyorum bilmiyorum ama emin olduğum tek bir konu var makinenin cam yatağı bende yamuk. Reditte vs. çoğu kişi cam yatak yamuk olmaz diyip inanamıyor ama benim gibi Ender 3 v2'de yatakta yamukluk var diyen çok kişi var. Biraz araştırma yaptığımda Creality Ender 3 marka yazıcılarda kalitesiz ürünler kullanmaya başlamış. 2020 öncesi bu yazıcılar çok daha düzgündü son üretimler sorunlu olmaya başladı diye bir yazıya denk gelmiştim reditte. Ender 3 Max versiyonunu geçenlerde 3500-3700 civarına görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam. V2'nin üzerine soğutma fanı iki tane, extruder daha kaliteli ve filament koyacağını yana montelemişler diye hatırlıyorum. Ama en önemlisi yatağı 30x30x40cm (v2'de 20x20x25cm gibi bir şey olması lazım) baskı alabiliyor olması lazımdı. Diğer fandır, extruderdır sonradan alınabilecek ve pahalı olmayan şeyler ama yatağı yükseltme şansı yok bildiğim kadarıyla. Yatak büyüklüğü cidden işe yarıyor şuan Ender 3 Pro veya v2 kaç para bilmiyorum. Dediğim fiyata Ender 3 Max almak çok çok daha mantıklı geliyor. Ama araştırma yapmadım. Kronik sorunu vs. bir şey var mı bilmiyorum. Sadece üstün körü özelliklerine baktığımda v2 üzerine iki tane upgrade(fan, extruder) yapmaktan kurtuluyorsunuz ve fiyatı da şuan için fazla gelmedi bana.(3700 TL diye hatırlıyorum fiyatı)

Pro, V2'den bir önceki jenerasyon, sessiz driverı yoktu, güncellenmediyse.
Valla Pro versiyonu benimkinden daha az sorunluysa ki çoğu yorumda gördüğüm kadarıyla 2020'ye kadar çok güzel makinelermiş, ben sessiz driverı sorun etmezdim. Belki kaldığı yerden devam etme özelliği v2'de iyi ama o da düzgünce çalışıyor mu daha hiç denemedim inşallah da denemem. Düzgün çalışacağını düşünmüyorum. Soğuduktan sonra baskı, tabladan kendini bırakmıyor mu devam etse nolur baskı hareket ettikten sonra bilemedim. Şuan için konuşursak tabii Pro yerine v2 almak çok daha mantıklı. Fiyatta işin içine girerse bilmiyorum siz Ender 3 Max hakkında ne düşünüyorsunuz ama şuan için 3700 TL'ye 30x30x40 yataklı, çift soğutma fanlı makineye hayır demezdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı