Ender 3 V2 yazıcı layer (katman) atlıyor

Aley Votrovalski

Centipat
Daha fazla  
creality ender 3 v2 yazıcı kullanıyorum. Daha düne kadar hiçbir sorunum yoktu, düzgün çalışıyordu, nozzle değiştirince her şey kötüye gitmeye başladı. En son aldığım baskıdan sonra bir anda tabla ayarı gitti. Gitti derken kenarlar oluyorsa orta olmuyor. Orta oluyorsa kenarlar olmuyor. Hiçbir zaman tablanın tamamının nozzle ile arasındaki boşluk 1mm olmuyor. Yine de çok fark etmez deyip 1-2 baskı almaya çalıştım ama sonuç berbat. Daha dün harika baskı çıkartan makine nozzle değiştirdikten sonra bir anda berbat baskılar çıkarmaya başladı. Baskılarda arada çok boşluk bırakıyor, düzgün yapıştırmıyor. Hatta o kadar kötü ki parmağımla bir baskımı 2 katmanını ayırabildim.

İşe yaramayanlar;

Flament değiştirdim.
Extruder ayarını kontrol ettim.
Tabla ayarını düzeltmeye çalıştım.
Yeni tabla aldım.
Kayışların gerginliği iyi diye düşünüyorum, ama olmayabilir de. Ortalama iyi, minik ayarların bu kadar kötü sonuç vereceğini düşünmüyorum.

1687546352576.png

IMG_20230623_215020.jpg

IMG_20230623_215048.jpg

IMG_20230623_215103.jpg

IMG_20230623_215133.jpg

Fark edildiği gibi baskıyı alıp elimle büzebiliyorum. Tabladan çıkarmaya çalıştığımda parçası elimde kalıyor. (not: Baskı %70'de iken durdurdum o sebeple üst kısmının boş olmasına dikkat etmeyin.)

Sebebini ve çözümünü söyleyebilecek varsa çok sevinirim :(

creality ender 3 v2 yazıcı kullanıyorum. Daha düne kadar hiçbir sorunum yoktu, düzgün çalışıyordu, nozzle değiştirince her şey kötüye gitmeye başladı. En son aldığım baskıdan sonra bir anda tabla ayarı gitti. Gitti derken kenarlar oluyorsa orta olmuyor. Orta oluyorsa kenarlar olmuyor. Hiçbir zaman tablanın tamamının nozzle ile arasındaki boşluk 1mm olmuyor. Yine de çok fark etmez deyip 1-2 baskı almaya çalıştım ama sonuç berbat. Daha dün harika baskı çıkartan makine nozzle değiştirdikten sonra bir anda berbat baskılar çıkarmaya başladı. Baskılarda arada çok boşluk bırakıyor, düzgün yapıştırmıyor. Hatta o kadar kötü ki parmağımla bir baskımı 2 katmanını ayırabildim.

işe yaramayanlar;

Flament değiştirdim.
Extruder ayarını kontrol ettim.
Tabla ayarını düzeltmeye çalıştım.
Yeni tabla aldım.
Kayışların gerginliği iyi diye düşünüyorum, ama olmayabilir de. Ortalama iyi, minik ayarların bu kadar kötü sonuç vereceğini düşünmüyorum.

Eki Görüntüle 1833659

Eki Görüntüle 1833666

Eki Görüntüle 1833668

Eki Görüntüle 1833670

Eki Görüntüle 1833671

Fark edildiği gibi baskıyı alıp elimle büzebiliyorum. Tabladan çıkarmaya çalıştığımda parçası elimde kalıyor. (not: Baskı %70'de iken durdurdum o sebeple üst kısmının boş olmasına dikkat etmeyin.)

Sebebini yazabilen varsa çok sevinirim :(

Nozzle tam oturmamış olabilir mi?

Hocam slicer uygulama üzerinden yeni Nozzle'ın çapı kadar bir profil yüklemelisiniz, 0, 4mm ile 0, 6mmnin yazdırma ayarları aynı olmuyor.

Kullandığınız nozzle ve slicer uygulama nedir?

Hocam slicer uygulama üzerinden yeni Nozzle'ın çapı kadar bir profil yüklemelisiniz, 0, 4mm ile 0, 6mmnin yazdırma ayarları aynı olmuyor.
nozzle klasik 0.4, Önceden de 0.4 kullanıyordum. O sebeple Cura üzerinde ayar değiştirmeye gerek yok diye düşündüm. Farklı olarak başka bir yerden mi değiştirmeliyim?

Nozzle klasik 0.4, önceden de 0.4 kullanıyordum. O sebeple cura üzerinde ayar değiştirmeye gerek yok diye düşündüm. Farklı olarak başka bir yerden mi değiştirmeliyim?

Hocam eğer nozzle çapı değişmediyse yani yine 0.4mm ise bir şey değiştirmenize gerek yok, kaç derecede baskı alıyorsunuz ve nozzle tabladan yukarıdamı kalıyor filament havadamı gidiyor.

Hocam eğer nozzle çapı değişmediyse yani yine 0.4mm ise bir şey değiştirmenize gerek yok, kaç derecede baskı alıyorsunuz ve nozzle tabladan yukarıdamı kalıyor filament havadamı gidiyor.
Nozzle ilk katmanda 220 sonra 200, tabla ilk katmanda 60 sonraki katmanlarda 50 ye düşüyor. Asıl sorun ilk katmanlarda olmadığından daha çok üst katmanlara doğru kötüleştiğinden bu olabileceğini düşünmüyorum.

Tabla ayarıni yaptım. yani nozzle ne havada ne de aşşağıda, tam yerinde duruyor. baskı sırasındayken kaymalar fark edilemediğinden tam olarak neyin sebep olduğunuda bilmiyorum.

Nozzle ilk katmanda 220 sonra 200, tabla ilk katmanda 60 sonraki katmanlarda 50'ye düşüyor. Asıl sorun ilk katmanlarda olmadığından daha çok üst katmanlara doğru kötüleştiğinden bu olabileceğini düşünmüyorum.

Tabla ayarıni yaptım. Yani nozzle ne havada ne de aşağıda, tam yerinde duruyor. Baskı sırasındayken kaymalar fark edilemediğinden tam olarak neyin sebep olduğunuda bilmiyorum.

@Siyah Martı yardımcı olabilir hocam size, bu konuya hakim biridir kendisi. Bir de size önerim ısıyı 205 dereceden aşağı indirmeyin yoksa çatlamalar oluyor ısı az olduğu için, ben sabit 210 nozzle, 65 yatak kullanıyorum, bir de prusa Slicer'a geçmenizi öneririm tabii ki bunların sorununuzla bir alakası yok.

Öncelikle, yeni malzemeye geçtiysen başkasıyla dene derdim ama filament değiştirmişsin. Eskiden sorun çıkarmayan filament hala duruyorsa onu tak.

Printerına uygun nozzle aldıysan benim 3 tahminim var:

1. Nozzle ile PTFE boru arasına filament dolduğundan under extrusion sorunu yaşıyorsun yani yeteri kadar malzeme itilemiyor.

Bunun olmaması için PTFE borunun ucunun tamamen düz olarak kesilip nozzle'e tam temas eder şekilde sabitlenmesi gerek.

2. V2 Neo değil de klasik V2 ise printerın, plastik extr. mandalı çatlamıştır, üstten gözükmeyebilir, söküp kontrol etmen gerekir.

3. 1. maddede bahsi geçen durum PTFE boru düz kesili olsa ve nozzle iyi şekilde monte edilse de olur. Nasıl? PTFE boruyu sabitleyen pnömatik konnektörün içindeki tırnaklar kırıldığından boruyu yeteri kadar sıkı tutamıyordur, baskı sırasında oynayan boru nozzle ile teması kaybedince araya malz. doluyordur.

Heat creep de olabilir ama fanın iyi şekilde çalışıyorsa ve söküp yönünü yanlış takmadıysan ondan değildir.

Son düzenleme:
Öncelikle, yeni malzemeye geçtiysen başkasıyla dene derdim ama filament değiştirmişsin. Eskiden sorun çıkarmayan filament hala duruyorsa onu tak.

Printerına uygun nozzle aldıysan benim 3 tahminim var:

1. Nozzle ile PTFE boru arasına filament dolduğundan under extrusion sorunu yaşıyorsun yani yeteri kadar malzeme itilemiyor.

Bunun olmaması için PTFE borunun ucunun tamamen düz olarak kesilip nozzle'e tam temas eder şekilde sabitlenmesi gerek.

2. V2 Neo değil de klasik V2 ise printerın, plastik extr. mandalı çatlamıştır, üstten gözükmeyebilir, söküp kontrol etmen gerekir.

3. 1. maddede bahsi geçen durum PTFE boru düz kesili olsa ve nozzle iyi şekilde monte edilse de olur. Nasıl? PTFE boruyu sabitleyen pnömatik konnektörün içindeki tırnaklar kırıldığından boruyu yeteri kadar sıkı tutamıyordur, baskı sırasında oynayan boru nozzle ile teması kaybedince araya malz. doluyordur.

Heat creep de olabilir ama fanın iyi şekilde çalışıyorsa ve söküp yönünü yanlış takmadıysan ondan değildir.
Önerilerin için çok sağol, hepsini teker teker deneyeceğim.

Geri
Yukarı