Ender 3 V3 SE vs ELEGOO Neptune 4

isdalwa

Decapat
Daha fazla  
2 tane yazıcı arasında kaldım. Bu işe ilk defa başlıyorum ve basit şeyler dışında hiçbir şey hakkında bilgim yok.
1. Ender 3 V3 SE
2. ELEGOO Neptune 4

Hobi olarak yapmak istiyorum. Bu 2 yazıcı arasında seçim yapmak istiyorum. Seçimi yaptıktan sonra almak istediklerim şunlar:

Kenarda köşede kalan iplikleme gibi şeyler için Elmas Zımpara.
Üstüne boya yapacağım içi 2 tane PLA Beyaz Filament. Ekstradan 1 tanede Siyah Filament 3'üde 1Kg.
Akrilik boya için 2 seçenek var aklımda Rich ve ArtDeco.
Fırçayı markasını bilmediğim amazonda satılan bir şey alacağım. Bilmiyorum ama ayrıyeten detaylar için bu fırçayıda alabilirim.
Boyayla uğraşmak yerine birkaç yerde görmüştüm pla çıktıları marker gibi bir şeyle boyuyolardı ama bulamadım.

Ayrıca nozzle temizliğini ve değiştirmesini bilmiyorum. Yedek nozzle önerilerinizi de bekliyorum.
Benim almayı düşündüklerim bunlar. Bunu + - olarak öneri yapabilirseniz çok mutlu olurum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Yazıcı olarak Elogoo neptune 4 daha iyi. Baskı hızı çok yüksek. Filament olarak zaten Porima seçmişsiniz kaliteli bir marka. Hiç baskıyı boyamadığım için boya önerisi yapmayacağım. Ayrıyeten çoğu yazıcının kutu içerisinde fazladan nozzle ve nozzle temizleyici iğne bulunur dışardan almanıza gerek yok. Eğer alacağım derseniz nozzle da önerebiliecek marka yok sadece kaliteli derseniz çelik normal isterseniz pirinç nozzle var. Umarım sorularınızı cevaplayabilmişimdir

N4 çıktığında kullandığı nozül modele özeldi, sonrasında çıkan Elegoo ya da başka markanın modellerinde aynı nozül kullanılır mı bilemem ama olursa da şaşırmam. Aliexpress'de normali 20, CHTsi 40 lira civarında satılıyor. TR'de de satışı var, 40 lira civarında şu an. Nozülü hızlı aşındıran filamentlerden kullanmayacaksan pirinç olanlar ısı iletimi açısından daha iyi.

Printer markaları nozül değiştirme gibi temel konularda Youtube sayfalarında video paylaşır genelde, onlar yapmasa başkası illa ki yayınlar zaten.

Boya yapacaksan Porima Colorshift PLA'dan alman daha mantıklı 70-80 lira cebinde kalır.

İki yazıcıda iyidir. Ben olsam ender 3 s1 alırdım. Başlangıçta en iyisi o bence. Kaynak çok modifiye etmek falanda çok kolay.

Zımpara zaten bol bol lazım olacak. Özellikle destek temizlerken. Ama düşük 60 grid ile 2000 grid arası bir çok zımpara ve eye alman lazım. Özellikle su zımparası pürüzsüz yapıyor.

Filament renginin önemi yok boya yapacaksan beyaz sprey boya ile astar atman gerek zaten. Yoksa akrilik boyalar çok tutucu olmuyor.

Amazonda kaliteli fırça setleri var. İçinde her çeşit fırçalar var. Detay fırçası almaya özen göster. Fırçalarına iyi bak. 😆 boya olarak rich iyidir. Ben yağ ile sulandırıp airbrush ile kullanıyorum.

Nozzle olarak 0.4 standart gelir. 5 tane yedek al. 02 ile 0.6 arası birer tanede yedek al.

Marker kalem gereksiz ve pahalı.

Yazıcı yanında Nozzle temizliği için iğne geliyor. Ben hava üflemeli havya vs ile ısıtıp temizliyorum genelde.

Bunlara ek sentil çakısı al birde.

Yazıcı olarak Elogoo neptune 4 daha iyi. Baskı hızı çok yüksek. Filament olarak zaten Porima seçmişsiniz kaliteli bir marka. Hiç baskıyı boyamadığım için boya önerisi yapmayacağım. Ayrıyeten çoğu yazıcının kutu içerisinde fazladan nozzle ve nozzle temizleyici iğne bulunur dışarıdan almanıza gerek yok. Eğer alacağım derseniz nozzle da önerebiliecek marka yok sadece kaliteli derseniz çelik normal isterseniz pirinç nozzle var. Umarım sorularınızı cevaplayabilmişimdir

Peki teşekkür ederim öneriniz için.

N4 çıktığında kullandığı nozül modele özeldi, sonrasında çıkan Elegoo ya da başka markanın modellerinde aynı nozül kullanılır mı bilemem ama olursa da şaşırmam. AliExpress'de normali 20, CHTsi 40 lira civarında satılıyor. TR'de de satışı var, 40 lira civarında şu an. Nozülü hızlı aşındıran filamentlerden kullanmayacaksan pirinç olanlar ısı iletimi açısından daha iyi.

Printer markaları nozül değiştirme gibi temel konularda YouTube sayfalarında video paylaşır genelde, onlar yapmasa başkası illaki yayınlar zaten.

Boya yapacaksan Porima Colorshift PLA'dan alman daha mantıklı 70-80 lira cebinde kalır.

Farkı nedir bahsettiginiz filament bu mu? Porima ColorShift (Renk Geçiş) Filament
Yani porima'nın filamentleri nozzle için bir sorun oluşturmuyosa ayrıca siparis etmeme gerek yok.

İki yazıcıda iyidir. Ben olsam ender 3 S1 alırdım. Başlangıçta en iyisi o bence. Kaynak çok modifiye etmek falanda çok kolay.

Zımpara zaten bol bol lazım olacak. Özellikle destek temizlerken. Ama düşük 60 Grid ile 2000 Grid arası birçok zımpara ve eye alman lazım. Özellikle su zımparası pürüzsüz yapıyor.

Filament renginin önemi yok boya yapacaksan beyaz sprey boya ile astar atman gerek zaten. Yoksa akrilik boyalar çok tutucu olmuyor.

Amazon'da kaliteli fırça setleri var. İçinde her çeşit fırçalar var. Detay fırçası almaya özen göster. Fırçalarına iyi bak. 😆 boya olarak rich iyidir. Ben yağ ile sulandırıp airbrush ile kullanıyorum.

Nozzle olarak 0.4 standart gelir. 5 tane yedek al. 02 ile 0.6 arası birer tanede yedek al.

Marker kalem gereksiz ve pahalı.

Yazıcı yanında Nozzle temizliği için iğne geliyor. Ben hava üflemeli havya vs ile ısıtıp temizliyorum genelde.

Bunlara ek sentil çakısı al bir de.

Yani Ender 3 S1'in yazma hazını beğenmedim kaynak çok diye Ender 3 V3 SE parasına almayı düşünmüyorum.

Su zımparası ve dediğin Grid'ler hakkında bilgim yok yardımcı olursan sevinirim.

Astar almayı unutmuşum ortalama bir spery boya alsam sorun olmaz herhalde.

Airbrush simdilik benim icin fazla belki ileride dusunebilirim.

Sentil çakısı ne hiçbir fikrim yok internetten baktım ama nerede kullanacağımı anlayamadım yardımcı olursan sevinirim.

Son düzenleme:
Farkı nedir bahsettiginiz filament bu mu? Porima ColorShift (Renk Geçiş) Filament
Yani porima'nın filamentleri nozzle için bir sorun oluşturmuyosa ayrıca siparis etmeme gerek yok.
Evet ürün bu. Farkı: Bunlar üretim hattında farklı renk filamente geçmeden önce basılan geçiş filamentleri.

Mesela bende siyahı var, sargının başlangıcı yarı saydam siyah bir renge sahip, sonra siyaha geçiyor. Beyazı var, başlarda hafif mavi tonuna sahip beyaz. Kırmızısı var, başları bordomsu. Sargının herhangi bir bölgesinde fark ya da farklılıklar olabilir. Bazen farkedilmeyecek kadar ya da çok az miktarda farklı renkli bölgesi de olabiliyor.

Eskiden normal makaraya göre oransal olarak çok daha ucuzdu ama boyayacağına göre alman mantıklı olur, kalite farkı bence yok. Colorshiftler her daim satılmaz, takipte kalman gerek, alacağın zaman adet sınırı olabilir ama siparişten hemen sonra gene sipariş vermeyi engellememişlerdi son aldığımda.

Evet ürün bu. Farkı: Bunlar üretim hattında farklı renk filamente geçmeden önce basılan geçiş filamentleri.

Mesela bende siyahı var, sargının başlangıcı yarı saydam siyah bir renge sahip, sonra siyaha geçiyor. Beyazı var, başlarda hafif mavi tonuna sahip beyaz. Kırmızısı var, başları bordomsu. Sargının herhangi bir bölgesinde fark ya da farklılıklar olabilir. Bazen fark edilmeyecek kadar ya da çok az miktarda farklı renkli bölgesi de olabiliyor.

Eskiden normal makaraya göre oransal olarak çok daha ucuzdu ama boyayacağına göre alman mantıklı olur, kalite farkı bence yok. Colorshiftler her daim satılmaz, takipte kalman gerek, alacağın zaman adet sınırı olabilir ama siparişten hemen sonra gene sipariş vermeyi engellememişlerdi son aldığımda.

Hocam yani 80 TL için değmez gibi geldi düz beyaz olsun daha iyi değil mi? Benim fikrim bu yönde.

Geri
Yukarı