Ender 3 V2 ilk katman ve tabla ayarı

Ben 1mm civarı yazmıştım.
Tamamdır. Z hop ayarını 1 mm yapıp yeniden deneyeceğim. İlk baskıda bu ayar açık olmamasına rağmen aynı koşullarda şimdi neden hatalı baskı aldığımı yine de çözemedim. Z hop'un makinenin ömrü konusunda herhangi bir etkisi olmaz değil mi? Çünkü özellikle infill'li baskılarda bu sorunu yaşıyorum.

Ben 1mm civarı yazmıştım.
Hocam yok, şimdi durdurdum baskıyı daha da erken oldu sorun. Bayağı kazıyarak geçti yine bu kez. Fark ettim ki nozzle bir yerden bir yere hareket ederken değil sadece, baskıyı yaparken de sürtüyor. Ondan şekil bozuluyor. Bunu ilk birkaç dakika yapmadı ancak Z ekseni 5.6 olduktan sonra başladı. Ne yapacağım?

Dosya Ekleri

• IMG_20230213_162318.jpg
    IMG_20230213_162318.jpg
    86,4 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
X eksenini kontrol et, sağ ucundan tutunca çok oynuyorsa tekerleri bir miktar daha profile yaklaştıracak şekilde ayarla. Tablanda benzer bir oynama varsa onda da aynı işi yapıp sonrasında tekrar tabla ayarı yap.
Over-extrusion durumundan şüphe ettiğim için nozzle sıcaklığımı 5 derece düşürdüm, şu an deneme baskısı alıyorum hocam. Şu ana kadar sorun yok, eğer yine aynı durum oluşursa dediklerinizi yapıp burayı güncelleyeceğim.
Teşekkürler.

Sorunum sıcaklığı 5°C azaltarak 205°C yapmakla çözülmüş durumda. Aynı durumu yaşayan arkadaşlara tavsiyem sıcaklıklarını bir tık düşürmeyi denesinler. Sanırım bendeki sorun filamentin dengesiz erimesi ile alâkalı idi. Şu anda baskımda her şey normal. Z hop kapalı baskı almama rağmen.

Ayrıca @Siyah Martı'ya ilgisi ve yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Herhangi bir aksaklık olması durumunda güncellemeler yaparım.

Dosya Ekleri

• IMG_20230213_184858.jpg
    IMG_20230213_184858.jpg
    73,2 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı